Paszteciki do barszczu z ciasta filo i recenzja produktów Ambition

przez Zuzanna
Paszteciki do barszczu z ciasta filo i recenzja produktów Ambition
Uwielbiam wigilijny barszcz, dlatego podczas planowania świątecznych przepisów musiałam wymyślić jakieś fajnie paszteciki ze śródziemnomorskim twistem. Paszteciki z ciasta filo są proste i szybkie w przygotowaniu. Chrupiące na zewnątrz, w środku kryją pyszny farsz zrobiony z pieczarek, szpinaku i czerwonej soczewicy, który doprawiłam nieco po arabsku. Do przygotowania pasztecików wykorzystałam sprzęt kuchenny, który otrzymałam od marki Ambition. We wpisie znajdziecie moją opinię na jego temat, a na końcu niespodziankę idealnie wpasowującą się w klimat przedświątecznych przygotowań!

Zrezygnujcie z ciasta drożdżowego na rzecz ciasta filo, a zobaczycie jak szybko można przygotować paszteciki do barszczu. Zrobienie farszu to też kilka chwil – czerwona soczewica szybko się gotuje, a wykorzystanie mrożonego szpinaku oszczędza nam kłopotu. Farsz do pasztecików doprawiłam gałką muszkatołową, kminem rzymskim oraz szczyptą chilli, ma więc nieco pikantny, ale świetnie komponujący się z barszczem smak. Buraki i kmin rzymski to świetny duet, co udowodniałam Wam przy okazji buraczanego hummusu.

Paszteciki z ciasta filo to według mnie fajny pomysł na wigilię firmową czy organizowaną w gronie przyjaciół, gdy chcecie spróbować czegoś nowego lub zabłysnąć inwencją kulinarną. Możecie je również podać dla urozmaicenia w drugi lub trzeci dzień świąt lub w czasie imprezy sylwestrowej.

Paszteciki do barszczu z ciasta filo z pieczarkami i soczewicą / Chilli, Czosnek i Oliwa

W czasie przygotowywania farszu do dzisiejszych pasztecików miałam okazję przetestować dwa produkty od marki Ambition – nóż szefa kuchni Kyoto oraz patelnię Taurus.

Nóż szefa kuchni Kyoto

Nóż szefa kuchni należy do 5 sprzętów kuchennych, bez których nie wyobrażam sobie mojego gotowania. Jest najbardziej uniwersalny ze wszystkich noży – można nim kroić, siekać, a dobrze naostrzonym pokroicie nawet chleb. Jest więc to nóż pierwszej potrzeby, używany przez profesjonalnych kucharzy. Jeżeli stać Was na tylko jeden dobry nóż, albo chcecie sprawić prezent osobie gotującej, to kupicie właśnie nóż szefa kuchni.

Nóż szefa kuchni Kyoto zrobiony jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, zaś rękojeść wykonana jest z drewna pakka. Nóż jest bardzo ostry i wchodzi w produkty jak w masło. W ręce dość ciężki, jest dobrze wyważony, dzięki czemu kroi się nim bez wysiłku. Nóż o tak długim ostrzu (25 cm) może onieśmielać, ale okazuje się bardzo wygodny w użyciu, szczególnie do siekania i krojenia dużych produktów (jak dynia czy kapusta). Bez problemu posiekacie nim dużą ilość pieczarek na małe kawałeczki.

Paszteciki do barszczu z ciasta filo z pieczarkami i soczewicą / Chilli, Czosnek i Oliwa

 

Patelnia Taurus

Lubię gotować różne gulasze warzywne, pilawy i risotta, dlatego pojemna patelnia to sprzęt, który wykorzystuję często w mojej kuchni.

Patelnia Taurus wykonana jest z bardzo trwałego odlewanego aluminium, który dobrze przewodzi ciepło. Co dla mnie ważne, ma odporną na temperaturę rączkę, dzięki czemu można jej używać w piekarniku do 240 st. C. Na takiej patelni przygotujecie więc tradycyjną włoską frittatę, francuski deser tarta tatin, czy farinatę – pizzę z mąki z ciecierzycy.

Podoba mi się, że patelnia pokryta jest nieprzywierającą powłoką Teflon® Platinum Plus, dzięki czemu możemy ograniczyć użycie tłuszczu w czasie smażenia i nie martwić się, że coś się przypali. Powłoka jest odporna na zarysowania i dozwolone jest używanie metalowych łopatek.

Patelni Taurus przypadła mi do gustu tak bardzo, że pozbyłam się mojej starej pojemnej patelni :) Dlaczego? Mimo swoich rozmiarów (średnica 28 cm) i pojemności, jest na tyle lekka, że bez problemu mogę utrzymać ją w jednej ręce, nawet gdy patelnia jest pełna. Czego nie mogłam powiedzieć o jej poprzedniczce, z którą rozstałam się bez żalu. Sprzęt kuchenny powinien według mnie łączyć w sobie porządne wykonanie oraz wygodę użytkowania, w przeciwnym wypadku korzystanie z niego nie jest przyjemnością. A z patelni Taurus korzysta mi się bardzo dobrze.

Paszteciki do barszczu z ciasta filo z pieczarkami i soczewicą / Chilli, Czosnek i Oliwa

 

Paszteciki do barszczu z ciasta filo z pieczarkami, soczewicą i szpinakiem – Przepis

 

Składniki / na 12 sztuk:

  • 1/2 dużej cebuli
  • 500 g pieczarek
  • 2 łyżki oleju
  • 100 g mrożonego szpinaku w liściach lub świeżego, drobno pokrojonego
  • 100 g czerwonej soczewicy
  • 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego rozdrobionego w moździerzu (lub sproszkowanego)
  • duża szczypta gałki muszkatołowej
  • pół łyżeczki papryczki chilli w płatkach (lub do smaku)
  • sól do smaku
  • 6 arkuszy ciasta filo
  • olej do smarowania
  • mak, czarny sezam lub nasiona chia do posypania

 

Przygotowanie pasztecików:

  1. Cebulę pokrój w kostkę. Pieczarki drobno posiekaj lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na dużej patelni rozgrzej olej i wrzuć na niego cebulę i pieczarki. Dodaj szpinak oraz wcześniej opłuczoną na sicie czerwoną soczewicę.
  2. Smaż mieszając od czasu do czasu. W tym czasie szpinak się rozmrozi, a pieczarki puszczą wodę. Gdy wyparuje, dodaj jeszcze ok. 150 ml wody, w której dogotuje się soczewica. Kiedy soczewica będzie już miękka, a farsz pozbawiony wody, dopraw go kminem rzymskiem, gałką muszkatołową, chilli oraz solą. Spróbuj, aby upewnić się, że farsz jest dobrze doprawiony i smaczny. Odstaw do wystygnięcia.
  3. Jeżeli używasz mrożonego ciasta filo, rozmróź go najpierw w lodówce. Rozwiń arkusze ciasta filo i przykryj ściereczką, aby nie obsychało. Weź jeden arkusz i ułóz na desce lub papierze do pieczenia. Przy pomocy pędzelka posmaruj go olejem, następnie przekrój na pół wzdłuż krótszego boku.
  4. Weź łyżkę farszu i ułóż u podstawy jednego z pasków ciasta. Wzdłuż dłuższego boku złóż boki ciasta do środka, tak aby przykryły farsz. Ponownie posmaruj olejem tak uzyskany wąski pasek ciasta, po czym zwiń go w rulon. Po zdjęcia krok po kroku zerknij do przepisu na sigara boregi. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, tak aby zakończenie ciasta znalazło się pod spodem. W ten sam sposób przygotuj pozostałe paszteciki, powinno ich wyjść ok. 12.
  5. Piekarnik rozgrzej do 190 stopni C. Paszteciki posmaruj po wierzchu olejem i posyp ziarnami. Wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 20 min. aż będą złote i chrupiące.
Paszteciki do barszczu z ciasta filo z pieczarkami i soczewicą / Chilli, Czosnek i Oliwa
*


A teraz obiecana niespodzianka! :) Marka Ambition przygotowała zniżkę 10% na wszystkie produkty w swoim sklepie internetowym – zarówno na sprzęty kuchenne, jak i elegancką zastawę stołową na świąteczny stół. Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu na prezenty dla bliskich, to z pewnością znajdziecie tam wiele inspiracji. Zniżka ważna jest do 31.12.2016 r. 

Advertisement

Wpis powstał we współpracy z marką Ambition.

Podobne wpisy