Nikogo nie dziwi, gdy w restauracji somelier proponuje wino właściwe do zamówionej potrawy, bo sztuka doboru tego trunku do dań zagościła w naszej świadomości na dobre. A czy wiedzieliście, że w podobny sposób możemy łączyć z jedzeniem kawę? W marcu miałam przyjemność uczestniczyć w zorganizowanych przez Starbucks niezwykłych warsztatach dotyczących zasad coffee and food pairing, czyli łączenia kawy z jedzeniem. Degustowaliśmy, dyskutowaliśmy, uczyliśmy się jak zaparzyć kawę w domu, a na koniec otrzymaliśmy w prezencie aromatyczne mieszanki, które zainspirowały mnie do stworzenia dzisiejszego przepisu.
Wiecie czemu w pochodzącej z Afryki kawie Kenya możemy wyczuć aromaty cytrusowe? Plantacje obsadza się cytrusowymi drzewkami, aby powstrzymać największego afrykańskiego szkodnika, czyli słonia :) Opowiedziały mi o tym sympatyczne coffee masterki, ekspertki w sprawach kawy. Na spotkaniu miałam też okazję spróbować wywodzącej się z regionu Azji i Pacyfiku kawy Sumatra o ziołowym posmaku, który idealnie łączy się z serem pleśniowym i hummusem. Wielkie zaskoczenie – zestawienie kawa i ciastko to nie wszystko, co oferuje ten popularny napój.
No właśnie, food and coffee pairing to naprawdę interesujące zagadnienie. Kawa może wspaniale łączyć się z jedzeniem wydobywając jego smak, albo wręcz przeciwnie – całkiem go zmieniając. Nie tylko kawa ma wpływ na smak jedzenia, także smak posiłku może wpłynąć na odbiór kawy, również negatywnie. Przykładowo nie powinniśmy łączyć kawy Veranda Blend z cytrusami (tu dobrze połączą się inne mieszanki, o których innym razem). Gdy na warsztatach zagryźliśmy tę kawę plasterkiem pomarańczy, zaczęła smakować jak woda…to był szok! Okazuje się bowiem, że dobierając kawę do posiłku niewłaściwie możemy go zepsuć.
Bariści na warsztatach opowiedzieli nam również o alternatywnych do ekspresu ciśnieniowego metodach parzenia kawy w domu – french pressie, dripie i chemexie. Choć nazwy być może brzmią dla Was obco, kawę za ich pomocą parzy się bardzo prosto. Pod przepisem dzielę się z Wami używaną przeze mnie metodą parzenia kawy we french pressie, czyli zaparzaczu. Nie przejmujcie się, jeżeli nie macie w domu młynka do kawy, ponieważ barista w kawiarni Starbucks zmieli ją dla Was w sposób odpowiedni do metody parzenia, a także pomoże Wam wybrać ulubioną mieszankę.
Moja propozycja do tej kawy to wywodząca się z francuskich kafejek kanapka na ciepło Croque Madame. W wersji podstawowej nazywanej Croque Monsieur, wypełniona jest serem i szynką, polana sosem beszamelowym i zapieczona w piekarniku. Jeżeli zwieńczymy ją dodatkowo jajkiem sadzonym powstanie Croque Madame. Ja przygotowałam zdrowszą (wybrałam żytni chleb) i bogatszą wersję tej kanapki uzupełnioną o warzywa – pomidora, rukolę i awokado, które przełamują ciężkość tego dania. Kanapka jest bardzo sycąca, idealna na leniwe weekendowe śniadanie z kubkiem gorącej kawy. W wersji wegetariańskiej po prostu pomińcie szynkę lub zamieńcie ją na podsmażone na patelni plasterki pieczarki (najlepiej portobello lub brązowej).
Kanapka Croque Madame z pomidorem, rukolą i awokado do kawy Starbucks Veranda Blend
Składniki / na 2 kanapki:
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżka masła
- 120 ml mleka
- po szczypcie soli, pieprzu i gałki muszkatołowej
- 30 g startego sera gruyere (lub innego o wyraźnym smaku)
- 4 kromki chleba żytniego
- 4 łyżeczki miękkiego masła
- 2 plastry gotowanej szynki (u mnie włoskie Prosciutto Cotto)
- 2 łyżeczki musztardy francuskiej
- 2 garści rukoli
- 1 średni pomidor pokrojony na plastry
- 1 awokado, wyjęta pestka, pokrojony na plastry
- 2 jajka
- łyżka masła do usmażenia jajek
- sól i pieprz
Przygotowanie kanapki Croque Madame:
- Zacznij od przygotowania beszamelu. W rondelku rozpuść masło, dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj, gotuj przez minutę. Stopniowo dodawaj zimne mleko, cały czas mieszając widelcem lub trzepaczką. Gotuj przez 5 minut na małym ogniu, cały czas mieszając, aż beszamel zgęstnieje. Zdejmij rondel z ognia i dopraw sos odrobiną soli, szczyptą pieprzu i gałki muszkatołowej. Dodaj połowę sera i wymieszaj do rozpuszczenia. Odstaw.
- Kromki chleba żytniego posmaruj z jednej strony masłem i odwróć na drugą stronę. Dwie kromki posmaruj musztardą francuską, a pozostałe dwie beszamelem (zostaw 2-3 łyżki na później).
- Składamy kanapki: na stronie posmarowanej beszamelem ułóż garść rukoli, plaster szynki oraz połowę pomidora. Przykryj kromką posmarowaną musztardą. W ten sam sposób przygotuj drugą kanapkę.
- Rozgrzej patelnię grillową oraz piekarnik do temperatury 200 stopni C. Ułóż kanapki na patelni i obsmaż je na chrupiąco po 2 minuty z każdej strony.
- Posmaruj kanapki z wierzchu pozostałym beszamelem i posyp pozostałym serem. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika na 5 minut, aż ser się rozpuści.
- W tym czasie usmaż na maśle 2 jajka sadzone. Delikatnie dopraw je solą i pieprzem. Gdy kanapki będą gotowe, ułóż na wierzchu plastry awokado oraz po jajku sadzonym. Podawaj od razu z kawą Veranda Blend, a instrukcję jak ją zaparzyć w domu znajdziesz poniżej.
➤ Rada: Szynkę możesz zamienić na usmażony na patelni boczek. W wersji wegetariańskiej pomiń szynkę lub zamień na podsmażone na patelni pieczarki (najlepiej portobello).
Jak zaparzyć kawę w domu? Parzenie kawy we french pressie w prostych krokach:
- Do zaparzacza wsyp kawę w proporcji 10 g (2 płaskie łyżki stołowe) na każe 180 ml wody (czyli 1 filiżankę kawy).
- Zagotuj wodę w czajniku, odczekaj 30 sekund (niech woda będzie gorąca, ale nie wrząca), następnie zalej nią kawę w zaparzaczu.
- Wymieszaj, nałóż przykrywkę i pozostaw do zaparzenia przez 4 minuty.
- Delikatnie dociśnij tłok do dna zaparzacza i podawaj.
Wpis powstał we współpracy z marką Starbucks.