Sigara Böreği – cygara z ciasta filo nadziewane serem feta i ziołami

przez Zuzanna
b5d09 img 1102

Dzień dobry,

Dzisiejsze danie to moja kolejna propozycja przekąski na karnawałową imprezę. Sigara Böreği, czyli cygara przygotowane z ciasta filo nadziewanego serem feta i ziołami, to danie pyszne, proste i eleganckie w formie.  

Ciasto filo jest bardzo chrupiące (nie zapomnijcie więc podać gościom serwetki, gdyż cygara będą się kruszyć), a nadzienie przyjemnie słone, co tworzy z tego dania idealną przekąskę do piwa (nie jest to tradycyjne połączenie, ale jakże udane;) Jeszcze lepiej będą smakować, gdy podacie je z sosem z pieczonych pomidorów – subtelna gra smaku słonego, kwaśnego (ocet balsamiczny z sosu) oraz pikantnego – dla mnie to najlepsze połączenie z możliwych.

Böreği można smażyć, ja wybrałam zdrowszą metodę, czyli pieczenie.
Sigara Böreği są przepyszne i myślę, że na stałe zagoszczą w moim imprezowym menu. Gorąco zachęcam Was do tego, abyście również spróbowali je przygotować.

Co to jest Sigara Böreği?

Sigara Böreği jest jednym z wariantów dania o nazwie börek lub burek. Börek to rodzina potraw składających się z ciasta filo lub w Turcji yufka, napełnionego różnorakimi nadzieniami, a następnie upieczonego lub usmażonego. Wśród nadzień najpopularniejsze są serowe (feta i szpinak, feta i zioła), oraz mięsne. Börek może przybierać przeróżne formy, od ciast przypominających tartę lub ślimaka, po małe wypieki w kształcie trójkątów, pieroga (półksiężyca), czy właśnie cygar. Danie podobno zostało wymyślone wieki temu w Imperium Osmańskim (dzisiejsza Turcja) i popularne jest w krajach, które dawniej należały do jego terytorium – w krajach północnej Afryki i półwyspu Bałkańskiego.
Sigara böreği czyli cygara lub kalem böreği czyli długopisy pochodzą z Turcji, a swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu cylindrycznemu kształtowi. Dzięki niemu można je wygodnie ująć w dłoni. Nazwa odnosi się raczej do kształtu niż nadzienia, gdyż cygara mogą być napełniane zarówno serem i ziołami, serem ziemniakami i natką pietruszki, jak i mielonym mięsem czy szpinakiem. Ciekawostką jest, że nazwa kalem böreği została wymyślona dopiero w 2011 roku przez pewną turecką organizację, aby uniknąć nawiązywania do palenia. Mi jednak określenie \”cygara\” podoba się bardziej:)

827ce img 1108

Sigara böreği tradycyjnie przygotowuje się z ciasta o nazwie yufka, które jest po prostu tureckim ciastem filo, aczkolwiek spotkałam się również ze stwierdzeniem, że jest on wcześniejszą formą filo. Do cygar najczęściej wykorzystuje się yufkę pokrojoną na duże trójkąty, jak na zdjęciu poniżej. Z pewnością ułatwia to pracę, gdyż odchodzi nam wycinanie płatów. Jeżeli chcielibyście spróbować zrobić böreği z ciastem yufka, to szukajcie go w sklepach z produktami arabskimi. Ja przygotowałam je z ciastem filo, które bardzo dobrze zastępuje yufkę i jest lepiej dostępne.

Ciasto yufka pokrojone w trójkąty. Na opakowaniu takiego ciasta zazwyczaj zobaczycie zdjęcie sigara böreği. Źródło zdjęcia: www.tulumba.com

a969e yufka

Jak obchodzić się z ciastem filo?
Filo (zwane również phyllo) to ciasto w formie cieniutkich arkuszy, które mi przypominają skrawki cienkiego materiału lub chusteczki. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa φύλλο oznaczającego liść. 
Arkusze ciasta smaruje się roztopionym masłem lub olejem i układa po kilka, dzięki czemu w gotowym wypieku uzyskujemy oddzielające się płatki ciasta. Dlatego też ciasto filo często mylone jest z ciastem francuskim. Rzeczywiście wypieki wyglądają bardzo podobnie (choć ciasto filo po upieczeniu jest bardziej chrupiące), jednak efekt rozwarstwiania się ciasta ma różne pochodzenie.

Ciasto francuskie otrzymuje się poprzez umiejętne składanie i wałkowanie ciasta z masłem, dzięki czemu w gotowym produkcie otrzymujemy wiele warstw ciasta przedzielonych cieniutkimi warstwami masła. Ciasto filo to pojedynczy cienki arkusz, który dopiero w czasie przygotowywania potrawy smarowany jest tłuszczem i \”sklejany\” w kilka warstw. Tak, czy inaczej, w czasie pieczenia w wysokie temperaturze tłuszcz powoduje odseparowanie poszczególnych płatów ciasta i powstaje charakterystyczna zarówno dla ciasta francuskiego, jak i filo wielowarstwowa struktura

Ale dość zbaczania z tematu. Na tym filmie zobaczycie, w jaki sposób należy posmarować ciasto filo masłem lub olejem i jak układać je warstwami:

Wadą ciasta filo jest to, że szybko wysycha, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami odnośnie tego jak się z nim obchodzić zanim zabierzecie się do gotowania. 

  • Jeżeli używacie ciasta mrożonego, przed użyciem należy rozmrozić je w lodówce. Moje ciasto potrzebowało na to 2 godzin. W czasie rozmrażania opakowanie powinno pozostać zamknięte.
  • Przygotujcie sobie wcześniej wszystkie potrzebne składniki, jak np. tu nadzienie do cygar. Dopiero wtedy otwórzcie ciasto. 
  • Nie dotykajcie ciasta mokrymi rękoma, jest naprawdę cieniutkie i mogłoby rozmięknąć.
  • Następnie wyjmijcie ciasto z opakowania, rozwińcie arkusze i rozłóżcie je na arkuszu papieru do pieczenia lub papieru ochronnego, w który były zawinięte. Przykryjcie je drugim arkuszem papieru do pieczenia oraz wilgotnym ręcznikiem kuchennym. Dzięki temu wasze ciasto nie wyschnie i będziecie mogli spokojnie pracować.
  • Wyciągajcie tylko jeden arkusz na raz i dbajcie o to, aby pozostałe były przykryte.

Zaletą ciasta filo z kolei jest to, że nawet jeśli arkusz ciasta trochę nam się porwie w czasie przygotowań, z uwagi na wiele warstw ciasta i fakt zawijania wypieku, rozerwanie nie będzie widoczne w finalnym daniu.

Czytelników znających angielski zapraszam do przeczytania całości wskazówek dotyczących obchodzenia się z ciastem filo.

Filo występuje w formie dużych arkuszy pakowanych w rulony po 10 czy więcej sztuk. Można je spotkać w formie świeżej lub mrożonej, w delikatesach oraz sklepach z produktami greckimi i arabskimi. Ja swoje ciasto kupiłam w Almie w formie zamrożonej (tak więc szukajcie w dziale mrożonek), zaś świeże widziałam w sklepie arabskie.pl. Do przygotowania tego przepisu wystarczy jedno opakowanie ciasta (w opakowaniu z Almy było 11 arkuszy).
Ilość ciasta filo podany w przepisie jest orientacyjny, ponieważ wielkość arkuszy ciasta różni się w zależności od producenta. Niewykorzystane ciasto filo można przechowywać w lodówce przez ok. tydzień, jeżeli zostało dobrze zawinięte w papier ochronny i folię. Podobno można je również ponownie zamrozić. Macie z tym jakieś doświadczenia?

2038d img 1113

Sigara Böreği – ciasto filo nadziewane serem feta i ziołami

przepis z książki Vegetarian Mediterranean Cooking, Beverley Jollands
na 10 sztuk
czas przygotowania: 30 minut + 20 min pieczenie

Składniki:

  • 250 g sera feta, pokruszonego
  • 1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
  • po 2 łyżki posiekanych świeżych ziół: natki pietruszki, koperku i mięty (w sumie 6 łyżek świeżych ziół, możesz użyć innych)
  • 10 arkuszy ciasta filo, o wymiarach ok. 30 x 18 cm, rozmrożonych, lub 10 trójkątnych płatów ciasta yufka
  • 75 g rozpuszczonego masła lub oliwy do smarowania płatów ciasta (ja użyłam oliwy)
  • czarny pieprz
przydadzą się również: pędzelek kuchenny lub oliwa w spreju, blacha do pieczenia
Przygotowanie:

1. W misce wymieszaj ser feta, gałkę muszkatołową oraz świeże zioła. Dopraw pieprzem do smaku i dobrze wymieszaj. Piekarnik nagrzej do 190 stopni C.
2. Wyjmij ciasto filo z opakowania, rozwiń rulon i umieść na arkuszu papieru do pieczenia. Przykryj kolejnym arkuszem papieru oraz wilgotną kuchenną ściereczką. Wyjmuj arkusze ciasta pojedynczo i dbaj, aby pozostałe pozostały przykryte, dzięki temu nie wyschną. Przygotuj sobie rozpuszczone masło lub oliwę w miseczce oraz kuchenny pędzel.
3. Wyjmij 1 arkusz ciasta i ułóż na blacie kuchennym przykrytym papierem do pieczenia. Przy pomocy pędzla posmaruj ciasto masłem lub oliwą, po czym przykryj go kolejnym arkuszem ciasta, który również posmaruj masłem lub oliwą po wierzchu (do tego celu można również wykorzystać oliwę w spreju). Jeżeli nie wiecie, jak to zrobić, zajrzyjcie do filmu, który zamieściłam powyżej.
4. Przekrój tak przygotowany arkusz ciasta wzdłuż na pół, otrzymując dwa arkusze o wymiarach ok. 30 x 9 cm. (arkusze, które kupiłam w Almie miały większe wymiary ok. 40 x 27 cm., dlatego każdy z nich rozdzielałam wzdłuż na 3 części).
5. Nałóż po 1 łyżeczce farszu na podstawę każdego z uzyskanych 2-3 płatów ciasta, w odległości ok. 1 cm. od krawędzi. Zawiń do środka boki długiego płata, a następnie zakryj farsz brzegiem ciasta. Zroluj ciasto uzyskując kształt cygara (patrz zdjęcie poniżej). Końcówkę ciasta zmocz masłem lub olejem, zaklej i odłóż zlepieniem do dołu na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia.

42b04 dobre1
6. Powtórz czynności od pkt. 3 do 5 z pozostałymi płatami ciasta. Z 10 arkuszy o wymiarach 30 x 18 cm powinniście uzyskać 10 cygar, ja z moich większych arkuszy z Almy uzyskałam 20 sztuk.
7. Posmaruj gotowe cygara po wierzchu większą ilością masła lub oliwy i wstaw do piekarnika na 20 minut. Gotowe ciasto powinno być złote i chrupiące. Sigara Böreği najlepiej smakują na ciepło z sosem z pieczonych pomidorów.

    To kto ma ochotę przygotować Sigara Böreği?

    Podobne wpisy