Sałatki w słoiku – słyszeliście o nich? Do niedawna sądziłam, że to tylko kolejna chwilowa moda, w której chodzi o piękną prezentację składników. Potem miałam okazję fotografować takie sałatki dla klienta, zgłębiłam więc temat i okazało się, że to również bardzo praktyczne rozwiązanie! Składniki w słoiku układamy warstwowo, a sos wlewamy na jego dno. Sałata nie moczy się w dressingu, warzywa pozostają chrupkie, zatem sałatkę w słoiku możemy zrobić wieczorem i zabrać na drugi dzień do pracy.
Pierwszym przepisem na sałatkę w słoiku podzieliłam się z Wami w ramach styczniowego planu obiadów na 7 dni. A dziś razem z firmą Monini mamy dla Was kolejne 3 bardzo apetyczne receptury, a także ogólne wskazówki, w jaki sposób szykować takie przysmaki do pracy. Porcje sałatek są konkretne, a to dlatego, że mają one z założenia zastąpić cały posiłek.
Mam dla Was również nowość – informacje o kaloryczności oraz zawartości białek, tłuszczu i węglowodanów przy każdym z przepisów. Prosiliście mnie o to w ankiecie, którą przeprowadziłam wśród Czytelników mojego newslettera. Dotyczyła ona jedynie cyklu \”Proste obiady na 7 dni\”, ja jednak postanowiłam zaimplementować tę zmianę do wszystkich przepisów. Mam nadzieję, że dzięki temu będą dla Was jeszcze bardziej przydatne :)
➤ Zobacz też: 3 przepisy na szybkie sałatki do pracy z kaszą
Jak przygotować sałatkę w słoiku? – Podstawowe zasady:
- Wybierz duży, szczelny słoik o pojemności ok. 0,7 l. Nada się przykładowo taki po ogórkach konserwowych. Fajne są również słoiki z uszczelką i metalowym zamknięciem. Swój kupiłam w Pepco.
- W słoiku możecie umieścić dowolne, ulubione składniki. Praktycznie każda lubiana przez Was sałatka może przemienić się w wersję słoikową. Najważniejsza jest tutaj kolejność układania składników warstwami. Na dno słoika wlewamy sos, następnie umieszczamy w nim składniki twardsze, bardziej trwałe, np. kaszę, makaron, strączki, twarde warzywa. Następnie układamy dodatki bardziej delikatne i miękkie, które nie powinny stykać się z sosem. Na samą górę słoika wkładamy garść zieleniny – sałatę, rukolę, szpinak. Ponieważ listki znajdują się daleko do sosu, nie zwiędną i sałatkę można przechowywać w lodówce nawet do następnego dnia.
- Aby przedłużyć jeszcze trwałość zielonych liści, można bardzo delikatnie spryskać lub skropić je zimną wodą. Tak robię z zieleniną, którą wykorzystuję w fotografii kulinarnej.
- Do sałatki w słoiku nadaje się prawie każdy sos, także ten biały na bazie jogurtu naturalnego. Jedynie nie zdecydowałabym się na dressing na bazie surowego żółtka, jeśli miałabym zamiar przechowywać sałatkę nieco dłużej.
- Jeśli sałatka w słoiku ma nam zastąpić posiłek, np. lunch w pracy, poza warzywami koniecznie dodajmy do niej źródło białka oraz złożone węglowodany.
- Jako źródło węglowodanów w sałatce polecam razowy makaron, pełnoziarnisty ryż oraz wszelakie kasze i ich mieszanki. Ja wybrałam wygodne rozwiązanie w postaci Rice & More 90 sek. od Monini, ponieważ kasza jest już ugotowana i wystarczy przesypać ją z opakowania do słoika.
- Ze źródeł białka do sałatki możemy dodać: ugotowane warzywa strączkowe – soczewicę, ciecierzycę, fasolę, tuńczyka z puszki, pieczoną rybę czy mięso, które zostały z obiadu, jajka na twardo, ser mozzarella, ser pleśniowy, tofu.
- Kiedy chcemy spożyć sałatkę, należy odwrócić słoik do góry dnem i przez chwilę wstrząsnąć. Następnie przełożyć jego zawartość na talerz, wygarniając ewentualnie resztki sosu pozostałe w słoiku łyżką. Jeżeli chcecie zjeść sałatkę bezpośrednio w słoiku, wtedy użyjcie większego słoika (np. pojemność 1 litr) lub umieśćcie w nim mniej wkładu, żeby dało się swobodnie wymieszać sałatkę wewnątrz słoika przez jedzeniem.
Sałatki w słoiku – 3 przepisy:
Sałatka w słoiku z tuńczykiem i jajkiem na twardo
➤czas przygotowania: 20 minut
w 1 porcji: 353 kcal, B 23,7 g, W 9,3 g, T 25,5 g
Składniki/ na 2 porcje:
- na sos: 4 łyżki oliwy Monini Classico, 1,5 łyżki białego octu winnego, 1 łyżka łagodnej musztardy, sól i pieprz
- 200 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół
- 150 g zielonego ogórka
- 1 puszka tuńczyka w sosie własnym
- 1/2 czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie piórka
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 2 garście szpinaku baby (50 g)
- ponadto: 2 duże słoiki o pojemności ok. 0,7 l z pokrywką
Przygotowanie sałatki w słoiku z tuńczykiem i jajkiem na twardo:
- W jednym ze słoików umieść wszystkie składniki sosu. Zakręć go i wstrząśnij. Połowę sosu przelej na dno drugiego słoika.
- Teraz w pierwszym słoiku warstwami umieść połowę każdego ze składników sałatki w następującej kolejności: pomidorki koktajlowe, zielony ogórek, tuńczyk odsączony z zalewy, czerwona cebula, jajka na twardo przekrojone na pół lub ćwiartki oraz szpinak baby. Powtórz dla drugiego słoika.
- Słoiki zakręć i zabierz do pracy. Aby podać sałatkę, odwróć słoik do góry dnem, wstrząśnij, następnie ostrożnie przełóż zawartość słoika na talerz. Polecam podać na przykład z kromkami żytniego pieczywa. Drugą sałatkę możesz przechować do następnego dnia.
Sałatka w słoiku z soczewicą, jabłkiem i serem z niebieską pleśnią
➤czas przygotowania: 20 minut
w 1 porcji: 643 kcal, B 18,0 g, W 54,8 g, T 39,6 g
Składniki/ na 2 porcje:
- na sos: 4 łyżki oliwy Monini Classico, sok z 1/2 cytryny (lub ciut więcej), 1 łyżka miodu, sól, pieprz
- 1 opakowanie Monini Rice&More 90 sek. Bulgur & Quinoa
- 1 marchewka (80 g) starta na tarce
- 10 łyżek (200 g) ugotowanej zielonej soczewicy (samodzielnie lub z puszki)
- 1/2 kwaśnego jabłka pokrojonego na cienkie plasterki lub w kostkę
- 80 g sera z niebieską pleśnią pokrojonego w kostkę
- mała garść (20 g) orzechów włoskich, grubo pokrojonych
- 60 g czerwonej kapusty pokrojonej na paseczki
- ponadto: 2 duże słoiki o pojemności ok. 0,7 l z pokrywką
Przygotowanie sałatki w słoiku z soczewicą:
- W jednym ze słoików umieść wszystkie składniki sosu. Zakręć go i wstrząśnij. Połowę sosu przelej na dno drugiego słoika.
- Teraz w pierwszym słoiku warstwami umieść połowę każdego ze składników sałatki w następującej kolejności: miks Rice&More 90 sek. Bulgur & Quinoa, marchewka, zielona soczewica, jabłko, ser z niebieską pleśnią, orzechy włoskie, czerwona kapusta. Powtórz dla drugiego słoika.
- Słoiki zakręć i zabierz do pracy. Aby podać sałatkę, odwróć słoik do góry dnem, wstrząśnij, następnie ostrożnie przełóż zawartość słoika na talerz. Drugą sałatkę możesz przechować do następnego dnia.
Sałatka w słoiku z makaronem, pomidorkami, mozzarellą i groszkiem
➤czas przygotowania: 25 minut
w 1 porcji: 730,2 kcal, B 32,5 g, W 44,8 g, T 45,8 g
Składniki / na 2 porcje:
- 100 g mrożonego zielonego groszku
- 100 g razowego makaronu tagliatelle
- na sos: 4 łyżki oliwy Monini Classico, 2 łyżki octu balsamicznego, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1 mały ząbek czosnku lub 1 łyżeczka suszonego czosnku, sól i pieprz
- 200 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół
- 250 g sera mozzarella (w małych kulkach lub zwykłej)
- 12 czarnych oliwek przekrojonych na pół (36 g)
- 2 garście mieszanych sałat (35 g)
- ponadto: 2 duże słoiki o pojemności ok. 0,7 l z pokrywką
Przygotowanie sałatki w słoiku z makaronem:
- Zagotuj osoloną wodę i najpierw wrzuć do niej mrożony groszek. Gotuj 3 minuty, następnie przełóż łyżką cedzakową do miski z zimną wodą, a do gotującej się wody wrzuć makaron i ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ok. 10 minut), odcedź.
- W pierwszym słoiku umieść wszystkie składniki sosu. Świeży czosnek będzie smakował trochę lepiej, ale jeśli boisz się jego intensywnego smaku, to zamień go na czosnek suszony. Słoik zakręć i mocno wstrząśnij. Połowę sosu wlej do drugiego słoika.
- Teraz w pierwszym słoiku warstwami umieść połowę każdego ze składników sałatki w następującej kolejności: ugotowany makaron, pomidorki koktajlowe, ser mozzarella (dużą kulę porwij na mniejsze kawałki), zielony groszek, czarne oliwki oraz mieszankę sałat. Powtórz dla drugiego słoika.
- Słoiki zakręć i zabierz do pracy. Aby podać sałatkę, odwróć słoik do góry dnem, wstrząśnij, następnie ostrożnie przełóż zawartość słoika na talerz. Drugą sałatkę możesz przechować do następnego dnia.