Polentę, czyli kaszkę kukurydzianą kupiłam wieki temu planując zrobić z niej jakąś fajną potrawę. Zamiast tego stała zapomniana w szafce kuchennej, służąc mi tylko czasem do podsypywania blatów pizzy (dzięki temu stają się chrupiące!).
Wymyśliłam sobie polentę z pieczonymi warzywami, a że nie mam z nią dużego doświadczenia, postanowiłam poszukać inspiracji w sieci. Pomysł z zaserwowaniem polenty na drewnianej desce znaleziony u Jamiego Olivera po prostu mnie zachwycił, jednak jego przepis był dla mnie stanowczo zbyt skomplikowany. Na osobne marynowanie każdego rodzaju warzyw jestem po prostu za leniwa ;)
Postanowiłam więc przepis uprościć i zrobić po swojemu. Przede wszystkim brakowało mi w nim sosu. Takiego gęstego, a\’la pieczeniowego, którym można by polać polentę. Wydaje mi się, że polenta i taki sos tworzą duet idealny.
Aby stworzyć aromatyczną bazę bez użycia mięsa wykorzystałam zmiksowane pieczone warzywa, które połączyłam z winem i koncentratem pomidorowym. Efekt bardzo przypadł mi do gustu, przypomina mi w smaku gulasz, który kiedyś przygotowywałam. Sos ma też bardzo ładny ciemno-rubinowy kolor (nie tylko od wina i pomidorów, ale również buraków).
Gotowa potrawa jest nie tylko pyszna, ale podana na drewnianej desce czy eleganckim półmisku, wygląda bardzo dekoracyjnie i odświętnie. Myślę, że to fajna propozycja na wegetariański niedzielny obiad i każda okazję, w czasie której chcecie zrobić wrażenie na gościach.
Mimo, że uprościłam przepis Jamiego, nie ukrywam, że trochę wymaga pracy, o czym świadczy długość sposobu przygotowania. Ale warto. Jeśli jednak macie mało czasu, zróbcie polentę, upieczcie warzywa, a na końcu polejcie wszystko gotowym pomidorowym sosem lub domową passatą.
Serowa polenta z pieczonymi warzywami i sosem z pieczonych warzyw i wina
Składniki (na 4 porcje):
na pieczone warzywa*:
- 8 małych marchewek, obranych i przekrojonych wzdłuż na pół
- 2 średnie pietruszki, obrane i pokrojone na cztery części
- 4 małe cebule czerwone, obrane i pokrojone na połówki
- 1 duży burak, wyszorowany i pokrojony na cienkie półplasterki
- 1 mały seler, obrany i pokrojony w kostkę
- 200 g brukselki, odcięte końcówki, większe przekrojone na pół, mniejsze w całości
- 1,5 łyżki igiełek rozmarynu, świeżego lub suszonego**
- 3 rozgniecione ząbki czosnku
- sól do smaku
- oliwa
na sos:
- 80-100 g upieczonych warzyw
- 125 ml czerwonego wytrawnego wina
- 250 ml wody (lub bulionu warzywnego jeśli akurat masz)
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól i pieprz do smaku
na serową polentę:
- sól
- 200 g polenty (kaszki kukurydzianej) – u mnie błyskawicznej
- 30 g masła
- 40 g startego parmezanu
Przygotowanie:
- Nagrzej piekarnik do 200 stopni C. Ułóż warzywa na blasze, przy czym buraki połóż na kawałku papieru do pieczenia, który odseparuje je od reszty warzyw i uchroni przed zafarbowaniem.
- Igiełki rozmarynku przesiekaj i posyp nimi warzywa. Dodaj rozgnieciony czosnek i sporą szczyptę soli oraz polej całość oliwą. Pamiętaj, aby przyprawić również buraki. Przy pomocy rąk obtocz dokładnie warzywa w przyprawach. Wstaw blachę do piekarnika i piecz przez 45-50 minut, aż będą miękkie i lekko przyrumienione. Buraki mogą potrzebować więcej czasu, ale jeżeli pokroisz je odpowiednio cienko, powinny upiec się razem z pozostałymi warzywami.
- Odważ ok. 80-100 g upieczonych warzyw (wszystkich rodzajów po trochu) i przełóż do naczynia blendera. Pozostałe warzywa trzymaj w ciepłym piekarniku, aby nie przestygły. Do blendera dodaj wino i zmiksuj wszystko na gładko. Przełóż otrzymaną zawiesinę do rondelka, dodaj szklankę wody lub bulionu i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień do małego, dodaj koncentrat pomidorowy i wymieszaj.
- Gotuj przez 15 minut, w razie potrzeby dodaj więcej wody. Przetrzyj sos dokładnie przez sitko o drobnych oczkach. Suche pozostałości warzyw, które zostały na sitku wyrzuć, a gładki sos wlej z powrotem do rondelka. Spróbuj, dopraw go solą i pieprzem i gotuj jeszcze ok 5 minut, aż lekko zgęstnieje i uzyskasz preferowaną przez siebie konsystencję.
- W tym czasie przygotuj polentę. Zagotuj w garnku osoloną wodę (jej ilość zależy od instrukcji na opakowaniu), następnie powoli wsypuj polentę, jednocześnie intensywnie mieszając trzepaczką. Gotuj przez 3 minuty (lub czas podany na opakowaniu) cały czas mieszając. Zestaw z ognia, dodaj masło i parmezan i mieszaj, aż się rozpuszczą. Wylej polentę na drewnianą deskę lub półmisek, a na wierzchu ułóż upieczone warzywa. Podawaj z sosem warzywno-winnym i kieliszkiem czerwonego wina.