Pasta z grochu łuskanego na kanapki

przez Zuzanna
Pasta z grochu łuskanego na kanapki

Żółty groch to chyba najbardziej niedoceniony strączek na świecie. Daleko na szarym końcu za poczciwą fasolą, niezwykle popularną ostatnio ciecierzycą i soczewicą, czy uwielbianym w sezonie bobie. Sama sięgam po niego raz, może dwa razy w roku – gdy najdzie mnie ochota na grochówkę i obowiązkowo na Boże Narodzenie do kapusty z grochem. Ale potem zapominam o jego istnieniu. 

Jak dobrze wiec, że po ostatnich świętach zostało mi trochę ugotowanego grochu, który musiałam jakoś wykorzystać. Bo dzięki temu wymyśliłam dzisiejszą pastę na kanapki. Mam nadzieję, że także Wam odczaruje to zapomniane warzywo strączkowe! :)

Groch łuskany (taki w połówkach) ma jak na strączek wielką zaletę – nie trzeba go moczyć i gotuje się stosunkowo szybko. Łatwo też się rozgotowuje, dzięki czemu uzyskujemy konsystencję pasty bez konieczności blendowania.

Pasta z grochu łuskanego na kanapki / Chilli, Czosnek i Oliwa

Groch kojarzy mi się z zimową porą, z czymś sycącym i pokrzepiającym, gdy na dworze sypie śnieg. Dlatego postanowiłam przygotować pastę na ciepło, przesmażając groch z cebulą, czosnkiem i rozmarynem, idealnymi kompanami grochu na zimowy czas. Mały chlust białego octu winnego, a także dodatek słonych kaparów i lekko pikantnej dymki ożywiają ziemisty smak grochu.

Pasta świetnie smakuje na ciepło, choć po ostudzeniu też oczywiście może być z przyjemnością spożywana. Do jej zrobienia możecie użyć grochu ugotowanego poprzedniego dnia, który być może pozostał Wam z jakiegoś innego przepisu, jak było to w moim przypadku.

Pasta z grochu łuskanego na kanapki / Chilli, Czosnek i Oliwa

 

Pasta z grochu łuskanego (żółtego)

 

Składniki:

  • 1 szklanka grochu łuskanego
  • sól
  • 1 nieduża cebula
  • 1 duży ząbek czosnku
  • oliwa (4-5 łyżek)
  • listki z 3 gałązek rozmarynu (w sumie ok. 1 łyżki)
  • 2 łyżki octu z białego wina lub octu jabłkowego (lub do smaku)
  • sól, pieprz
  • 2 cebulki dymki pokrojone na plasterki
  • 1 łyżka małych kaparów odsączonych z zalewy
  • do podania: świeże pieczywo lub świeże warzywa

 

Przygotowanie pasty z grochu łuskanego:

  1. Groch gotuj w osolonej wodzie przez 30-40 minut, aż się lekko rozgotuje. Ma być na tyle miękki, żeby dało się go rozgnieść łyżką czy widelcem, bo pasty nie blendujemy. Ugotowany groch odsącz z wody i odstaw.
  2. Cebulę pokrój w kostkę, a czosnek posiekaj. W niedużym garnku z grubym dnem rozgrzej 2 łyżki oliwy i wrzuć na nią cebulę i czosnek. Dodaj listki rozmarynku. Smaż na średnim ogniu przez 5 minut, aż cebula się zeszkli. Teraz dodaj ugotowany groch i smaż mieszając jeszcze 5 minut. Zdejmij garnek z ognia.
  3. Do pasty dodaj 2-3 łyżki oliwy (aby zyskała bardziej kremową konsystencję) i dopraw octem winnym, solą i pieprzem do smaku. Przełóż do miseczki. Podsyp po wierzchu kaparami i pokrojoną cebulką dymką.
  4. Pastę możesz zajadać zarówno na ciepło jak i na zimno. Podawaj ją ze świeżym pieczywem lub surowymi warzywami.
*
A Wy doceniacie żółty groch? Jak często go jadacie i co z niego przygotowujecie?

Podobne wpisy