„Hummus z południowych Włoch”

przez Zuzanna
ab534 img 1253

Dzień dobry,

Dziś przygotowałam dla Was przepis na hummus z południowych Włoch. Nie słyszeliście o nim? Pewnie dlatego, że znany był dotąd tylko w mojej kuchni :)
Nie, nie odkryłam nowej wersji hummusu przygotowywanej we Włoszech, ale uważam, że tak właśnie mógłby wyglądać, gdyby wynaleziono go w tej części świata. 
Choć uwielbiam hummus w wersji tradycyjnej, jadam go na tyle często, że postanowiłam nieco urozmaicić jego smak. Tworząc dzisiejszy przepis, inspirowałam się produktami, które są charakterystyczne dla kuchni południowych Włoch i występują np. w pesto sycylijskim. Do ciecierzycy dodałam suszone pomidory, bazylię oraz migdały i tak powstała moja przewrotna wersja libańskiego klasyka.

Suszone pomidory dodają hummusowi niesamowitej słodyczy i nadają mu piękny złamany różowy kolor. Lubię dosypać do hummusu szczyptę płatków chilli, aby podkręcić jego smak i zrównoważyć ów słodycz pikantną nutą.
Zamiast dodawać oliwę, wykorzystałam olej znajdujący się w słoiku z suszonymi pomidorami. Jest bardzo aromatyczny, przesiąknięty smakiem pomidorów i doskonale aromatyzuje doprawiane nim produkty. Nigdy go nie wylewam, tylko trzymam w lodówce i dodaję po troszku do różnych dań. Taki olej będzie stanowił np. wspaniałą bazę do sosów sałatkowych.
Podawajcie ten hummus z opieczonym w piekarniku pieczywem lub pokrojonymi w słupki świeżymi warzywami (marchewka, seler naciowy, papryka). Jest to fajna propozycja dania na przyjęcie dla wegetarian.

f1116 img 1247

\”Hummus z południowych Włoch\”

przepis własny
czas przygotowania: 10 min.

Składniki:

  • 1 puszka ciecierzycy (lub fasoli białej, np. cannellini)
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 słoika suszonych pomidorów w oleju (ok. 75 g)
  • garść blanszowanych migdałów (np. płatki)
  • szczypta płatków chilli
  • olej ze słoika z suszonymi pomidorami
  • sól
  • garść świeżej bazylii lub 1/2 łyżeczka suszonej bazylii
Przygotowanie:
  1. Do miski wrzuć ciecierzycę, obrany ząbek czosnku, suszone pomidory i migdały. Zmiksuj ręcznym blenderem (lub w robocie kuchennym). Dodaj tyle oleju ze słoika z suszonymi pomidorami, aby uzyskać pożądaną konsystencję pasty. Dopraw solą i chilli i ponownie zmiksuj.
  2. Dodaj posiekane świeże zioła i wymieszaj pastę łyżką. Podawaj z pieczywem lub jako dip do świeżych warzyw pokrojonych w słupki.
Warzywa Strączkowe - edycja zimowa 2014

Ciecierzyca w roli głównej - edycja zimowa 

Podobne wpisy