Zakup specjalnej foremki do falafeli zainspirował mnie do przedstawienia Wam przepisu na klasyczną wersję tego arabskiego przysmaku. Falafele to smażone w głębokim tłuszczu kotleciki z ciecierzycy lub bobu doprawione kuminem, kolendrą i ziołami. Falafele podbiły serca miłośników kuchni arabskiej, street foodu, wegan, a nawet mojego prawie 2-letniego synka :P Jeżeli jeszcze nie robiliście ich w domu, to koniecznie spróbujcie! To naprawdę proste, a poniższym przepisem poprowadzę Was za rękę krok po kroku i falafele na pewno się udadzą!
Nie każdy wie, że falafele przygotowuje się nie tylko w krajach Bliskiego Wschodu (jak Syria, Liban, Izrael, Palestyna), ale też w Egipcie, gdzie robi się je z suszonego bobu i mają zielony kolor. Przepis na moje falafele wywodzi się z Libanu i pochodzi z niezawodnej książki \”The Lebanese Kitchen\”. Ich bazą jest namoczona przez noc ciecierzyca. Proszę pamiętajcie, że do falafeli nie nadaje się ciecierzyca z puszki, bo taka jest już ugotowana i falafele z niej zrobione na pewno się rozpadną.
Falafele z poniższego przepisu wychodzą według mnie perfekcyjne – są świetnie przyprawione, a smaki idealnie zbilansowane. Do tego łatwo się formują, a po usmażeniu wychodzą chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Bajka!
➤ Spróbuj także:
Specjalna foremka do falafeli |
Jak formować falafele? Czy warto kupić foremkę do formowania falafeli?
Jak już Wam wspominałam, niedawno kupiłam specjalną foremkę do formowania falafeli. Oczywiście nie jest ona konieczna i wcześniej przez wiele miesięcy dawałam sobie bez niej radę po prostu formując z masy kulki wielkości orzecha włoskiego przy pomocy zwilżonych wodą dłoni.
Taka specjalna foremka kosztuje kilkanaście złotych i kupicie ją w sklepach z produktami arabskimi. Bardzo ją polubiłam! Obsługuje się ją banalnie prosto, a zrobienie porcji 30 falafeli zajmuje zdecydowanie mniej czasu.
Jeśli więc dopiero zaczynacie, nie musicie mieć foremki. Ale jak już zapałacie miłością do falafeli, to uważam, że warto sobie taką foremkę sprawić.
Jak zrobić tradycyjne falafele? Przepis krok po kroku
Składniki / na ok. 25-30 sztuk:
- 200 g ciecierzycy
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cebula, posiekana
- 2 łyżki posiekanej świeżej kolendry, natki pietruszki lub mięty
- 1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżeczka suszonej mięty (może być herbata miętowa)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 łyżeczki sody
- 2 łyżki maki z ciecierzycy lub pszennej
- olej do głębokiego smażenia