Uwielbiam kolorową kuchnię. Gdy za oknem robi się szaro i ponuro, tym chętniej układam na talerzu barwne obrazy. Dziś przygotowałam dla Was przepis na piękną tęczową tartę warzywną. Kruchy spód z orkiszowego ciasta z dodatkiem żółtego sera wypełniłam nadzieniem z sera koziego i plasterkami warzyw pozwijanymi w ozdobne zawijaski i esy-floresy. Tarta nie jest trudna w przygotowaniu, szczególnie że na końcu wpisu zostawiam Wam GiF przedstawiający etapy jej przygotowania.
Na moim stole królują sezonowe przepisy, a najwięcej inspiracji dostarczają mi owoce i warzywa. Gdy idę do warzywniaka lub na bazarek, patrzę co jest akurat dostępne i dorodnie wyglada. Moja głowa aż wiruje od pomysłów z ich wykorzystaniem! Obecnie mamy sezon na warzywa ciepłolubne, takie jak cukinie, papryki i bakłażany oraz na warzywa korzeniowe, np. buraki i marchewkę i takie właśnie warzywa wykorzystałam do mojej tarty.
Na moim blogu znajdziecie mnóstwo przepisów warzywnych i dań wegetariańskich, ponieważ bliska jest mi rekomendowana przez dietetyków idea \”połowy talerza\”, które powinniśmy wypełnić warzywami. Oczywiście nie musi to być w dosłownym znaczeniu talerz wypełniony do połowy surówką. Chodzi bardziej o to, aby nasze posiłki bazowały na warzywach i żeby to od nich, a nie od mięsa czy zbóż, zacząć planowanie naszych posiłków.
- francuski ratatouille
- włoska zapiekanka z bakłażanem i sosem pomidorowym
- 3 przepisy na proste zupy krem
- pieczone warzywa alla romagnola
- szakszuka z ciecierzycą i szpinakiem
- marokański tadżin z warzywami i ciecierzycą
Tęczowa tarta warzywna (przepis krok po kroku)
Składniki / na 6-8 porcji:
na ciasto:
- 250 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- szczypta soli
- 125 g zimnego masła
- 30 g startego żółtego sera, np. gouda
- 1 jajko
- masło do posmarowania formy
na nadzienie:
- 200 g sera koziego twarogowego
- 2 jajka
- 200 ml śmietany 12% tł.
- 2 łyżeczki listków świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego tymianku/ziół prowansalskich
- 1 ząbek czosnku
- sól i pieprz
warzywa:
- 1 mała cukinia (zielona lub żółta)
- 1 mały bakłażan
- 1 marchewka
- 1 mały burak, najlepiej podłużny
- 2 łyżki oliwy
- sok z cytryny
Przygotowanie tęczowej tarty warzywnej:
1. Do misy robota kuchennego z nałożonym nożem wsyp mąkę oraz sól. Dodaj zimne masło pokrojone w kostkę. Zmiksuj kilka razy pulsacyjnie, aż powstanie kruszonka. Teraz dodaj starty ser i krótko wymieszaj. Na koniec dodaj jajko i wymieszaj pulsacyjnie, aż powstanie ciasto. Uformuj je w dysk, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 20 minut.
3. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na blacie podsypanym mąką. Blaszkę do tarty posmaruj masłem, a następnie wyłóż rozwałkowanym ciastem. Odetnij jego nadmiar. Ciasto nakłuj widelcem. Na ciasto połóż kawałek papieru do pieczenia i wsyp fasolę lub ryż, aby je obciążyć. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piecz przez 15-20 minut, aż się zezłoci. Odstaw.
4. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oliwy i wrzuć plasterki marchewki. Następnie podlej je odrobiną wody. Smaż je delikatnie na średnim ogniu, aż zmiękną. Dzięki temu łatwiej będzie je zwinąć w rulon i ułożyć na tarcie. Zdejmij marchewkę i podobnie podsmaż cukinię, następnie bakłażana oraz buraka. Buraka trzymaj zawsze osobno od reszty warzyw, ponieważ farbuje.
5. W misce umieść kozi ser, jajka, śmietanę, tymianek, rozgnieciony czosnek oraz sól i pieprz i wymieszaj trzepaczką. Nadzienie wylej na spód z ciasta. Następnie ułóż na nim wcześniej przygotowane warzywa – układaj je w ozdobne spirale i fale, tak aby tarta wyglądała jak najładniej i najbardziej kolorowo. Tartę wstaw ponownie do piekarnika, tym razem do 180 stopni C i piecz przez 40 minut, aż tarta się zetnie, a warzywa trochę zezłocą.
Wpis powstał w ramach kampanii “Moc Polskich Warzyw” sfinansowanej ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski.