Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

przez Zuzanna
Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

Dziś przygotowałam dla Was kolejny poradnik na temat oliwy. Tym razem podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oliwy w sklepie, czyli jak czytać etykiety na opakowaniach oliwy. W sklepach w tej chwili wybór oliwy jest ogromny. Możemy wybierać spośród oliwy extra virgin, pure, sansa, niefiltrowanych i aromatyzowanych. Ponadto producenci kuszą nas pięknymi etykietami, promocjami i różnymi rozmiarami opakowań. Jak więc dokonać najlepszego wyboru?

 

Rodzaj oliwy

W pierwszej kolejności sprawdźcie, jaki rodzaj oliwy macie w ręku. Na etykiecie z przodu butelki znajdziecie często określenia, które dla przeciętnego konsumenta są niejasne (np. pure, sansa), dlatego zalecam Wam dokładne zapoznanie się z kategorią i składem oliwy umieszczoną na tylnej etykiecie.

Zasadniczo w sprzedaży mamy dostępne trzy rodzaje oliwy z oliwek:

  • najbardziej wartościową oliwę extra virgin
  • pure, inaczej oliwę rafinowaną
  • sansę lub pomace, inaczej oliwę z wytłoków oliwnych.

➤Jeżeli interesuje Was temat klasyfikacji oliw, przeczytajcie mój ostatni artykuł. Dziś skupię się jedynie na informacji umieszczonej na etykiecie.

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Oliwa extra virgin  

Jest to najwyższa kategoria oliwy, którą ja zawsze poszukuję w sklepie. Z przodu będzie miała napis np. po włosku \”olio extra vergine di oliva\” lub podobny w innym języku obcym zależnie od kraju pochodzenia oliwy. Z tyłu butelki znajdziecie tekst: \”ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia\” lub \”oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia\”. Ponadto przepisy unijne wymuszają umieszczenie w opisie formuły dotyczącej metody produkcji: „najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych”.

Ciekawostką jest, że używane w Polsce powszechnie określenie \”z pierwszego tłoczenia\” jako synonim extra virgin tak naprawdę wprowadza konsumenta w błąd. Odnosi się ono do dawnych metod produkcji oliwy, kiedy to tłoczyło się ją kilkakrotnie. Obecnie nowoczesne metody produkcji stosują tylko i wyłącznie jedno tłoczenie oliwy, jednak w Polsce nie znaleziono lepszego odpowiednika dla międzynarodowego określenia \”extra virgin\”.

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Pure lub rafinowana oliwa z oliwek

Neutralna w smaku i zapachu, z uwagi na brak witamin i polifenoli, nie posiada właściwości oliwy extra virgin, ale może być wykorzystywana w kuchni do smażenia. Na etykiecie będzie miała informację: \”oliwa z oliwek składająca się z rafinowanej oliwy z oliwek i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia\”.

Sansa, pomace lub oliwa z wytłoczyn z oliwek

To najniższa pod względem jakości kategoria oliwy uzyskiwana przy użyciu substancji chemicznych z resztek, które pozostają po wytłoczeniu oliwy extra virgin. Osobiście jej nie polecam. Na opakowaniu będzie miała określenia: oliwa sansa, pomace oil, oliwa wytłokowa, oliwa z wytłoków oliwnych.

Oliwa z oliwek light

Na rynku spotkacie się także z określeniem \”light\”, które nie odnosi się do kaloryczności (wszystkie oliwy niezależnie od rodzaju mają tyle samo kalorii), a do jej łagodnego smaku. W praktyce taka oliwa jest zazwyczaj mieszanką oliwy extra virgin oraz pozbawionej smaku i zapachu oliwy rafinowanej, dlatego koniecznie przeczytajcie skład na tylnej etykiecie i upewnijcie się, jaką kategorię oliwy kupujecie. Jeżeli poszukujecie oliwy extra virgin o delikatnym smaku, przeczytajcie koniecznie kolejny podrozdział.

Oliwa niefiltrowana

Oliwa, która nie została poddana procesowi filtracji, a więc jest naturalnie mętna i zawiera drobne cząsteczki oliwek. To prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy, jednak szybciej ulega zepsuciu (cząsteczki oliwek fermentują). Bardzo lubię taką oliwę, ale nigdy na niej nie smażę i dbam o to, aby zużyć ją szybko po otwarciu butelki.

Oliwa aromatyzowana 

Jest to oliwa extra virgin wzbogacana dodatkiem różnych ziół i przypraw, np. trufli, bazylii, czosnku, chilli, pieprzu, pomarańczy. Posiada wszelkie właściwości czystych oliw extra virgin. Stanowi gotowy dodatek, którym możemy doprawić nasze potrawy. Osobiście uwielbiam oliwę aromatyzowaną czosnkiem i chilli :)

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Informacja na temat aromatu i przeznaczenia kulinarnego

Niczym na butelce dobrego wina, na etykiecie oliwy także umieszcza się określenia odnoszące się do jej smaku i zapachu oraz przeznaczenia kulinarnego, np. mocno owocowa, zapach świeżo skoszonej trawy, zapach zielonych pomidorów, polecana do bruschetty, świetny dodatek do ryb itd. Pomagają one dobrać oliwę do preferencji konsumenta i najlepszych zastosowań w kuchni.

Na nowych opakowaniach oliwy Monini znajdziecie teraz również tzw. skalę smaku, która pomoże Wam wybrać ulubioną oliwę na podstawie intensywności jej aromatu. Z doświadczenia wiem, że to właśnie ta cecha interesuje Was najbardziej i często poszukujecie oliwy delikatniejszej, która nie będzie tak bardzo palić w gardło (ja to akurat uwielbiam!).

Intensywność smaku oliwy zależy tak naprawdę od momentu zbioru oliwek. Oliwy tłoczone z młodych oliwek są gorzkie i pikantne, ale też bogatsze w cenne polifenole. Z kolei oliwy tłoczone z oliwek zbieranych później są łagodniejsze. I tak zgodnie ze skalą smaku oliwa Delicato ma smak umiarkowany, oliwa Classico średnio-intensywny, a oliwa GranFruttato pikantny i wyrazisty – wszystkie są to oliwy extra virgin, jednak wyprodukowane z oliwek o różnym stopniu dojrzałości.

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Kraj pochodzenia

Wiem, co mówią inne poradniki – kupuj oliwę tylko z małych tłoczni, z jednej odmiany oliwek, a już szerokim łukiem omijaj mieszanki oliw z Unii Europejskiej, ale czy naprawdę jest czego się bać?

Kraj pochodzenia oliwy czy oliwek, z jakich została wytłoczona, nie ma w zasadzie wpływu na jej jakość. Panujące w danym miejscu warunki klimatyczne są tylko jednym z czynników, które na nią wpływają, a dużo istotniejszy jest właściwy moment zbioru, sposób przechowywania i tłoczenia oliwy. Dlatego możemy spotkać oliwę złej jakości z Włoch czy Hiszpanii i wyśmienitą z Australii.

Dziś większość producentów w celu zachowania optymalnego składu i niezmiennego smaku oliwy extra virgin miesza ze sobą oliwy z różnych gatunków oliwek, co fachowo nazywa się blendingiem. Nie ma w tym nic złego, jeśli zaufamy dobrym, sprawdzonym markom oliwy.

Będąc na miejscu w Spoleto w fabryce Monini przekonałam się z jak dużą starannością i dbałością o szczegóły podchodzi się do delikatnego procesu tłoczenia oliwy, mimo dużej skali produkcji. Oliwki są zbyt delikatne, aby przewozić je na duże odległości, dlatego oliwę tłoczy się na miejscu i ewentualnie skupuje surowiec od innych producentów. Wszystkie próbki oliw przed zakupem testowane są przez samego właściciela Pana Zefferino Monini (ponad 3000 próbek rocznie) i przebadane w laboratorium. Dopiero te wybrane, najlepsze oliwy dostępne na rynku, wykorzystywane są do tworzenia kupaży oliwy extra virgin.

➤ Przeczytaj: Jak powstaje oliwa z oliwek? – Relacja z wizyty u Monini w Spoleto

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Data ważności

Oliwy extra virgin posiadają datę minimalnej trwałości wynoszącą zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy, jednak oczywiście najcenniejsze są w pierwszych miesiącach od produkcji. Mówię tu jednak o oliwie w zamkniętym opakowaniu, przechowywanej z dala od źródeł światła i ciepła. Kupując oliwę w supermarkecie zwróćcie uwagę, w jakim miejscu stała butelka i czy nie widać na powierzchni oliwy pomarańczowych lub czerwonych refleksów świadczących o jej zjełczeniu.

➤ Przeczytaj: Jak sprawdzić czy oliwa jest dobrej jakości? Relacja z kursu degustacji oliwy.

Opakowanie

Jak już przed chwilą wspomniałam, oliwa extra virgin jest wrażliwa na działanie światła, ciepła i tlenu. Niedobrze więc, jeśli napoczęta butelka miesiącami stoi w kuchennej szafce. Polecam więc dostosować wielkość opakowania do częstotliwości korzystania z oliwy w kuchni i nie decydować się na opakowania o pojemności 3 czy 5 litra, jeśli z oliwą gotujecie tylko od czasu do czasu. Według mnie optymalna wielkość butelki to 500 ml.

Jeśli zaś chodzi o rodzaj opakowania, to wybierajcie oliwy w ciemnych butelkach lub puszkach, a unikajcie tych w przezroczystych butelkach, których właściwości zdrowotne niszczone są przez dostęp światła.

Jak wybrać oliwę w sklepie? Na co zwrócić uwagę czytając etykietę oliwy?

 

Oznaczenia geograficzne i upraw ekologicznych

Oliwy dobrej jakości często oznaczone są symbolami regionalnych instytucji, które kontrolują pochodzenie oliwek oraz przebieg etapów procesu produkcji. Najczęściej spotykane oznaczenia to:

D.O.P. (Denominazione d’Origine Protetta czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia) 

Jest oznaczeniem przyznawanym przez Unię Europejską produktom rolnym lub artykułom spożywczym, których jakość czy wyjątkowa charakterystyka jest bezpośrednio związana z danym regionem geograficznym i występującymi w nim czynnikami naturalnymi. Wszystkie etapy produkcji oliwy, począwszy od wyboru odmian drzew oliwnych, poprzez metody tłoczenia, aż po skład końcowej mieszanki, właściwości chemiczne (stopień kwasowości) i butelkowanie, określone są przez drobiazgowy regulamin.

Certyfikat I.G.P. (Indicazione Geografica Protetta czyli Chronione Oznaczenie Geograficzne)

Oznacza, że tylko jedna z faz produkcji musi odbywać się w regionie, którego nazwę nosi produkt, a poszczególne zasady zawarte w regulaminie są mniej rygorystyczne niż w przypadku oznaczenia D.O.P.

Określenia Bio, Eco lub symbol zielonego listka oznaczają, że oliwki z których została wytłoczona oliwa pochodzą z upraw ekologicznych.

***

Mam nadzieję, że uzbrojeni w taką dawkę wiedzy wybór oliwy w sklepie nie będzie już nastręczał Wam problemów i uda Wam się znaleźć Waszą ulubioną :) 

Wpis powstał we współpracy z Monini.

Podobne wpisy