Tunezyjska pieczona sałatka – Meshweya

przez Zuzanna
318fd img 1798

Dzień dobry,

Dziś mam dla Was przepis na tradycyjną tunezyjską sałatkę, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom pieczonych warzyw. Oprócz pieczonych papryk, pomidorów i cebuli, oraz iście śródziemnomorskiej trójcy – oliwek, kaparów oraz anchois, znajdziecie w niej również cząstki ugotowanego na twardo jajka oraz kawałki tuńczyka, dzięki czemu sałatka jest bogata w różnorodne smaki oraz dość sycąca. Taką sałatkę możecie podać jako wyśmienitą przystawkę w śródziemnomorskich stylu lub lekki obiad. 

P.s. Do przygotowania sałatki tunezyjskiej wykorzystałam tuńczyka Callipo oraz oliwę Olitalia, które otrzymałam do wypróbowania od firmy IndexFood, dlatego dzisiejszy post oznaczyłam jako wpis promocyjny.

Sałatka z pieczonych warzyw to, jak przeczytałam u mojej ulubionej Claudii Roden, klasyk kuchni tunezyjskiej. Ta sałatka jest tam wszechobecna. Nazywa się ją meshweya, co oznacza \”pieczona\”, ponieważ znajdujące się w niej warzywa są pieczone lub grillowane, zazwyczaj nad ogniem (nie zapomnijcie więc o tym pomyśle w czasie nadchodzącego sezonu grillowego:)).

W Tunezji przyrządza się również inny wariant sałatki grillowanej, Salata Mishwiyya, w której pieczone papryki, pomidory i cebule miksuje się, a następnie dekoruje ćwiartkami jajka, oliwkami oraz kawałkami tuńczyka. Przepis na taką sałatkę znalazłam na stronie mojego drugiego ulubionego eksperta od kuchni śródziemnomorskiej, Clifforda A. Wrighta (przepis – klik).

28d25 img 1794

Choć tunezyjskie sałatki z pieczonych warzyw są historycznie powiązane z kuchnią hiszpańską (salata mishwiyya prawdopodobnie wywodzi się od katalońskiej sałatki escalivada – to przecież Hiszpanie przywieźli z Nowego Świata, czyli kontynentu Amerykańskiego, pomidory i paprykę), połączenie tuńczyka, jajka, anchois oraz oliwek przywodzi mi na myśl sałatkę nicejską, symbol południowej Francji. Nieco zakręciłam, ale tym skojarzeniem z francuskim klasykiem chciałam Was zachęcić i przekonać do przygotowania Meshweya\’i, bo jest równie wspaniała co jej sławniejsza \”kuzynka\”:)

Na koniec chciałam podzielić się z Wami swoją opinią na temat tuńczyka marki Callipo, którego wykorzystałam do przygotowania sałatki. Mięso tuńczyka znajdowało się w dużym kawałku i było zanurzone w oliwie, a nie oleju, co według mnie świadczy o jego wysokiej jakości. Tuńczyk został zapakowany w szklany słoik, a nie puszkę, dzięki czemu można ocenić jego wygląd jeszcze przed zakupem. Jedyna uwaga – w smaku był bardzo słony, dlatego do sosu sałatkowego dodałam niewiele soli. Niestety nie zrobiłam zdjęcia opakowania, ale możecie zobaczyć go tutaj. Ogólnie oceniam go pozytywnie i mogę go Wam polecić:) 
d10f4 img 1790
Tunezyjska pieczona sałatka – Meshweya
wg Łatwej kuchni śródziemnomorskiej Claudii Roden
na 2 porcje (jako samodzielne danie) lub 4 mniejsze
czas przygotowania: 30 min. + 45 min. pieczenie warzyw
Składniki:
  • 3 cebule
  • 3 papryki (czerwone lub zielone)
  • 3 pomidory
  • 200 g tuńczyka z puszki, u mnie tuńczyka Callipo w oliwie
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • 1 łyżka kaparów
  • 10 oliwek (czarnych lub zielonych)
  • kilka filecików anchois, odcedzonych (wg gustu, mają bardzo intensywny smak, wystarczą 2-4 fileciki na osobę)
  • 4-5 łyżek oliwy extra virgin, ja użyłam oliwę Olitalia
  • sok z 1 cytryny
  • 1/2 łyżeczki kminku
  • sól i pieprz
Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Blachę do pieczenia wyłóż folią aluminiową i rozłóż na niej cebulę, paprykę i pomidory. Wstaw warzywa do piekarnika. Po ok. 15 min. skórka na pomidorach powinna zacząć się marszczyć. Wyjmij pomidory z piekarnika (nie pozostałe warzywa dalej się pieką), a kiedy przestygną, zdejmij z nich skórkę i pokrój na ćwiartki. 
  2. Po kolejnych 15 minutach papryka powinna być już gotowa (w międzyczasie dobrze jest ją odwrócić na drugą stronę), jej skórka powinna być przypieczona i czarna. Wyjmij papryki z piekarnika, przełóż do miski i przykryj ją folią spożywczą. Po 5 minutach zdejmij z miski folię i odczekaj, aż papryki lekko przestygną. Następnie zdejmij z papryk skórę i pokrój je na długie paski.
  3. Od momentu wyjęcia papryki z piekarnika, piecz cebulę jeszcze przez 15-20 minut, aż stanie się miękka. Gotową cebulę ostudź i pokrój na ćwiartki. 
  4. Składniki sałatki ułóż w dekoracyjny sposób na osobnych talerzach – najpierw pieczone warzywa, potem ćwiartki jajka, duże kawałki tuńczyka, tu i tam ułóż fileciki anchois, następnie posyp oliwkami i kaparami. W miseczce wymieszaj oliwę, sok z cytryny, kminek, sól i pieprz i otrzymanym sosem polej sałatkę. 

Podobne wpisy