W moim rodzinnym domu bób przygotowywało się tylko w jeden sposób – po prostu gotowało w łupinach w osolonej wodzie. Potem siadaliśmy wszyscy przy stole i podjadaliśmy, wyłuskując go z jednej miski (choć moja mama zjada też czasem w łupinach). Gdy zaczęłam samodzielnie gotować, odkryłam jak wiele ciekawych i pysznych dań można zrobić z bobu. Dziś zebrałam dla Was przepisy na moje ulubione, proste dania z bobu, abyście i Wy mogli cieszyć się tym letnim przysmakiem, dopóki trwa sezon.
Na końcu wpisu znajdziecie także przepis na pyszne kotlety z łupinek bobu i fety, który tak bardzo spodobał się Wam, gdy pokazałam Wam go na Facebooku i Instagramie. Łupinek bobu (o ile nie jest stary i brzydki) nie warto wyrzucać – to w nich znajduje się najwięcej składników odżywczych. Spróbujcie więc dodać je do kanapkowej pasty, hummusu, albo przygotować zdrowe wegetariańskie kotleciki z piekarnika!
1. Makaron z bobem, boczkiem i twarogiem
Jak to określił mój Mąż – \”proste, wiejskie danie\” :) Inspiracją do niego był oczywiście makaron z serem i skwarkami, który pewnie i Wy znacie z dzieciństwa. Skwarki zamieniłam na wędzony boczek, który z bobem w potrawach bardzo się lubi. Doprawiłam danie czosnkiem i płatkami chilli, aby miało więcej aromatu. I wyszedł naprawdę zacny obiad!
Składniki /na 4 porcje:
- 0,5 g świeżego bobu
- 400 g makaronu muszelki
- 200 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
- oliwa ev.
- 2 ząbki czosnku
- szczypta płatków chilli (opcjonalnie)
- sól i pieprz
- 200 g twarogu półtłustego
- do dekoracji: listki mięty lub posiekana natka pietruszki
Przygotowanie makaronu z bobem:
- Bób wrzuć do gotującej się osolonej wody i gotuj przez 8-10 minut. Odlej, ostudź, następnie obierz go z łupinek (łupinek nie wyrzucaj – zrobisz z nich kotlety, na które przepis znajdziesz na końcu wpisu).
- Makaron muszelki ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Rozgrzej dużą patelnię. Wrzuć na nią boczek, polej go ok. 2 łyżkami oliwy. Smaż mieszając od czasu do czasu, aż boczek się zrumieni. Teraz dodaj rozgniecione ząbki czosnku i smaż przez minutę.
- Dodaj obrany bób i makaron, dosyp płatki chilli, dopraw solą i pieprzem i smaż wszystko razem cały czas mieszając przez 2 minuty. Zdejmij z ognia, wsyp pokruszony twaróg i wymieszaj.
- Spróbuj i w razie potrzeby dopraw. Podawaj posypane listkami mięty lub posiekaną natką pietruszki.
2. Risotto z bobem, ziołowym pesto i pomidorkami koktajlowymi
Kremowe risotto z parmezanem i pesto, do tego pomidorki koktajlowe i oczywiście bób – to danie jest przepyszne! Najchętniej wykorzystuję pesto domowe, ale dobrej jakości ze słoika też się tu sprawdzi i wtedy przygotowanie tego risotto będzie jeszcze prostsze i szybsze.
3. Domowe falafele ze świeżego bobu
Falafele czyli małe wegańskie kotleciki. W wersji z bobu popularne są w Egipcie. Falafele z bobu są bardziej wilgotne od tych z ciecierzycy, a robi się je z ziaren nieugotowanych, a jedynie namoczonych i obranych z łupinek. Smakują świetnie zawinięte we wrapa z sosem jogurtowym i ulubionymi warzywami.
4. Pasta z bobu, zielonego groszku i ricotty
Z bobu wychodzą pyszne pasty na kanapki, szczególnie gdy zmiksujemy je z dodatkiem jakiegoś sera. Smaczna jest np. pasta z bobu i fety, a jeszcze lepsza ta pasta z dodatkiem ricotty, zielonego groszku i parmezanu. Do podania na grzankach lub żytnim chlebie – urozmaici Wasze śniadania i kolacje.
5. Cytrynowy bób i młode ziemniaczki w sosie jogurtowym
Nie wyrzucaj łupin z bobu! Przepis na kotlety z łupin (skórek) bobu
Okazuje się, że w skórce bobu mieści się najwięcej składników odżywczych i zamiast ją wyrzucać, warto ją zjadać! Niektórzy zjadają bób w całości – jak moja mama, ja jednak za tym nie przepadam i do potraw zawsze go obierałam z łupinek. W czerwcowym wydaniu Magazynu Kuchnia znalazłam pomysł, aby skórki bobu przerobić na kotlety i bardzo mi się spodobał, bo uważam, że w takiej zmielonej formie są dużo bardziej zjadliwe.
W magazynie brakowało proporcji, do których już doszłam sama. Zamiast twarogu postanowiłam sięgnąć po słoną fetę, dzięki której kotlety są bardzo smaczne. Robi się je prosto i szybko. I podoba mi się pomysł, że z porcji bobu mogę zrobić właściwie dwa różne dania – jedno z ziaren a drugie z łupin :) Kotlety możecie przygotować na patelni, ja jednak postawiłam na pieczenie, aby było mniej kalorycznie.
Proste kotlety z łupin (skórek) bobu z piekarnika
Składniki / na 10 sztuk – 2-3 porcje:
- łupiny z 1 kg świeżego bobu (ok. 230 g)
- 150 g sera feta
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 3 łyżki posiekanego koperku
- opcjonalnie: 1 łyżeczka mielonego kuminu
- duży ząbek czosnku
- sól, pieprz do smaku
- 10 łyżek (ok. 50 g) płatków owsianych błyskawicznych
- oliwa
Przygotowanie kotletów z łupin bobu:
- Bób możesz obrać np. dzień wcześniej do jakiego innego dania, a łupinki przechować w pojemniku w lodówce. Umieść je w pojemniku malaksera (z nożem w kształcie litery S) razem z pokruszonym serem feta, ziołami, kuminem i czosnkiem i zmiksuj.
- Do masy dodaj płatki owsiane i wymieszaj. Z gotowej masy powinieneś z łatwością formować małe kotleciki. W razie potrzeby, gdyby masa była zbyt mokra, możesz dodać trochę więcej płatków. Z masy uformuj 10 małych kotletów.
- Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni C. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Przy pomocy pędzelka delikatnie posmaruj oliwą kotlety z obu stron (możesz też nanieść oliwę sprayem) i ułóż je na blasze. Piecz przez 20 minut, w połowie pieczenia obróć na drugą stronę. Kotlety z łupinek bobu możesz też usmażyć na patelni.
- Gotowe kotlety podawaj z kaszą i warzywami, albo z sosem jogurtowym z czosnkiem. Ja potraktowałam je podobnie jak falafele i zawinęłam we wrapa razem z sosem i warzywami.
➤ Wariacje: Zamiast sera feta możesz użyć twarogu albo sera tofu.
A jaki jest Wasz ulubiony sposób na bób? Podzielcie się pomysłem lub przepisem w komentarzu!