DIY – tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

przez Zuzanna
DIY – tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

Dziś przygotowałam dla Was instrukcję, jak zrobić tło do fotografii kulinarnej z efektem struktury na jego powierzchni. Jest to jeden z moich ulubionych sposób na uzyskanie niebanalnego podkładu do zdjęć. Jest prosty, ale bawiąc się strukturą oraz kolorem możecie uzyskać niepowtarzalne rezultaty. We wpisie znajdziecie tutorial krok po kroku dla szarego tła z głównego zdjęcia, a także moje podpowiedzi, jak przygotować inne jego warianty. 

Swoją przygodę ze strukturalnym tłem do fotografii kulinarnej zaczęłam ponad rok temu. Niestety było to pechowe spotkanie. Bazowałam na anglojęzycznym tutorialu, w którym mowa była o gipsie. Kupiłam więc opakowanie gipsu modelarskiego w sklepie budowlanym, nałożyłam go na podkład, a po wyschnięciu gips się pokruszył i odpadł od płyty… Oczywiście zabrakło tutaj gruntu, o którym w tamtym tutorialu nie było mowy. Piszę Wam o tym dla przestrogi – strukturę na tle można osiągnąć stosując różne produkty, ale musicie koniecznie zwrócić uwagę, jakie są zasady ich stosowania.

➤ Zobacz także: DIY tło do fotografii kulinarnej z tkaniny oraz gazety

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

Poniżej wypunktowałam Wam kilka produktów, za pomocą których możecie uzyskać strukturę na podkładzie:

 • pasta strukturalna do decoupage
 • masa szpachlowa do drewna, kit do drewna
 • tynk strukturalny, dekoracyjny (po zagruntowaniu płyty)
 • gips (po zagruntowaniu płyty)
 • zaprawa cementowa (takie tło zrobiła sobie Gosia)

Ja jestem wygodna, więc stawiam na pastę strukturalną, która nie wymaga gruntowania. Jeśli testowaliście jeszcze inne produkty, dajcie znać w komentarzach! Mam kupioną pastę pękającą oraz antyczną, ale niestety póki co brak czasu na ich wypróbowanie. Jednak, gdy to nastąpi, na pewno podzielę się z Wami efektem na moim Insta Stories.

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

Jak zrobić tło strukturalne do fotografii kulinarnej?

Potrzebne materiały: 

 1. Płaska, sztywna powierzchnia jako podkład. Ja najczęściej używam płyty wykończeniowej HDF (tzw. plecówki) do kupienia w marketach budowlanych, której m2 kosztuje ok. 8 zł. Plecówkę można przyciąć pod żądany wymiar. Moje tła mają zazwyczaj wymiar 60-90 cm. Oczywiście zamiast plecówki możecie wykorzystać niepotrzebne kawałki drewnianej sklejki (jak ta z powyższego zdjęcia – poplamiła się, więc postanowiłam zrobić z niej tło) czy płyty wykończeniowej (może coś Wam zostało po remoncie).
 2. Pasta strukturalna, którą możecie kupić w sklepie dla plastyków czy z akcesoriami do decoupage. Jest wygodna w użyciu, bo nie trzeba jej gruntować. Wybieram zazwyczaj te duże słoiki po 300 ml i starczają mi one na 1-2 tła, zależnie jak grubą warstwę nakładam.
 3. Szpachelka lub plastikowa karta do nakładania pasty strukturalnej. Ja mam dwie szpachelki – płaską i zaokrągloną – którymi mogę osiągać różne efekty w czasie nakładania pasty.
 4. Farby w 3-4 różnych odcieniach tego samego koloru, u mnie dokładnie były to 3 odcienie szarego oraz kolor czarny. Wystarczy kupić próbki farb do ścian (koniecznie z wykończeniem matowym).
 5. Gąbka kuchenna lub do kąpieli – będziemy nią nakładać farbę. Może być ta zwykła do mycia naczyń, ale ja wolę chropowatą, taką \”z dużymi dziurami\”, osiągniesz wyraźniejszą strukturę na gotowym tle.
 6. Mały pędzelek, rękawice robocze, jakiś plastikowy pojemnik do mieszania farb (np. po jogurcie), ściereczka do przetarcia/wyczyszczenia podkładu.
 7. Bezbarwny matowy lakier do utrwalenia tła (ja mam konkretnie firmy Daily Art) oraz czysty pędzel. Można też wybrać lakier w sprayu.

 


Wykonanie tła strukturalnego:

1. Zacznij od odpylenia i wyczyszczenia swojego podkładu (szczególnie istotne, jeśli jest z odzysku czy leżał na strychu). Przetrzyj tło ściereczką, przy większych zabrudzeniach zrób to na mokro i podkład wysusz. Możesz też go przetrzeć papierem ściernym.

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

 

2. Nałóż pastę strukturalną przy pomocy szpachelki czy plastikowej karty. Pastę nakładam nieregularnie – w jedne miejsca więcej, a w inne mniej i staram się szpachelką wyrzeźbić jej powierzchnię, dosłownie robiąc górki i dołki oraz różne esy-floresy. Pastą nie musicie pokryć całej powierzchni płyty, ponieważ później i tak zamalujecie ją farbą. Tło odstawiam teraz na 24 godziny, aby pasta wyschła.

 

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

 

3. Kolejny etap to nałożenie farby na tło przy pomocy czystej, suchej gąbki. Nałóżcie po troszku każdego koloru do plastikowego pojemnika lub bezpośrednio na podkład, zamoczcie w farbie gąbkę (ale tak by nie zmieszać kolorów), po czy wklepujcie farbę w podkład, miejsce przy miejscu.

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

 

Przy pierwszym podejściu do szarego tła skorzystałam ze zwykłej gąbki kuchennej, jednak efekt był jak na mój gust zbyt łagodny (trochę też za mocno wymieszałam odcienie). Dlatego zrobiłam drugie podejście, tym razem z inną, bardziej porowatą gąbką (do kąpieli), która pozostawia strukturę w samej farbie. Zadbałam też o to, aby nie mieszać poszczególnych odcieni farby, które wycisnęłam do plastikowego pojemnika.

 

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

 

4. Możecie poprzestać na malowaniu gąbką. Jednak w przypadku szarego tła chciałam uzyskać efekt większej trójwymiarowości. Nabrałam więc pędzelkiem trochę jasnoszarej farby i trzymając pędzel wysoko, malowałam na powierzchni tła różne esy-floresy cienką strużką farby. Etap ten możecie też wykonać ciemniejszym odcieniem szarego, wtedy linie będą się mniej wyróżniać, a nadal dodadzą ciekawej struktury.
Pozostawcie tło do wyschnięcia.
5. Gdy tło jest już suche, zabezpieczam je bezbarwnym lakierem przy pomocy suchego szerokiego pędzla. Ja zawsze maluję jedną warstwę, choć widziałam, że dziewczyny, które sprzedają swoje tła, nakładają nawet dwie warstwy. Gdy lakier wyschnie (w przeciągu godziny), tło jest gotowe :)

A tak wygląda gotowe tło na zdjęciach:

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby
DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby

Inne wersje strukturalnego tła do fotografii kulinarnej:

 

Zabawa kolorem

Malując tło strukturalne nie zawsze musimy ciapać gąbką na różne kolory. Mi bardzo podobają się tła jednolite, dlatego przygotowałam takie w wersji białej. Jest ono dyskretne, ale jednak oko dostrzega nierówności na jego powierzchni przez co zdjęcie od razu staje się atrakcyjniejsze. Oprócz białego, takie tło według mnie będzie super wyglądać w wersji szarej oraz błękitnej. Widziałam nawet podobne w magazynach kulinarnych.

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby
Białe tło strukturalne jako tło znajdujące się za potrawą


Zabawa strukturą

Wyżłobienia na powierzchni pasty strukturalnej mogą być przypadkowe, a mogą być też uporządkowane. Na poniższym tle starałam się uformować pastę w poziome pasy. W połączeniu w błękitną farbą wyszedł morski efekt, prawda? :) Widziałam również bardzo fajne tła formowane przy użyciu szpachli z ząbkami, która służy do nakładania tynku (takie tło widziałam np. u Doroty).

 

DIY - tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby
Błękitne tło strukturalne w poziome pasy
***

To kto z Was przymierza się do przygotowania tła strukturalnego? A może już takie tło robiliście i możecie podzielić się w komentarzach Waszymi patentami, spostrzeżeniami, a nawet zdjęciami? ;)

Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:

Bezpłatny kurs fotografii kulinarnej - Magia światła w fotografii kulinarnej

Podobne wpisy