Jesteście ciekawi, jak wykonać zdjęcie przy użyciu lampy światła sztucznego? Zapraszam was na backstage sesji zdjęciowej do mojej pracowni. Jest to drugi z serii wpisów na temat sztucznego oświetlenia w fotografii kulinarnej. Poprzedni wpis dotyczył sprzętu fotograficznego – na co zwrócić uwagę podczas zakupu lampy oraz jakie lampy fotograficzne polecam. Dziś pokażę Wam kulisy powstania zdjęcia hitu social mediów – pancake cereal.
Z dzisiejszego wpisu dowiecie się:
- Od czego zależy wygląd cieni na zdjęciu?
- Jak uzyskać jasne zdjęcie z łagodnymi cieniami?
- Jak wykonać zdjęcie przy użyciu lampy światła ciągłego?
- Jak wykonać zdjęcie przy użyciu lampy światła błyskowego?
- Jakie były parametry moich zdjęć?
Naucz się malować światłem i tworzyć klimatyczne fotografie! Dołącz do 3-dniowego bezpłatnego treningu e-mailowego na temat światła w fotografii kulinarnej!
Gdzie postawić lampę? Od czego zależy wygląd cieni na zdjęciu?
Gdzie mam postawić tę lampę? Z lewej, prawej, blisko, daleko od potrawy? Co zrobić, aby uzyskać na zdjęciu naturalny efekt światła dziennego? To były jedne z moich pierwszych myśli, gdy zaczynałam swoją przygodę z fotografią w sztucznym oświetleniu.
Lampę możecie ustawić tak naprawdę w dowolnym miejscu, zwracając jednak uwagę na to, jak zmieniają się cienie na fotografii i czy odpowiada to waszej artystycznej wizji. Niezależnie od tego, czy używacie lampy ciągłej, błyskowej czy też korzystacie ze światła dziennego, położenie oraz wielkość źrodła światła wpłynie na wygląd cieni, a zatem na atmosferę zdjęcia.
Położenie lampy
Sprawa jest prosta – gdy lampę ustawicie po lewej stronie potrawy, cień pojawi się pod stronie przeciwnej. Gdy przestawicie lampę, cień też się przesunie. Inaczej niż przy świetle dziennym, gdzie musimy przestawić siebie z aparatem lub obrócić stół, tutaj dowolnie manipulujemy lampą, co daję ogrom możliwości.
Odległość lampy od potrawy
Lampa bliżej potrawy – więcej światła/lampa dalej od potrawy – mniej światła
Lampa bliżej potrawy – krótsze cienie/lampa dalej od potrawy – dłuższe cienie
Lampa ustawiona wyżej – krótsze cienie, lampa ustawiona niżej – dłuższe cienie
Rozmiar źródła światła względem potrawy
Gdy nakładamy softbox na lampę lub stawiamy przed nią dyfuzor, to one, a nie lampa stają się źródłem światła i definiują rozłożenie cieni na fotografii.
Goła lampa – ostre światło, mocno zdefiniowane cienie/ lampa z modyfikatorem (parasolka, softbox, dyfuzor postawiony przez lampą) – miękkie światło, delikatniejsze cienie
Większe źródło światła (np. większy rozmiar softboxu, duży dyfuzor postawiony przed lampą) – miększe cienie, krótsze cienie / mniejsze źródło światła (mniejszy softbox) – wyraźniejsze cienie o bardziej zdefiniowanych brzegach, dłuższe cienie
Biały/czarny karton:
W ten sam sposób, jak przy świetle dziennym, możemy po przeciwnej stronie niż znajduje się lampa ustawić:
- biały karton, aby rozjaśnić cienie,
- czarny karton, aby wzmocnić cienie lub kontrast na zdjęciu.
Zbyt ostre światło? Dodaj kolejną warstwę rozpraszającą!
Profesjonalne softboxy do lamp fotograficznych posiadają zazwyczaj dwie warstwy rozpraszające – wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki temu światło jest bardzo miękkie i równo oświetla całą fotografowaną scenę. Jeżeli jednak posiadacie budżetowy softobotx, który ma tylko zewnętrzną warstwę rozpraszającą, to nic straconego.
Co możecie zrobić?
- postawcie przed lampą dyfuzor (wewnętrzna półprzezroczysta część z blendy fotograficznej)
- nałóżcie na softbox cienką firankę (na zewnętrzną część, a nie do środka, bo może się zapalić).
Sesja zdjęciowa Pancake Cereal – Założenia:
Sprzęt wykorzystany do sesji zdjęciowej:
- aparat Canon EOS 6D Mark II
- obiektyw Canon EF 50 mm f/1,4 USM
- statyw Manfrotto MK055XPRO3-3W, głowica 3-kierunkowa MHXPRO-3W
Jak zrobić zdjęcie przy użyciu lampy światła ciągłego?
Parametry zdjęcia: 1/10 sec, f 8,0, ISO 100Sprzęt: lampa GlareOne na 4 świetlówki z softboxem oktagonalnym 85 cm, 4 świetlówki 85 W, statyw oświetleniowy GlareOne Air A-275Lampa ustawiona po lewej stronie potrawy, zaraz za granicą tła – softbox znajdował się ok. 20 cm nad stołem i ok. 30 cm. od potrawy
Aby uzyskać na zdjęciu łagodne, rozproszone światło zastosowałam lampę z dużym softboxem (duży rozmiar źródła światła w stosunku do potrawy) i ustawiłam lampę możliwie blisko potrawy (na granicy tła).
Jak zrobić zdjęcie przy użyciu lampy błyskowej?
Parametry zdjęcia: 1/180 sec, f 8,0, ISO 100, moc lampy: 1/8 + 0,3Sprzęt: lampa Quadralite Move X 400, softbox GlareOne SOFTBOX Easy Szybkorozkładalny okta 95cm, statyw oświetleniowy GlareOne Air A-275
Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:
Ten wpis nie jest sponsorowany przez żadną firmę, jednak niektóre linki to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli kupisz produkt z linku, otrzymam niewielką prowizję, którą przeznaczę na rozwój bloga i dalsze dostarczenie wartościowych treści. Nie ma to wpływu na cenę, za jaką kupisz produkt. Wszystkie produkty, które pojawiają się na zdjęciach, zostały kupione przeze mnie. Wszystkie opinie są moje własne.