Nie bez żalu przywitałam w tym roku jesień, która zawitała według mnie za wcześnie. Aby wynagrodzić sobie brak słońca, postanowiłam upiec ciasto takie, jak najbardziej lubię – proste, wilgotne i z owocami. Śliwkom towarzyszą tu mielone migdały, które chętnie dodaję do wypieków. Dzięki nim ciasta mają przyjemną, grubszą strukturę i dłużej trzymają wilgoć.
Ciasto jest lekko słodkie, z nutą cynamonu, cytryny i pomarańczy. Poza mąką migdałową znajdziecie w nim także grecki jogurt i polentę – kolejny składnik nadający mu tekturę przypominającą wręcz gruby piasek. Ciasta jest naprawdę sporo, więc nie próbujcie go piec w mniejszej blasze, bo może Wam wykipieć.
Śliwki przed dodaniem do ciasta należy zamarynować w soku pomarańczowym i brązowym cukrze (lub słodziku). Syrop po wyjęciu śliwek następnie odparowujemy, otrzymując coś na kształt śliwkowo- pomarańczowego karmelu (pyszności!). Migdałowe ciasto posmarowane tym syropem zyskuje kolejny wymiar smaku.
➤ Zobacz także: rustykalna tarta ze śliwkami i masą migdałową
Wilgotne ciasto migdałowe ze śliwkami
Składniki / na formę o średnicy 28 cm:
- 7-8 śliwek pozbawionych pestek i pokrojonych na ćwiartki
- sok z 1 pomarańczy i skórka z 1/2 pomarańczy
- 80 g brązowego cukru (można zamienić na ksylitol lub stewię w proszku)
- 250 g miękkiego masła
- 250 g cukru (można zastąpić ksylitolem lub stewią w proszku)
- 4 duże jajka
- sok z 1 cytryny i skórka z 1/2 cytryny
- 140 g greckiego jogurtu
- 200 g mielonych migdałów (można zmielić płatki migdałowe)
- 200 g polenty (kaszki kukurydzianej)
- 100 g mąki pszennej (ja dałam pełnoziarnistą)
- 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
- garść płatków migdałowych do dekoracji
Przygotowanie ciasta ze śliwkami:
- W misce wymieszaj śliwki, sok i skórkę pomarańczy oraz brązowy cukier lub słodzik. Odstaw na 15 minut, mieszając od czasu do czasu śliwki z wydzielającym się słodkim sokiem.
- Do innej miski włóż miękkie masło oraz cukier lub słodzik. Zmiksuj robotem kuchennym, aż masa stanie się jasna i puszysta. Teraz dodaj jajka – jedno na raz, miksując za każdy razem przed dodaniem kolejnego.
- W małej miseczce wymieszaj jogurt z sokiem i skórką z cytryny i dodaj do ciasta, zmiksuj. W osobnej misce wymieszaj suche składniki – mielone migdały, polentę, mąkę, proszek do pieczenia i mielony cynamon. Dodaj do mokrych składników i dokładnie wymieszaj łyżką.
- Formę do pieczenia natłuść i wyłóż papierem. Przelej do niej ciasto, a na wierzchu ułóż cząstki śliwek (nie wylewaj uzyskanego soku). Wierzch posyp płatkami migdałów. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 185 stopni C i piecz przez 1 godzinę i 15 minut lub do suchego patyczka.
- W międzyczasie przelej syrop, w którym marynowały się śliwki do rondelka. Gotuj go przez chwilę, aż zgęstnieje do konsystencji miodu. Upieczone ciasto polej otrzymanym sosem.
➤ Rada: Ciasto możesz podawać na ciepło i na zimno, z dodatkiem np. jogurtu greckiego lub lodów, jeśli masz ochotę.