Przed Wami zbiór moich ulubionych, sprawdzonych przepisów na wegetariańskie burgery, kotlety i klopsiki. Świetne w bule z dodatkiem warzyw i sosu, ale sprawdzą się także jako wkładka do chlebka pita, wrapa oraz tak po prostu – z ziemniakami czy kaszą oraz surówką. Wegekotlety to także dobry pomysł do lunchboxa, który urozmaici Wasze obiady. Łapcie przepisy na kotlety, a także pomysły na dodatki, sosy i dipy!
➤ Zobacz także: 12 przepisów na domowe pasty do chleba (wegetariańskie)
(Aby przenieść się do przepisu, kliknij w jego nazwę )
1. Marokańskie burgery z ciecierzycy i pieczonej marchewki
Pyszne, pachnące Maroko burgery z ciecierzycy, pieczonej marchewki i masy aromatycznych przypraw. Z fajnym dodatkiem orzeszków ziemnych w środku. Wypróbowane na niejednej imprezie.
2. Burgery z fasoli, mozzarelli i suszonych pomidorów
Jeden z moich ulubionych przepisów na wege burgery. Dzięki dodatkowi mozzarelli, kotlety są bardziej zwarte, łatwo się formują i nie rozpadają.
3. Kotleciki z kalafiora i kuskusu z dipem z awokado
Kotleciki z kalafiora i kuskusu, doprawione czosnkiem, chilli i natką pietruszki. A do tego pyszny dip z awokado i jogurtu, świetny dodatek do wszelkich wege kotlecików, placków, burgerów czy wrapów.
4. Kotleciki z kaszy jaglanej i halloumi z dipem pomidowo-orzechowym
Określeniem keftedes nazywa się w Grecji różnego rodzaju klopsiki z mielonego mięsa. Ja zaproponowałam wersję wege z kaszy jaglanej i sera halloumi z dodatkiem natki pietruszki i bazylii. Ser świetnie \”zlepia\” kotleciki w całość i nadaje im zwartej konsystencji. We wpisie również przepis na dip z suszonych pomidorów i orzechów włoskich do maczania kotlecików.
5. Szybkie kotlety z kaszy, sera mozzarella i ziół
Inna wersja kotlecików na bazie kaszy, tym razem z dodatkiem sera mozzarella. Kotleciki pieczone są w piekarniku. Świetne do lunchboxa.
6. Wegańskie kofty – klopsiki z cukinii i ciecierzycy
Kofty to różnej wielkości klopsy i klopsiki przygotowywane w krajach arabskich i na Bałkanach. Tradycyjnie robi się je w mielonego mięsa, te są jednak wegańskie, zrobione z ciecierzycy i cukinii.
7. Tradycyjne falafele – przepis krok po kroku
Serię przepisów na falafele zaczynamy oczywiście od tego klasycznego. We wpisie znajdziecie zdjęcia krok po kroku oraz moje rady, dlatego falafele na pewno się udadzą.
8. Domowe falafele buraczane (lub z botwinki)
Falafele można zrobić w bardzo wielu wersjach i jedną z najładniejszych jest ta z burakiem. Kotleciki mają śliczny różowy kolor i są oczywiście pyszne. Polecam z sosem z jogurtu naturalnego, czosnku i koperku.
9. Domowe falafele dyniowe z sosem pomidorowo-grzybowym
Tym razem mamy pomarańczowe falafele z dynią, przygotowane niczym klopsiki w sosie pomidorowym wzbogaconym dodatkiem leśnych grzybów. Idealne danie na jesienny lub zimowy obiad. Polecam podać je z razowym spaghetti.
10. Domowe falafele ze świeżego bobu
Falafele na lato, gdy mamy dostęp do świeżego bobu. Ciekawostką jest, że to właśnie z bobu, a nie z ciecierzycy przygotowywano pierwsze falafele. Są lżejsze i bardziej wilgotne od falafeli tradycyjnych, naprawdę pyszne! I nie wyrzucamy skórek z bobu, ponieważ …
11. Kotlety z łupin (skórek) bobu z piekarnika
Kotlet z niespodzianką w środku czyli jajka po szkocku w wersji wege! Zamiast mielonego mięsa mamy pysznie przyprawioną masę z ugotowanej ciecierzycy. Takie kotleciki są genialne na przyjęcia jako finger food lub na pikniki.
Jestem bardzo ciekawa, który przepis spodobał Wam się najbardziej? A może podzielicie się w komentarzu Waszym ulubionym przepisem na wegetariańskie kotlety?