Jak zrobić piękne ściereczki do fotografii kulinarnej? – Instrukcja

przez Zuzanna

Ściereczki w fotografii kulinarnej to obok naczyń i sztućców ważne dodatki do zdjęć, które stanowią dopełnienie wielu stylizacji. Szczególnie porządane są te z miękkich tkanin, które łatwo uformować i nadać im delikatne, organiczne kształty. Moją kolekcję ściereczek do fotografii kulinarnej zbieram od wielu lat. Są wśród nich proste bawełniane ściereczki kuchenne, oryginalne materiały z lumpeksów, gnieciony len z sieciowych sklepów oraz samodzielnie ufarbowane ściereczki z gazy.

Dziś przygotowałam dla Ciebie instrukcję, jak samodzielnie zrobić ściereczki do fotografii kulinarnej farbując domowym sposobem gazę z apteki. Spieszyłam się, aby podzielić się z Tobą tym wpisem przed Wielkanocą, bo to idealna pora na ufarbowanie ściereczek do fotografii kulinarnej. Zdziwiona? Te same barwniki, które co roku wykorzystujesz do przygotowania pisanek nadają się też do farbowania tkanin :)

Przy okazji tworzenia tego tutorialu wykonałam kilkanaście ściereczek w różnych odcieniach różu, fioletu, niebieskiego,  beżowego i zielonego, które będę wręczać jako prezent uczestnikom moich kursów z fotografii kulinarnej.

Z wpisu dowiesz się:

 • jak zrobić ściereczki do fotografii kulinarnej przy pomocy naturalnych barwników
 • jak uzyskać różne kolory ściereczek wykorzystując składniki ze swojej kuchni
 • jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej przy pomocy barwników do jajek

Twój telefon wystarczy, aby tworzyć zniewalające zdjęcia i filmy kulinarne! Weź udział w warsztatach, po których Twoje umiejętności od razu skoczą o kilka poziomów wyżej. Kliknij w baner po szczegóły.
warsztaty z fotografii kulinarnej i video Warszawa

 

Jak samodzielnie zrobić ściereczki do fotografii kulinarnej? – Podstawowe wskazówki

Moja kolekcja samodzielnie ufarbowanych ściereczek co roku powiększa się właśnie w okolicach Wielkanocy. Tematem naturalnych barwników zainteresowałam się kilka lat temu i podzieliłam się tu na blogu wpisem o tym, jak naturalnie farbować jajka na różne kolory. Potem Monika podzieliła się we wpisie swoimi doświadczeniami z farbowania takimi naturalnymi barwnikami ściereczek do zdjęć i też postanowiłam spróbować. I tak już od kilku lat przy okazji wielkanocnego ozdabiania jajek z moim synkiem, kupuję gazę w aptece i dodaję ją do roztworów, tworząc różne kolorowe ściereczki :)

Gaza opatrunkowa z apteki do bardzo wdzięczny materiał, który posiada wiele zalet:

 • jest tania i łatwo dostępna
 • to tkanina podatna na farbowanie
 • materiał jest cienki i delikatny, dlatego świetnie układa się na zdjęciach.

Przez te wszystkie lata eksperymentowałam zarówno z naturalnymi barwnikami, jak i barwnikami do jajek. Zazwyczaj po wykonaniu pisanek zostawało mi sporo różnych kolorowych barwników i żal mi było ich nie wykorzystać. Farbowanie tkanin  sztucznymi barwnikami jest szybsze, ale musimy uważać, aby końcowa barwa na ściereczce nie stała się zbyt intensywna. Naturalne barwniki są bardziej subtelne, dają też ciekawe efekty. Każda ufarbowana nimi ściereczka jest nieco inna.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej na różne kolory

Farbowane ściereczki w niemal wszystkich kolorach tęczy. Żółte i beżowe zrobiłam w poprzednich latach. Jeśli chcesz dostać taką tkaninę w prezencie, zapisz się do mnie na kurs :)

 

Sposób 1 – Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej przy pomocy naturalnych barwników?

 

Moim celem przy okazji tego farbowania było uzyskanie przede wszystkim ściereczek w różnych odcieniach różu, fioletu i niebieskiego, ponieważ taka kolorystyka w fotografii kulinarnej jest bardzo uniwersalna i może dopełniać wiele stylizacji. Przyznam, że nie kupowałam specjalnie żadnych jadalnych produktów, a oparłam się na tym, co miałam w domu. Kawałek czerwonej kapusty został mi z gotowania (specjalnie nie przerobiłam jej na surówkę, mając w głowie pomysł na ściereczki). W zamrażalniku znalazłam czarną porzeczkę z zeszłego sezonu, a w szufladach superfoody  – chlorellę i guaranę w proszku. Próbowałam także zrobić barwnik z niebieskiej spiruliny, ale nie chciała się rozprowadzić w wodzie i eksperyment się nie udał.

 

Zobacz instrukcję w formie filmu na Instagramie:

A poniżej pełna instrukcja przygotowania ściereczek:
Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - jak uzyskać różne kolory

Potrzebujesz:

 • gaza opatrunkowa 1m2 – do kupienia w aptece (1 sztuka wystarczy do zrobienia 2 dużych lub 4 mniejszych ściereczek)
 • naturalny barwnik wykonany np. z czerwonej kapusty, czerwonej cebuli, malin, czarnej porzeczki, kurkumy (możesz z powodzeniem umieścić ściereczki w barwniku przygotowanym do wykonania pisanek wielkanocnych)
 • ocet winny biały lub jabłkowy (utrwala kolor)

oraz

 • ostre nożyczki
 • rondel lub garnek do wykonania barwnika
 • sitko z małymi oczkami (do odcedzenia barwnika)
 • duży szklany słoik, miskę szklaną lub ze stali nierdzewnej (w nim umieszczamy barwnik i ściereczki)

 

Ostrzeżenie: barwniki farbują także skórę, więc mogą pofarbować Twoje słonie lub paznokcie. Możesz więc na czas farbowania ubrać jednorazowe rękawiczki.

 

Naturalne farbowanie ściereczek do fotografii kulinarnej – Wykonanie:

1. Gazę rozwiń i potnij na mniejsze kawałki ostrymi nożyczkami. Ściereczki, które widzicie na moich zdjęciach powstały poprzez pocięcie gazy na 4 części.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - wykonanie

2. Przygotuj naturalny barwnik. Warzywa takie jak czerwona kapusta drobno posiekaj. Buraka możesz zetrzeć na tarce. Obierz łupiny z cebuli. Do barwienia ściereczek zastosowałam takie same propozycje wody i składnika barwiącego, jakich używam do barwienia jajek, czyli 1:1. Przykładowo na 2 szklanki wody daję 2 szklanki posiekanej czerwonej kapusty, a na 1 szklankę mrożonej czarnej porzeczki dałam 1 szklankę wody. Wodę plus składnik doprowadź do wrzenia i gotuj przez 20 minut na małym ogniu.

3. Garnek z barwnikiem odstaw na chwilę do przestygnięcia, następnie przecedź przez sitko do dużego słoika albo szklanej lub metalowej miski.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - wykonanie

4. Na koniec dodaj do barwnika ocet, który odpowiada za utrwalenie barwy. Jeśli robisz barwnik z 2 szklanek wody, to dodaj do niego 2 łyżki octu.

5. Jeżeli chcesz przygotować barwnik ze składnika w proszku, np. z kurkumy, spiruliny, mielonej kawy czy guarany, to wystarczy, że wsypiesz 1-2 łyżki tego składnika do słoika i zalejesz 2 szklankami wrzątku. Wszystko wymieszaj i dodaj 2 łyżki octu.

6. Do tak przygotowanych barwników włóż pociętą gazę. Ja moczyłam większość ściereczek przez ok. 1 godzinę, niektóre moczyły się 2 godziny. Zawsze możesz sprawdzić kolor spłukując ściereczkę pod wodą i w razie potrzeby włożyć ją z powrotem do barwnika.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - wykonanie

7. Zafarbowane ściereczki wyjmij z barwnika i wypłucz pod bieżącą wodą. Możesz je płukać mocniej lub słabiej – będzie mieć to wpływ na końcowy odcień. Największe znaczenie ma to w przypadku barwienia ściereczek czerwoną kapustą. Tkaniny lekko wypłukane mają kolor różowy, zaś dopiero po bardzo dokładnym wypłukaniu zmieniają kolor na niebieski.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - wykonanie

8. Ściereczki rozwieś do wyschnięcia, a suche pozgniataj w dłoniach, żeby nabrały ładnego kształtu.

jak uzyskac rozne kolory sciereczek do fotografii kulianarnej grafika

 

Naturalne farbowanie ściereczek do fotografii kulinarnej – Jak uzyskać różne kolory?

Generalnie na wstępie przypomnij sobie wszystkie te sytuacje, kiedy jedzenie poplamiło Ci ubranie i nie dało się tego uprać :)  Szukamy zatem wszelkich mocno barwiących owoców, warzyw i przypraw.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - instrukcja diy

Naturalne barwniki możesz uzyskać na 3 sposoby:

 • poprzez gotowanie w wodzie mocno barwiącego owocu lub warzywa, np. posiekanej czerwonej kapusty, łusek żółtej lub czerwonej cebuli, pokrojonego na kawałki buraka; z owoców nadają się wszelkie plamiące owoce jagodowe – aronia, leśne jagody, maliny, czarna porzeczka itd, a także owoce czarnego bzu
 • poprzez wymieszanie z wrzątkiem barwnika w proszku, np. sproszkowanej kurkumy, która jest silnym barwnikiem; sproszkowanych superfoodów np. guarana, chlorella, czy też mielonej kawy
 • ściereczki możesz też barwić w soku, np. z kiszonego buraka, kiszonej czerwonej kapusty, soku z aronii czy malinowym, musisz tylko dodać do nich ocet, aby utrwalił kolor.

Z mojego doświadczenia lepiej sprawdzają się barwniki przygotowane z kawałków warzyw/owoców lub z soku. Niestety w przypadku barwnika na bazie proszku, to jego drobinki mogą się osadzać na tkaninie. Nie jest też tak łatwo wymieszać niektóre proszki z wodą. Próbowałam na przykład uzyskać kolor niebieski poprzez wymieszanie niebieskiej spiruliny z wrzątkiem. Nie chciała się ona jednak połączyć z wodą i opadła na dno.

 

Kolor różowy i fioletowy

Różne odcienie różu oraz fioletu uzyskasz przygotowując barwnik z owoców jagodowych. Ja tym razem do farbowania wykorzystałam zeszłoroczne zbiory czarnej porzeczki, które zalegały mi w zamrażalniku. Dały one ściereczki w odcieniach ciemnego fioletu. Podobnych odcieni możesz się spodziewać wykorzystując np. jagody czy aronię.

Z kolei na delikatnie różowy kolor możesz pofarbować tkaniny czerwoną kapustą (lekko płucząc materiał) lub malinami. U Moniki piękny głęboki róż wyszedł po pofarbowaniu owocami czarnego bzu.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - jak uzyskać różne kolory

Ściereczki ufarbowane barwnikiem z czarnej porzeczki

Kolor niebieski

Aby uzyskać niebieskie ściereczki, wykorzystaj barwnik z czerwonej kapusty. Tkaninę po pofarbowaniu należy bardzo dokładnie wypłukać – wtedy usuwamy czerwony barwnik i ściereczka robi się delikatnie niebieska/turkusowa. Ponieważ robimy ściereczki domowy sposobem, to każda wychodzi inna. U mnie niektóre są dwukolorowe – niebiesko-różowe.

W sumie podobny efekt zauważyłam przy farbowaniu tkanin czarną porzeczką – te lepiej wypłukane nabrały bardziej niebieskiego odcienia, a te mniej – bardziej różowego.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - jak uzyskać różne kolory

Ściereczki ufarbowane barwnikiem z czerwonej kapusty

Kolor żółty

Tu sprawa jest prosta – wystarczy ufarbować ściereczkę barwnikiem z kurkumy. Może to być kurkuma w proszku lub też barwnik z tartego korzenia kurkumy.

Kolor zielony

Z kolorem zielonym nie jest prosto. Szpinak testowałam na jajkach i daje on taki raczej zgniły brązowawy odcień. Spirulina nie chce rozpuszczać się w wodzie i jej nie polecam. Ja tym razem próbowałam zafarbować ściereczki sproszkowaną chlorellą i uzyskałam jasno-zielony, raczej ciepły odcień.

Odcienie czerwieni

Nie testowałam na ściereczkach, tylko na jajkach. Pisanki w odcieniach czerwieni, raczej ceglastej i w kierunku brązu możesz uzyskać przygotowując barwnik z łusek czerwonej cebuli lub z buraka (pokrojonego na kawałki lub soku). Choć ten drugi może da też odcień różowy – daj mi znać, jeśli będziesz testować!

Beże i brązy

Jeden z prostszych sposobów to farbowanie tkanin w zaparzonej kawie lub też w naparze z herbaty. Oczywiście pamiętajcie, aby dodać ocet dla utrwalenia koloru. Ja tym razem sięgnęłam po sproszkowaną guaranę, której zostało mi sporo po sesji zdjęciowej. Powstały ściereczki w kolorze bladożółtym/beżowym.

Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej - jak uzyskać różne kolory

 

Przeczytaj: Jak zrobić piękne, uniwersalne tło do fotografii kulinarnej (DIY)? 

 

Sposób 2 – Jak ufarbować ściereczki do fotografii kulinarnej przy pomocy barwników do jajek?

 

Technika jest bardzo zbliżona, tylko używamy gotowych barwników do farbowania jajek. Przygotowanie barwnika zatem trwa krótko – wystarczy wymieszać go z gorącą wodą i dodać ocet. Jeśli robisz z dziećmi pisanki, to czemu by nie włożyć jeszcze kilku ściereczek do barwnika? :) Ja tak właśnie postępowałam w zeszłych latach w okolicach Wielkanocy. Po ufarbowaniu jajek, wkładałam do słoików gazę i miałam nowe ściereczki.

Takie barwniki farbują dość szybko i intensywnie, dlatego wystarczy trzymać w nich gazę przez kilka minut często sprawdzając, czy efekt nie jest już zbyt intensywny. Tym razem miałam kupione barwniki do jajek pastelowe, które rzeczywiście nadały ściereczkom delikatny odcień różu i turkusu i nie robił się on intensywniejszy, nawet przy dłuższym przetrzymywaniu materiału w barwinku.

Zamiast używać barwników do jajek, możesz też spróbować z naturalnymi barwnikami spożywczymi, np. takimi do wypieków. Sama nie stosowałam, ale słyszałam o ufarbowaniu ściereczek przy ich pomocy.

 

Potrzebujesz:

 • gaza opatrunkowa 1m2 – do kupienia w aptece (1 sztuka wystarczy do zrobienia 2 dużych lub 4 mniejszych ściereczek)
 • barwniki do farbowania jajek (ja kupiłam kolory pastelowe)
 • woda
 • ocet winny biały lub jabłkowy (utrwala kolor)

oraz

 • ostre nożyczki
 • duży szklany słoik, miskę szklaną lub ze stali nierdzewnej (w nim umieszczamy barwnik i ściereczki)
 • metalowe łyżki (do wymieszania barwnika)

 

Wykonanie:

1. Gazę rozwiń i potnij na mniejsze kawałki ostrymi nożyczkami. Ściereczki, które widzicie na moich zdjęciach powstały poprzez pocięcie gazy na 4 części.

2. Przygotuj barwnik zgodnie z instrukcją na opakowaniu (zazwyczaj po prostu wlewamy go do gorącej wody) i dodaj ocet.

3. Umieść barwnik w szklanym lub metalowym naczyniu, w którym zmieszczą się ściereczki, np. w dużym słoiku.

4. Do barwnika włóż pociętą gazę. W przypadku sztucznego barwnika ściereczki farbujemy krótko, bo tkanina szybko łapie kolor. Wystarczy kilka minut farbowania. Zawsze możesz wyjąc na chwilę gazę i przepłukać pod wodą, aby sprawdzić kolor. Część barwnika wtedy się wypłukuje i kolor blaknie. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, włóż gazę z powrotem do barwnika.

5. Ściereczki dobrze wypłucz pod bieżącą wodą, a następnie rozwieś do wyschnięcia.

 

Ostrzeżenie - barwniki farbują także skórę, więc mogą pofarbować Twoje słonie lub paznokcie. Możesz wiec na czas farbowania ubrać jednorazowe rękawiczki.

 

DIY ściereczki do fotografii kulinarnej – przykłady wykorzystania na zdjęciach

Na koniec zabrałam dla Ciebie kilka zdjęć, na których wykorzystuję ściereczki przygotowane właśnie tą metodą. Zwróć uwagę, jak tkanina ładnie się układa i można ją dowolnie formować.

diy sciereczki do fotografii kulinarnej na zdjeciach diy sciereczki do fotografii kulinarnej na zdjeciach


Jak podoba Ci się przedstawiona technika farbowania ściereczek? Czy masz zamiar ją wypróbować w trakcje zbliżających się Świąt Wielkanocnych? Jakimi barwnikami i na jakie kolory planujesz pofarbować swoje ściereczki? Jeśli ufarbujesz ściereczki według mojej instrukcji, koniecznie podziel się ze mną efektem. Możesz napisać komentarz pod postem, albo oznaczyć mnie na Instagramie (@chilliczosnekioliwa). 

Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:

Bezpłatny kurs fotografii kulinarnej - Magia światła w fotografii kulinarnej

Podobne wpisy