DIY – Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

przez Zuzanna
DIY – Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

4 lata zajmowania się fotografią kulinarną nauczyło mnie, że na pewne piękne tła trzeba poczekać (i znaleźć je np. na śmietniku), zaś inne można zrobić samodzielnie w domu. Dziś chciałam podzielić się z Wami instrukcją zrobienia pięknego tła ze starych jeansów, czy też innej tkaniny o wyraźnej strukturze. Zajrzyjcie też do mojego ostatniego tutorialu – jak zrobić strukturalne tło do fotografii na 3 sposoby.

Jak zrodził się pomysł na to tło? Otóż zainspirowałam się tłem znalezionym na tym zdjęciu. Często tak robię – gdy zobaczę gdzieś jakieś piękne tło, to zapisuję je na Pintereście.

Akurat miałam do wykorzystania materiał ze starych jeansów. Porwałam go kiedyś na ściereczki do zdjęć, ale rzadko go używałam, więc postanowiłam spożytkować w inny sposób. Zamiast jeansów możecie wykorzystać inną tkaninę (np. płótno, len), ale tu zależało mi na efekcie, jaki dają grube jeansowe szwy.

P.s. Czy jesteście zainteresowani otrzymaniem darmowego ebooka na temat fotografii kulinarnej? 

To świetnie! Przygotowuję właśnie taki ebook i potrzebuję Waszej pomocy. Stworzyłam krótką ANKIETĘ  (tylko 3 pytania!) dotyczącą fotografii kulinarnej – jakie tematy Was interesują i z czym się zmagacie. Wyniki tej ankiety pozwolą mi tworzyć bardziej wartościowe wpisy, a przede wszystkim będą bazą dla darmowego ebooka na temat fotografii kulinarnej, który oczywiście trafi w Wasze ręce.

DIY - Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

 

Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

 

Potrzebne materiały:

  1. podkład, np. płyta wykończeniowa HDF (tzw. plecówka) do kupienia w marketach budowlanych, u mnie wymiary to 50 x 70 cm, lub inna niepotrzebna twarda powierzchnia (drewniana sklejka, płyta meblowa itd.)
  2. kawałki starych jeansów lub też innej tkaniny o grubej, widocznej po pomalowaniu farbą fakturze, np. grube płótno
  3. klej przeznaczony do tkanin, np. Wikol, klej introligatorski (kupiłam w Auchanie na dziale papierniczym), wystarczy, że na etykiecie jest informacja, że nadaje się do klejenia tkanin
  4. farby w 3-4 różnych odcieniach, u mnie dokładnie były to 3 odcienie niebieskiego (od jasnego do granatu), biały do rozjaśniania, oraz zielony kolor do tworzenia odcienia turkusowego, wystarczy kupić próbki farb do ścian
  5. pędzle, rękawice robocze, jakiś plastikowy pojemnik do mieszania farb
  6. bezbarwny matowy lakier do utrwalenia tła, ja mam konkretnie firmy Daily Art

 

Wykonanie: 

DIY - Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

1. Tło warto jest na samym początku umyć, odkurzyć i przetrzeć papierem ściernym. Moje jest tak naprawdę z odzysku – odkleiłam z niego okleinę, która mi się nie podobała. Usunęłam więc resztki kleju papierem ściernym, przetarłam tło na morko i wysuszyłam na słońcu.

2. Posmarowałam tło klejem i przykleiłam do niego pierwszy kawałek tkaniny jeansowej. Na wierzchu zdecydowałam się na przyklejenie drugiego kawałka, bo chciałam dodać do tła poziomo biegnące szwy.

DIY - Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

3. Jak widzisz, kawałki pochodziły z innych jeansów, co i tak nie ma znaczenia :P Odcięłam nadmiar materiału nożyczkami. Nie przejmowałam się tym, że wystaje mi trochę placówki spod tkaniny – i tak zamalowałam to farbą.

4. Teraz zaczęłam zamalowywać tło farbami. Najpierw granatową farbą zamalowałam widoczne fragmenty plecówki i porobiłam ciemniejsze plamy w kilku miejscach. Potem zaczęłam mieszać kolejne odcienie niebieskiego i nanosić je na tło w postaci plamek i ciapek.

5. Najpierw nanosiłam ciemniejsze kolory, a potem coraz jaśniejsze. Część niebieskiego wymieszałam z zielonym i białym, aby uzyskać kolor turkusowy.

DIY - Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

6. Gdy tło już wyschło, pomalowałam je bezbarwnym matowym lakierem. Taki lakier zabezpiecza tło przed wilgocią i zabrudzeniami od jedzenia.

A oto efekt końcowy:

DIY - Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej ze starych jeansów (lub innej tkaniny)?

 

***

Jak widzicie sposobów na kreowanie pięknych teł do fotografii kulinarnej jest bardzo wiele. Do ich przygotowania możecie często wykorzystać niepotrzebne rzeczy zalegające Wam w domu, jak stare tkaniny. Mam nadzieję, że zainspirowałam Was właśnie do przygotowania nowego, pięknego tła do zdjęć :) Jeżeli zrobicie jedno z teł z moim tutoriali, to koniecznie otagujcie mnie na zdjęciach @chilliczosnekioliwa #kulisyfotografiikulinarnej. I jeszcze raz zachęcam Was do wypełnienia ankiety.

Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:

Bezpłatny kurs fotografii kulinarnej - Magia światła w fotografii kulinarnej

Podobne wpisy