DIY – Jak zrobić piękne, uniwersalne tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli? (+ FILM)

przez Zuzanna
DIY – Jak zrobić piękne, uniwersalne tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli? (+ FILM)

Odkąd przyszły wakacje mam trochę więcej czasu, który staram się pożytkować na dwie rzeczy – naukę fotografii oraz robienie nowych teł. Kocham to brudzenie się farbą i machanie szpachelką! Kiedy po ponad pół roku powróciłam do malowania i tworzenia różnych podkładów do zdjęć, odczuwam mega frajdę! Przy okazji wykorzystuję nową umiejętność kręcenia filmów na YouTube (kto jeszcze nie subskrybuje mojego kanału?). Dziś przygotowałam dla Was instrukcję, jak zrobić piękne i uniwersalne tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli. Jestem nim zachwycona i wiem, że będę po nie sięgać bardzo często! Jeśli jesteście ciekawi, jak zrobić tło przy użyciu gąbki kuchennej i woreczka na mrożonki, to czytajcie dalej!

Twój telefon wystarczy, aby tworzyć zniewalające zdjęcia i filmy kulinarne! Weź udział w warsztatach, po których Twoje umiejętności od razu skoczą o kilka poziomów wyżej. Kliknij w baner po szczegóły.


warsztaty z fotografii kulinarnej i video Warszawa

Sposób przygotowania tego podkładu do zdjęć podpatrzyłam na IGTV Rachel Korinek, świetnej edukatorki z zakresu fotografii kulinarnej. Idea jest genialna w swojej prostocie. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby przy pomocy gąbki (o tym sposobie pewnie już słyszeliście), nakładamy kolejne, tym razem przykładając do tła kawałek folii. U mnie do tego celu świetnie sprawdził się rozcięty woreczek na mrożonki, bo jest mocny i solidny. Działając w ten sposób uzyskujemy na tle rodzaj struktury i ciekawe przejścia kolorów i to bez użycia pasty strukturalnej. No cudo po prostu!

Materiał reklamowy:

Rachel u siebie pokazała tło w odcieniach brzoskwini i różu. Też zrobiłam sobie podobne (zobaczycie je na końcu wpisu), a potem sięgnęłam po odcienie bieli i jasno szare. Tło ma ciekawą fakturę, a jednocześnie jest dyskretne i nie dominuje nad potrawami. Jest uniwersalne i świetnie sprawdza się w jasnych, świetlistych stylizacjach.

Zapraszam Was do obejrzenia filmu! A pod nim znajdziecie listę potrzebnych rzeczy oraz dokładną instrukcję zrobienia tła.

➤ Zobacz także: Tło strukturalne do fotografii kulinarnej na 3 sposoby.

Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej z odcieniach bieli?

 

Zobacz instrukcję w formie filmu na moim kanale YouTube – klik.

 

Potrzebujesz:

  • płytę HDF o wymiarach 60 x 90 cm, do kupienia w marketach budowlanych na dziale Stolarnia (płyta HDF to najtańsza opcja, można też wykorzystać drewnianą sklejkę)
  • próbki farb do ścian, koniecznie matowych! Potrzebujesz od 3 do 5 odcieni jednego koloru. Ja wykorzystałam odcienie złamanej bieli oraz jasno szare, a dokładniej są to następujące odcienie (kupione w Leroy Merlin): śnieżna biel, kwarc dymny, nic do ukrycia, neutrale, zimna elegancja. Najlepiej kupić po 2 saszetki każdego koloru, aby na pewno nie zabrakło w czasie malowania.
  • gąbkę kuchenną
  • plastikowy woreczek na mrożonki (lub inna mocna folia)
  • folia malarska lub gazety, rękawice ochronne, nożyczki, ściereczka
  • opcjonalnie: matowy lakier do utrwalenia tła

 

Wykonanie:

  1. Przygotuj sobie miejsce – rozłóż folię malarską lub gazety, albo zrób tło na dworze. Płytę HDF oczyść z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zostaw do wyschnięcia.
  2. Na środek płyty wyciśnij po troszku każdego z wybranych odcieni farb. Ja wyciskam po jakieś pół saszetki i ewentualnie uzupełniam w trakcie malowania w miarę potrzeby.
  3. Delikatnie wymieszaj kolory gąbką kuchenną (ale nie za mocno!), a następnie nałóż farbę cienką warstwą na całą powierzchnię płyty. Chodzi tak naprawdę o \”pacanie\” gąbką po całym tle, tak jak widać na filmie. Zostaw tło na 30 minut, aby trochę przeschło.
  4. Weź woreczek na mrożonki, rozetnij go i rozłóż na płasko. Wyciśnij na niego pierwszy kolor (u mnie kwarc dymny) i rozprowadź gąbką po folii. Teraz przyłóż folię do tła w kilku miejscach. Zostaw na 10-15 minut do wyschnięcia.
  5. Na folię nałóż kolejny kolor. Ja wymieszałam ze sobą śnieżną biel i nic do ukrycia. Ponownie przyłóż folię do tła w kilku miejscach i zostaw do wyschnięcia na kilka minut. Jeśli chcesz, możesz nałożyć na tło kolejne warstwy farb. To już zależy od tego, jaki efekt Ci się podoba.
  6. Dla złagodzenia przejść pomiędzy odcieniami, możesz delikatnie przejechać tło wałkiem lub \”popacać\” gąbką. Zostaw do całkowitego wyschnięcia.
  7. Tło możesz utrwalić, malując je bezbarwnym, matowym lakierem.

Gotowe! Teraz ciesz się nowym tłem i rób na nim piękne zdjęcia!

DIY - Jak zrobić piękne, uniwersalne tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli? (+ FILM)
Tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli w akcji
DIY - Jak zrobić piękne, uniwersalne tło do fotografii kulinarnej w odcieniach bieli? (+ FILM)
Tło w odcieniach różu. Przemalowałam stare tło z pastą strukturalną, stąd wyraźniejsza faktura.

Jak Wam się podoba przedstawiona technika wykonania tła? Kto z Was biegnie do kuchni po gąbkę i woreczek na mrożonki? :) Jeśli zrobicie tło według mojej instrukcji, koniecznie oznaczcie mnie na zdjęciu na swoim Instagramie (@chilliczosnekioliwa), aby mogła je zobaczyć i przybić Wam piątkę ;)

Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:

Bezpłatny kurs fotografii kulinarnej - Magia światła w fotografii kulinarnej

Podobne wpisy