Kilka dni temu napisała do mnie Kasia z podziękowaniem za jadłospisy publikowane w ramach tego cyklu. Kochani, uwielbiam dostawać od Was takie wiadomości! <3 Dzięki nim wiem, że naprawdę korzystacie z przygotowanym przeze mnie przepisów i materiałów. Przychodzę więc do Was z kolejnym, już czwartym planem prostych do zrobienia sezonowych obiadów i mam nadzieję, że i tym razem będziecie ze mną gotować :)
Proste obiady na 7 dni to cykl, w którym raz w miesiącu publikuję gotowe menu obiadowe na cały tydzień. Zobacz jadłospis z marca – 2 x ryba i 5 x wege , z kwietnia – 2 x kurczak, 2 x ryba, 3 x wege, z maja – przepisy do lunchboxa. Przepisy w wersji do druku oraz listę zakupów możecie pobrać po zapisaniu się na mój newsletter poniżej.
W tym miesiącu mamy obiady wegetariańskie oraz jedno danie rybne. Zupę minestrone oraz paellę możecie w razie potrzeby zmodyfikować do wersji z mięsem. Ponownie starałam się wykorzystywać określone składniki w więcej niż jednym daniu. Zerknijcie choćby na wtorek – pyszny makaron z pesto i pieczonym brokułem robi się praktycznie sam ze składników, które zostały po poniedziałkowej zupie :)
Poniedziałek – Wiosenno-letnie minestrone
Minestrone to pyszna włoska zupa warzywna wykorzystująca składniki, które są w sezonie. Czas więc na wersję wiosenno – letnią z cukinią, botwinką i bobem lub groszkiem. Przepis znalazłam w książce Jamiego Olivera \”Kulinarne wyprawy Jamiego\” – uwielbiam ją i wracam do niej do lat, odnajdując za każdym razem inny przepis. Trochę go przerobiłam, aby lepiej pasował do mojego menu. Pamiętajcie, aby nie zużyć do zupy całego pesto – wystarczy po łyżce na porcję, a resztę wykorzystamy w wtorek do zrobienia pysznego makaronu.
Składniki / na 2 duże porcje:
- 1 ząbek czosnku
- 1 duża marchewka
- 1 cukinia (u mnie żółta)
- 1 cebula
- opcjonalnie – 2 plasterki wędzonego boczku
- łodyga brokuła (różyczki zostawcie do makaronu na wtorek)
- oliwa ev.
- 1 pomidor
- garść liści takich jak szpinak, botwinka czy jarmuż (u mnie liście botwinki, a buraczki dodałam do tych muffinek)
- garść groszku lub bobu (ja miałam bób, ale Wy kupicie groszek do paelli na czwartek i trochę Wam zostanie)
- litr bulionu warzywnego (można zastąpić bulionem na kostce ekologicznej)
- 100 g makaronu muszelki
- sól, pieprz
- na pesto: 1 duży pęczek natki pietruszki, ząbek czosnku, 60 g orzechów nerkowca, 40 g startego parmezanu, oliwa
Przygotowanie:
- Czosnek pokrój na plasterki, marchewkę i cukinię na półplasterki. Cebulę i opcjonalnie boczek drobno posiekaj. Łodygę brokuła obierz, odetnij zdrewniały koniec i pokrój w kostkę. W garnku na średnim ogniu rozgrzej trochę oliwy i wrzuć na nią cebulę, czosnek, marchewkę, łodygę brokuła i boczek.
- Po 5 minutach dodaj jeszcze cukinię. Po kolejnych 3 minutach dodaj pomidora pokrojonego w kostkę, posiekane wybrane liście (np. botwinkę), bób lub groszek i zalej wszystko bulionem. Doprowadź do wrzenia, dopraw solą i pieprzem i dosyp makaron. Gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut.
- Gdy zupa się gotuje, przygotuj pesto. Natkę pietruszki wraz z łodyżkami z grubsza posiekaj i umieść w malakserze. Dodaj czosnek, orzechy nerkowca i parmezan. Dopraw solą i wszystko zmiksuj na drobne kawałeczki. Rozrzedź oliwą do konsystencji pesto.
- Skosztuj zupę i ewentualnie dopraw. Ja na końcu dodałam do niej trochę płatków chilli. Nałóż na talerze i dodaj po łyżce pesto. Resztę pesto zachowaj na wtorek – przygotujesz z niego pyszny makaron.
Rada: Do zupy dodajemy samą łodygę brokuła, zaś różyczki wykorzystamy do makaronu we wtorek.
Wtorek – Muszelki z pesto i pieczonym brokułem
Makron z pesto i brokułem lub zieloną fasolką – po prostu uwielbiam takie zestawienie ! Tym razem przygotowałam je trochę inaczej. W magazynie BBC Good Food znalazłam pomysł na to, aby brokuła zamiast ugotować (ja to robię w jednym garnku z makaronem), upiec w piekarniku. I to był strzał w dziesiątkę, bo taki upieczony, lekko brązowy brokuł jest przepyszny – koniecznie spróbujcie! Danie zrobicie naprawdę w kilka chwil, bo pesto macie już gotowe z dnia poprzedniego. Wystarczy wymieszaj je z ugotowanym makaronem i pieczonym brokułem i gotowe.
Składniki / na 2 porcje:
- różyczki z 1 brokuła (które zostały z poniedziałku)
- oliwa ev.
- 200 g makaronu muszelki
- pesto, które zostało z poniedziałku
- 30 g starego parmezanu do posypania
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni C. Różyczki brokuła polej 1 łyżką oliwy i wymieszaj. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz przez 10-12 minut, aż staną się miękki i lekko złote.
- W międzyczasie ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu.
- Ugotowany makaron wymieszaj z sosem pesto i połową upieczonego brokuła. Posyp startym parmezanem i podawaj. Pozostałego brokuła zjedz na kolację lub wykorzystaj jako warzywny dodatek do placków z cukinii w środę.
Środa – Placki z cukinii i fety i sos tzatziki
Przepyszne, sprawdzone wielokrotnie przeze mnie i Czytelników. Placuszki z cukinii z dodatkiem ziół i sera feta. Najbardziej lubię je podawać z greckim sosem tzatziki. Razem stanowią lekki i taki letni posiłek.
➤ Kliknij – Przepis na placki z cukinii i fety
Czwartek – Prosta paella z fasolką szparagową i groszkiem
Tym razem coś w klimatach hiszpańskich. Paella wcale nie musi być skomplikowanym daniem pełnym mięsa cz owoców morza. Ja zrobiłam taką prostą, wegetariańską wersję, którą możecie też wzbogacić o dodatek mięsa kurczaka czy polędwiczki wieprzowej, jeśli chcecie. Specjalna patelnia do paelli też oczywiście wymagana nie jest, bo sprawdzi się każda inna :)
Składniki / na 2 porcje:
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 papryczki chilli
- 1 czerwona papryka
- 2 łyżki oliwa ev.
- 100 g ryżu do risotto (lub do paelli, jeśli macie)
- 300 ml bulionu warzywnego (u mnie na kostce ekologicznej)
- szczypta szafranu lub zamiennie pół łyżeczki kurkumy
- pół łyżeczki wędzonej papryki (lub zwykłej słodkiej)
- sól, pieprz
- 200 g fasolki szparagowej, odcięte końce, pokrojona na pół
- 100 g zielonego groszku
Przygotowanie:
- Cebulę pokrój na ćwiartki i wrzuć do malaksera (pojemnik z nożykiem) razem z obranym czosnkiem, papryczką chilli i czerwoną papryką pokrojoną na duże kawałki. Zmiksuj pulsacyjnie, aż warzywa zostaną posiekane na małe kawałki.
- Na patelni rozgrzej oliwę i wrzuć na nią posiekane warzywa. Podsmaż mieszając przez 5 minut. W tym czasie zagotuj 300 ml wrzątku i wymieszaj z kostką rosołową i szczyptą szafranu. Odstaw na 5 minut. Jeśli masz domowy bulion, podgrzej do i dodaj do niego szafran. Szafran możesz zastąpić kurkumą wrzuconą na bezpośrednio na patelnię z warzywami.
- Na patelnię wlej bulion z szafranem, wędzoną paprykę, sól i pieprz. Dosyp ryż, wrzuć fasolkę szparagową. Wymieszaj, następnie gotuj przez 8-10 minut na średnim ogniu pod przykryciem (bez mieszania). Jeżeli na patelni zrobi się sucho, dolej trochę gorącej wody lub bulionu.
- Na koniec posyp paellę mrożonym groszkiem, przykryj patelnię i gotuj jeszcze 3-5 minut. Podawaj posypane natką pietruszki lub cebulką dymką.
Piątek – Turecka sałatka z fasoli
Piyaz to pochodząca z kuchni tureckiej prosta sałatka z białej fasoli, z dodatkiem pomidorów, cebuli i natki pietruszki. Polecam ją do pieczywa, a żeby było jeszcze bardziej sycąco (choć fasola zdecydowanie jest), możecie do niej dodać jajka ugotowane na twardo.
➤ Kliknij – Przepis na turecką sałatkę z fasoli
Sobota – Pieczony pstrąg z pomidorkami koktajlowymi i cytryną
W czerwcu miałam okazję przejrzeć kilka magazynów kulinarnych i ponownie zainspirowałam się jednym z nich. Tym razem w wydaniu specjalnym Kuchni – Grill i sałatki znalazłam fajny patent na rybę z pomidorkami i cytryną. W oryginale była przygotowywana na ruszcie, a ja zrobiłam ją w piekarniku. Sięgnęłam po pyszne i łatwo dostępne pstrągi, ale może być też np. dorada czy okoń morski).
Składniki / na 2 porcje:
- 1 duży pstrąg o wadze 350-400 g (lub dwa mniejsze), sprawiony
- łyżeczka słodkiej papryki
- sól, pieprz
- 150 g pomidorków koktajlowych
- 1/2 cytryny
- oliwa ev.
- 400 g młodych ziemniaków
- 200 g fasolki szparagowej
Przygotowanie:
- Rybę opłucz w ziemnej wodzie i osusz. Posyp słodką papryką, solą i pieprzem i wetrzyj przyprawy w rybę. Ułóż ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i obłóż pomidorkami koktajlowymi.
- Cytrynę sparz i pokrój na plastry. Obłóż nimi rybę. Skrop wszystko odrobiną oliwy. Blachę wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C na 15 minut. Na ostatnie 5 minut przestaw piekarnik na funkcję grilla, wtedy ryba trochę się przyrumieni.
- Upieczoną rybę podawaj z ugotowanymi ziemniakami i fasolką szparagową.
Niedziela – Falafele z bobu
Zaczął się już sezon na bób i można go kupić w bardzo dobrej cenie. Na zakończenie jadłospisu polecam Wam się falafele z bobu, akurat w niedzielę, gdy mamy trochę więcej czasu na gotowanie. Falafele według mnie najlepiej smakują zawinięte w tortillę z dodatkiem świeżych warzyw i sosu jogurtowego. Na zdjęciu widzicie zielony groszek (który i Wam zostanie po przygotowaniu paelli), buraczki Chioggia oraz młode pędy groszku. Ale warzywa mogą być naprawdę dowolne. A falafele które Wam zostaną, zapakujcie w pojemnik i zabierzcie ze sobą w poniedziałek na obiad w pracy :)
➤ Kliknij – Przepis na falafele z bobu
ODBIERZ BEZPŁATNY PLAN OBIADÓW I LISTĘ ZAKUPÓW W PDF
Odbierz przepisy oraz listę zakupów w PDF do druku i dołącz do newslettera Chilli Czosnek i Oliwa. Co miesiąc otrzymasz ode mnie kolejny plan z prostymi obiadami, a także informację o nowych wpisach na blogu.
➤ Wszyscy subskrybenci newslettera otrzymują ode mnie Plan obiadów i listę zakupów e-mailem. Jeżeli nie widzisz wiadomości ode mnie, sprawdź proszę w Spamie lub Ofertach.