W te chłodne wrześniowe poranki rozgrzewające śniadanie to coś, na co zdecydowanie mam ochotę! W dzisiejszym wpisie pokażę Wam jak robię szakszukę (shakshukę), chyba najbardziej znaną tunezyjską potrawę. Szczególnie, że mój Mąż stwierdził, że jest genialna :)
Shakshuka (lub shakshouka) to jajka gotowane w aromatycznym, pikantnym sosie pomidorowym z dodatkiem czosnku, papryki i przypraw. Pochodzi z Tunezji, ale dużą popularność zyskała również w innych krajach północnej Afryki i w Izraelu.
Szakszuka to potrawa pożywna i zdrowa. Poleca się ją nawet w czasie diety odchudzającej, co nie dziwi, bo to przecież jajka na warzywach. Szakszuka jest też bardzo uniwersalna – zazwyczaj je się ją na śniadanie, ale z powodzeniem sprawdzi się tez na lekki obiad i ciepłą kolację.
Słowo \”shakshuka\” oznacza wielki bałagan. Choć jej tradycyjna postać jest bardzo prosta, to spokojnie możecie wzbogacać poniższą recepturę o różne dodatki. Do najbardziej typowych należą bakłażan i ziemniaki, ale kto Wam broni dodać do szakszuki szpinak, pieczarki, kiełbaski i co tak naprawdę Wam w duszy gra :) Mój przepis jest połączeniem receptury Yotama Ottolenghiego z książki \”Jerozolima\” oraz Claudi Roden z \”The New Book of Middle Eastern Food\”.
➤ Na blogu znajdziecie również dwie wariacje na temat szakszuki: szakszukę z dynią makaronową oraz szakszukę kalafiorową.
Tunezyjska szakszuka (shakshuka)
Składniki / na 4 porcje:
- 2 łyżki oliwy
- 2 duże papryki (czerwone lub zielone) pokrojone w paski
- 2 łyżeczki pasty harissa (domowej lub ze sklepu) – można zastąpić 2 łyżeczkami koncentratu pomidorowego, 1 łyżeczką mielonej słodkiej papryki, 1/2-1 łyżeczką chilli w płatkach i 1 łyżeczką mielonej kolendry
- 1 łyżeczka mielonego kuminu
- 4 ząbki czosnku, pokrojone na cienkie plasterki lub przeciśnięte przez praskę
- 2 puszki pomidorów (łącznie 800 g, można zastąpić świeżymi pomidorami)
- sól, pieprz
- 4 duże jajka
- posiekana natka pietruszki do posypania
- do podania: chlebek pita lub inne pieczywo, dla złagodzenia ostrości można podać z greckim jogurtem lub serkiem labneh albo posypać szakszukę fetą
➤ Rada: Jeśli chcesz, aby szakszuka była bardziej sycąca, możesz dodać do niej pokrojonego w kostkę bakłażana lub pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Warzywa dodaj na patelnię razem z papryką, aby zdążyły się usmażyć.
Przygotowanie tunezyjskiej szakszuki:
2. Dodaj pomidory z puszki (lub pokrojone w kostkę świeże pomidory). Ja wolę pomidory w całości, bo są lepszej jakości i rozgniatam je na patelni łyżką lub widelcem. Sos dopraw solą i pieprzem. Niektórzy dodają jeszcze szczyptę cukru, o co ja pokusiłabym się w przypadku niezbyt słodkich świeżych pomidorów. Sos gotuj przez ok. 10-15 minut, aż trochę zgęstnieje, a smaki się połączą.
3. Zrób 4 niewielkie dołki w sosie i wbij do nich jajka. Gotuj, aż białka się zetną (żółtka mogą być mniej lub bardziej ścięte, jak wolisz). Ja na tym etapie przykrywam patelnię przykrywką.
4. Gdy szakszuka będzie gotowa, posyp ją posiekaną nastąp pietruszki i ewentualnie pokruszonym serem feta. Postaw patelnię na stół i zajadaj ze świeżym pieczywem. Dla złagodzenia ostrości możesz polać szakszukę odrobiną jogurtu greckiego lub labneh.