Dzień dobry,
P.s. Do przygotowania sałatki tunezyjskiej wykorzystałam tuńczyka Callipo oraz oliwę Olitalia, które otrzymałam do wypróbowania od firmy IndexFood, dlatego dzisiejszy post oznaczyłam jako wpis promocyjny.
Sałatka z pieczonych warzyw to, jak przeczytałam u mojej ulubionej Claudii Roden, klasyk kuchni tunezyjskiej. Ta sałatka jest tam wszechobecna. Nazywa się ją meshweya, co oznacza \”pieczona\”, ponieważ znajdujące się w niej warzywa są pieczone lub grillowane, zazwyczaj nad ogniem (nie zapomnijcie więc o tym pomyśle w czasie nadchodzącego sezonu grillowego:)).
W Tunezji przyrządza się również inny wariant sałatki grillowanej, Salata Mishwiyya, w której pieczone papryki, pomidory i cebule miksuje się, a następnie dekoruje ćwiartkami jajka, oliwkami oraz kawałkami tuńczyka. Przepis na taką sałatkę znalazłam na stronie mojego drugiego ulubionego eksperta od kuchni śródziemnomorskiej, Clifforda A. Wrighta (przepis – klik).
Choć tunezyjskie sałatki z pieczonych warzyw są historycznie powiązane z kuchnią hiszpańską (salata mishwiyya prawdopodobnie wywodzi się od katalońskiej sałatki escalivada – to przecież Hiszpanie przywieźli z Nowego Świata, czyli kontynentu Amerykańskiego, pomidory i paprykę), połączenie tuńczyka, jajka, anchois oraz oliwek przywodzi mi na myśl sałatkę nicejską, symbol południowej Francji. Nieco zakręciłam, ale tym skojarzeniem z francuskim klasykiem chciałam Was zachęcić i przekonać do przygotowania Meshweya\’i, bo jest równie wspaniała co jej sławniejsza \”kuzynka\”:)
- 3 cebule
- 3 papryki (czerwone lub zielone)
- 3 pomidory
- 200 g tuńczyka z puszki, u mnie tuńczyka Callipo w oliwie
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 łyżka kaparów
- 10 oliwek (czarnych lub zielonych)
- kilka filecików anchois, odcedzonych (wg gustu, mają bardzo intensywny smak, wystarczą 2-4 fileciki na osobę)
- 4-5 łyżek oliwy extra virgin, ja użyłam oliwę Olitalia
- sok z 1 cytryny
- 1/2 łyżeczki kminku
- sól i pieprz
- Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Blachę do pieczenia wyłóż folią aluminiową i rozłóż na niej cebulę, paprykę i pomidory. Wstaw warzywa do piekarnika. Po ok. 15 min. skórka na pomidorach powinna zacząć się marszczyć. Wyjmij pomidory z piekarnika (nie pozostałe warzywa dalej się pieką), a kiedy przestygną, zdejmij z nich skórkę i pokrój na ćwiartki.
- Po kolejnych 15 minutach papryka powinna być już gotowa (w międzyczasie dobrze jest ją odwrócić na drugą stronę), jej skórka powinna być przypieczona i czarna. Wyjmij papryki z piekarnika, przełóż do miski i przykryj ją folią spożywczą. Po 5 minutach zdejmij z miski folię i odczekaj, aż papryki lekko przestygną. Następnie zdejmij z papryk skórę i pokrój je na długie paski.
- Od momentu wyjęcia papryki z piekarnika, piecz cebulę jeszcze przez 15-20 minut, aż stanie się miękka. Gotową cebulę ostudź i pokrój na ćwiartki.
- Składniki sałatki ułóż w dekoracyjny sposób na osobnych talerzach – najpierw pieczone warzywa, potem ćwiartki jajka, duże kawałki tuńczyka, tu i tam ułóż fileciki anchois, następnie posyp oliwkami i kaparami. W miseczce wymieszaj oliwę, sok z cytryny, kminek, sól i pieprz i otrzymanym sosem polej sałatkę.