Komentarze znalezione w Internecie:
~Anna : \”Dieta śródziemnomorska jest też najlepsza jeśli chodzi o prewencję raka. Tylko dość trudno jest ją realizować w naszych realiach: nie mamy dostępu do odpowiednich ryb, warzywa i owoce mamy świeże raczej krótko, a przez pozostałą część roku są bogate w pestycydy i środki grzybobójcze i inne,oliwa jest droga i też trudno o świeżą… Łatwo polecać, trudno realizować. (…)\”
rommoc39 : \”Na pewno jest dobra, ale dla tych, którzy mieszkają w tamtym klimacie. Niestety, w Polsce mamy długą zimę i musimy się odżywiać inaczej. (…)\”
Dzisiejszym wpisem chcę Was przekonać, że da się stosować dietę śródziemnomorską w Polsce i podpowiedzieć, jak ją zaadaptować do naszych realiów. Pomyślałam, że szczególnie warto poruszyć ten temat zimą, kiedy podążanie za śródziemnomorskim stylem odżywiania wielu osobom wydaje się bardzo trudne. Zdaję sobie sprawę, że zamiłowanie do produktów z tego regionu znacznie ułatwia stosowanie diety, ale pokażę Wam, że nie jest ono konieczne. Bo dietę śródziemnomorską spokojnie możemy oprzeć na tanich i łatwo dostępnych w Polsce produktach. Nie wierzycie? To zapraszam do lektury!
Dieta śródziemnomorska w praktyce. Jak ją stosować w Polsce?
1. Produkty zbożowe pełnoziarniste to Twoja baza.
2. Warzywa i owoce – sezonowe i lokalne.
- Zimą wybierajmy przede wszystkim warzywa i owoce sezonowe: marchewki, buraki, selera, korzeń i natkę pietruszki, ziemniaki, kapustę, brukselkę, jarmuż, szpinak, dynię, cykorię, fenkuł, pora, grzyby, z owoców jabłka i gruszki. Nie zapominajmy o warzywach strączkowych, które dostarczą nam także wartościowego białka.
- Owoce jedzmy po posiłku jako deser. Możemy również sięgać po owoce suszone.
- Dietę możemy uzupełnić warzywami mrożonymi, które były zbierane w pełni sezonu i dzięki temu mają więcej wartości odżywczych niż ich świeże odpowiedniki.
- Zamiast jeść zimą świeże pomidory, przygotujcie latem zapasy domowych sosów oraz passaty pomidorowej (przepis-klik). Możecie też kupić pomidory w puszce – są świetną bazą do zup, sosów i gulaszy warzywnych.
I nie mam tu na myśli tłustego mięsa czy sera, lecz warzywny comfort food, bo dieta śródziemnomorska jest przede wszystkim dietą roślinną. W chłodne dni mamy zdecydowanie mniejszą ochotę na warzywa, ale nie musimy robić z nich tylko sałatek. Odpowiednio przyrządzone warzywa są sycące, rozgrzewają i dają nam tego, czego zimą potrzebujemy. Dużo możemy się nauczyć od wegan i wegetarian, którzy przecież zima też coś jedzą ;) W styczniu postanowiliśmy zrezygnować z Mężem z jedzenia mięsa i przyznam się, że jakoś nie odczuwamy jego braku, nie jest nam zimno, nie jesteśmy zmęczeni.
Oto nasze rady:
- zamiast sałatek przygotujcie z warzyw dania na ciepło
- połączcie je z produktami zbożowymi i roślinami strączkowymi, dzięki czemu będą bardziej sycące
- świetnie sprawdzą się zupy-kremy, warzywa pieczone, gulasze warzywne w sosie pomidorowym, pilawy, risotto, warzywa faszerowane
- nie zapomnijcie dodać do potraw rozgrzewających przypraw, np. chilli, czosnku, imbiru, pieprzu, kolendry, kminu rzymskiego, kurkumy
Przepisy śródziemnomorskie dobre na zimę:
Zupa z pieczonej dyni i czosnku
Egipska zupa z czerwonej soczewicy
Ekspresowa z kapustą i fasolą
Zupa z fasolą borlotti
Fasulye pilaki – fasola gotowana w oliwie i pomidorach (Turcja)
Fasola pieczona w sosie pomidorowym po grecku – Gigandes plaki
Libański ryż z soczewicą i karmelizowaną cebulką – Mujaddara
Bakłażan w sosie pomidorowym
Papryki faszerowane ryżem (Gemista)
Paella wegetariańska
Penne z pieczonym kalafiorem po sycylijsku
Risotto z pszenicy farro z grzybami (można zastąpić pęczakiem)
Sałatka z kaszy z pieczonymi warzywami i fetą
Duszone warzywa po hiszpańsku z jajkiem sadzonym
Gdy nie mamy dostępu do ryb świeżych, możemy sięgnąć po przetwory – choćby z naszego bałtyckiego śledzia (świetne źródło kwasów omega-3) oraz sardynki i anchois w puszce (najlepiej w zalewie z oliwy). To właśnie te małe tłuste rybki były ulubionym przysmakiem Greków w latach 50 tych XX w.
Zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej raz w tygodniu możecie przygotować danie z drobiu. Po czerwone mięso sięgajcie 1-2 razy w miesiącu. Preferowane metody obróbki to pieczenie, duszenie i grillowanie. Koniecznie łączcie mięso z dużą ilością warzyw. Pamiętajcie, że w diecie śródziemnomorskiej nie stanowi ono centrum posiłku, ale jedynie dodatek do niego.
Przy okazji tego tematu powinnam jeszcze opowiedzieć Wam o oliwie vs. olej rzepakowy, jednak post tak się rozrósł, że postanowiłam poświęcić temu zagadnieniu osobny wpis.
P.s. Przypominam, że wszystkie moje wpisy o diecie śródziemnomorskiej mają charakter informacyjny i hobbystyczny.
Źródła:
Dieta śródziemnomorska w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. Wiktor B. Szostak, Aleksandra Cichocka, Wydawnictwo Medyk
www.olivetomato.com
http://kobieta.onet.pl/forum/kolejny-dowod-na-to-ze-dieta-srodziemnomorska-nie-,606979,czytaj-popularne.html