Drogi Mikołaju… 5 książek kulinarnych, które chciałabym dostać na Święta

przez Zuzanna
ksiazki kulinarne swieta zestawienie

Dzień dobry,
Kupiliście już wszystkie świąteczne prezenty? 
Ja zazwyczaj, mimo wcześniejszych obietnic, zostawiam to na ostatnią chwilę. W weekend wybrałam się na zakupy i przy okazji wizyty w Empiku postanowiłam przyjrzeć się nowościom na wydawniczym rynku.

Zdaję sobie sprawę, że pozycje z mojej biblioteczki, które ostatnio Wam recenzowałam, nie są nowe, ani \”świeże\” (wszakże trochę u mnie przeleżały, zanim zdążyłam je przetestować), nie zawsze są również dostępne w polskich popularnych księgarniach. Dlatego tym razem przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie nowości książkowych, które z przyjemnością przygarnęłabym do mojej biblioteczki. Wszystkie książki są w języku polskim i dostępne bez problemu. Jeżeli czyta to jakiś Mikołaj, niech zrobi z tą listą właściwy użytek ;)

Jestem też ciekawa, jakie książki Wy chcielibyście dostać na Święta?

P.s. Zdjęcia w większości pochodzą ze stron dystrybutorów.

Jerozolima Yotam Ottolenghi, Sami Tamimi

66742 jerozolima ksiazka kucharska b

Jeszcze tydzień temu nie znałam tego jegomościa o egzotycznym imieniu i nazwisku. Ale moja koleżanka Asia poleciła mi prowadzony przez niego program Meditteranean Feast no i przepadłam! Program jest fantastyczny! Przenosi mnie z zimnej i deszczowej Polski do przepełnionego słońcem i aromatem pysznego jedzenia Maroka, Tunezji czy Izraela.

Dlatego w Empiku nie mogłam ominąć jego najnowszej książki Jerozolima, z przepisami kuchni izraelskiej i palestyńskiej. Yotam wydał ją wspólnie ze swoim współpracownikiem z prowadzonych przez niego w Londynie restauracji.

Niestety książka była ofoliowana i nie mogłam zajrzeć do wnętrza… Strasznie denerwuje mnie taka praktyka. Skąd mam wiedzieć, czy chcę kupić książkę, jeżeli nie mogę jej przejrzeć? Nie chce kupować kota w worku… Na szczęście z pomocą przyszedł mi poczciwy Amazon, który oferuje możliwość wirtualnego zajrzenia do jej wnętrza, a także opinia Asi, która zdążyła już książkę zakupić. Według niej jest to jedna z najpiękniej wydanych książek jakie widziała.

Cena: 69,99 zł

Przepisy na cztery pory roku Zosia Cudny
1c1c5 make cooking easier przepisy na cztery pory roku b

Zawsze wydawało mi się, że w Emipku sprzedają przede wszystkim książki kucharzy znanych z programów na Kuchni +, albo jurorów/zwycięzców kulinarnych reality-show, ale okazało się, że w tym roku przed Świętami mamy prawdziwy wysyp publikacji wydanych przez kulinarnych blogerów. Mamy Jadłonomię Marty Dymek, Artystyczne Smaki dziewczyn z Cook&Celebrate, Lawendowy Dom Beaty Lipov oraz Małą wielka ucztę Pauliny z Kotlet.tv.

Z tych wszystkich pozycji najbardziej spodobała mi się książka Zosi Cudny. Nie znałam dotąd jej bloga Make Cooking Easier (bo oczywiście po powrocie do domu sobie go przejrzałam), dlatego swoją ocenę oparłam jedynie na wrażeniach, jakie wywarła na mnie książka. Według mnie wyróżnia się bardzo ładnymi zdjęciami, nie tylko gotowych potraw, ale też etapów ich przygotowywania. Podobają mi się też zdjęcia samej Zosi (wydaje się taka sympatyczna), oraz zdjęcia około-kulinarne, przez co dla mnie przedstawia ona również jej styl życia, codzienność, co jest trendem widocznym obecnie w wielu zagranicznych publikacjach. 

Cena: 49,90 zł

What Katie Ate Katie Quinn Davies
0d9f5 what katie ate b
Ta pozycja od dawna robi furorę w kulinarnych kręgach. Wreszcie doczekaliśmy się wydania po polsku. What Katie Ate to uczta dla oczu. Książka jest tak przepięknie wydana, a zdjęcia tak apetyczne, że aż hipnotyzują. Mam ochotę przeglądać ją godzinami i studiować poszczególne fotografie, licząc, że wyniosę z nich coś dla własnego stylu. Myślę, że znalazłabym w niej także wiele inspirujących przepisów, choćby powoli pieczone pomidory z serem manchego, czy sos balsamiczny z buraków.
Cena: 69,99 zł
Historia smaku Bryan Bruce
b9567 historia smaku b

Tak naprawdę, to dawno nie czytałam książki \”nie-kulinarnej\”. Gdy nie przeglądam przepisów, lubię sobie poczytać o historii jedzenia czy związanych z nim tradycjach. W Empiku natrafiłam na nowe, wzbogacone o ilustracje i ryciny wydanie książki Bryana Bruce \”Historia smaku. Jak warzywa i przyprawy budowały fortuny, wywoływały wojny i wpędzały ludzi w szaleństwo\”. Już sam tytuł jest zapowiedzią niesamowitych opowieści o pochodzeniu i historii różnych produktów i potraw. Jest rozdział o pomidorach, mące, czekoladzie, czosnku i cebuli.

Jak przeczytałam na odwrocie książki:

\”Autor, wędrując po obu Amerykach, Europie i północnej Afryce, opowiada historie pożądania i miłości, zazdrości i chciwości, a główną rolę w jego opowieściach zawsze grają smakowite potrawy lub ich składniki. Bryan Bruce poszukuje źródeł powstania czekolady w Meksyku, uczy się, jak przyrządzać najprawdziwszą nowoorleańską jambalayę z sosem Tabasco, przekonuje się, czy transylwański sos czosnkowy chroni przed wampirami.\”

To mi się podoba. Książka historyczna o jedzeniu, którą można czytać z wypiekami na twarzy niczym najlepszy kryminał!

Cena: 59,90 zł

Moja kuchnia w Paryżu David Lebovitz

cd422 moja kuchnia w paryzu przepisy i opowiesci b

Blog Davida Lebovitza śledzę od dłuższego czasu. Lubię jego relacje z podróży, np. na Sycylię lub Korsykę, z których można się dużo dowiedzieć o lokalnych potrawach. Podobnie jest z tą książką. Zawiera nie tylko przepisy (stąd podtytuł \”Przepisy i opowieści\”), ale też liczne wstawki informacyjne. David Lebovitz dzieli się anegdotami ze swojej codzienności w Paryżu, opowiada o Francuzach i ich kulturze jedzenia ze swojej perspektywy. Przeczytamy więc o creps jedzonych na ulicy, czy o solonym maśle. Wszystko pisane z charakterystycznym dla niego dystansem i humorem. 
Cena: 69,90 zł.

Kochani, tak oto wygląda moja świąteczna lista życzeń. A Wy jakie książki chcielibyście dostać na Boże Narodzenie?

***
Podoba Ci się ten wpis? Śledź moją stronę na Facebooku lub Google +, aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami.

Podobne wpisy