Recenzja książki „Łatwa kuchnia śródziemnomorska” Claudii Roden

przez Zuzanna
b22f4 img 6193

Dzień dobry,
Powoli zbliżają się Święta, czas pomyśleć o prezentach dla naszych bliskich (i siebie!). A czy może być lepszy prezent dla miłośnika kuchni od książki kucharskiej? 
W mojej biblioteczce udało mi się zgromadzić ponad 50 kulinarnych pozycji, z czego wiele dotyczy kuchni śródziemnomorskiej. Moje książki nie stoją tylko na półce okryte kurzem, stale je wertuję, przeglądam, tu i tam przyklejając karteczki przy przepisach do wypróbowania. Z niektórymi egzemplarzami zdążyłam się już dobrze poznać i przetestować niejeden przepis. Dlatego w najbliższym czasie postaram się zrecenzować i polecić Wam kilka pozycji z mojej biblioteczki. Może podpowiem Wam pomysł na prezent, a może podsunę książkę, która umili Wam niejeden długi zimowy wieczór? 

Do pierwszej recenzji wybrałam \”książkę dla początkujących\” lub inaczej nazywając \”laików kuchni śródziemnomorskiej\”.
\”Łatwa kuchnia śródziemnomorska\” Claudii Roden była pierwszą pozycją zawierającą przepisy z regionu śródziemnomorskiego w mojej kolekcji. Zdecydowanie mogę ją polecić wszystkim, którzy chcą zacząć swoją przygodę z kuchnią śródziemnomorską. Mam nadzieję, że stanie się pierwszym krokiem na drodze do odkrywania piękna tej kuchni, jak stała dla mnie. 

c052f img 5357

Claudia Roden to urodzona w Egipcie, a mieszkająca obecnie w Wielkiej Brytanii, pisarka i autorka wielu książek kucharskich, specjalizująca się przede wszystkich w kuchni Bliskiego Wschodu. Jest autorką takich pozycji jak \”A Book of Middle Eastern Food\”, \”The Book of Jewish Food\” i \”Arabesque—Sumptuous Food from Morocco, Turkey and Lebanon\”, zaś ostatnio wydała \”The Food of Spain\” i \”The food of Italy\”. Claudia Roden zjeździła wybrzeże Morza Śródziemnego wzdłuż i wszerz i zazwyczaj spod jej pióra wychodzą grube tomiska będące prawdziwym kompendium kulinarnych tradycji regionu. W \”Łatwej kuchni śródziemnomorskiej\” zawarła kwintesencję swojej wiedzy, jak sama pisze \”sięgając po najlepsze potrawy regionu\”, nadając jednocześnie książce łatwą i przyjemną formę.
Jak przystało na książkę dla początkujących, we wstępie zawiera ona informacje na temat składników używanych w kuchni śródziemnomorskiej oraz niezbędnego kuchennego wyposażenia. Choć rozdział na temat wyposażenia zawiera wiele banalnych informacji (bo garnki, patelnie czy durszlak potrzebują przecież wszyscy, którzy gotują), to już przewodnik po wykorzystywanych produktach wprowadzi Was do śródziemnomorskiej kuchni i na targ. Dowiecie się np. czym są i jak są wykorzystywane kiszone cytryny, ciasto filo oraz woda pomarańczowa. 
Książka obejmuje ok. 40 przepisów, które zostały podzielone na cztery działy: zupy i przystawki, ryby i owoce morza, drób i mięso oraz makarony, kasze i warzywa. Znajdziemy tu dania ze wszystkich zakątków basenu Morza Śródziemnego, od aromatycznych dań marokańskich po słoneczne smaki Hiszpanii. Niektóre to znane wszystkim klasyki, jak gazpacho z Andaluzji, czy sałatka grecka, inne nowe i intrygujące, jak łupacz z cebulowo-miodowym fondue, jednak wszystkie nieskomplikowane w przygotowaniu.

057c1 img 2760

Każdy przepis został opatrzony krótkim wstępem od autorki, listą składników, opisanym w etapach sposobem przygotowania, liczbą porcji oraz czasem przygotowania. Podoba mi się również, że wszystkie receptury zostały zilustrowane zdjęciami, których proste piękno wyjątkowo przypadło mi do gustu. Dodatkowo, przy sposobie przygotowania, zamieszczono malutkie ilustracje ułatwiające zrozumienie kolejnych kroków przygotowania przepisu.
Na końcu książki znajdziemy także indeks przepisów oraz propozycje śródziemnomorskiego menu na różne okazje i dla różnej liczby gości. 
Jak już wspomniałam, książkę posiadam od kilku lat i zdążyłam wypróbować wiele zawartych w niej przepisów. Kilka z nich, wskazanych poniżej, prezentowałam Wam również na blogu. Potrawy Claudii Roden nie zawiodły mnie ani razu – były proste i smakowały wyśmienicie. Najbliższe mojemu sercu są pieczone pomidory po prowansalsku oraz rewelacyjne danie z trzech składników – libański ryż z soczewicą i duszoną cebulką.

Książka jest ładnie wydana, ma twardą okładkę i dobrej jakości papier. Znalazłam ją w ofercie kilku księgarni internetowych (ale nie tych \”dużych i znanych\”) za ledwie paręnaście złotych – cena śmieszna, jak na taką fajną publikację. Nawiasem mówiąc wiele książek autorstwa Claudii Roden nie jest dostępnych w Polsce, nie zostało również przetłumaczonych na język polski i trzeba je sobie sprowadzić z zagranicy- wielka szkoda. 
Podsumowując, w \”Łatwej kuchni śródziemnomorskiej\” znajdziecie zbiór przepisów ze wszystkich zakątków basenu Morza Śródziemnego, podanych w przystępnej formie. Zdecydowanie polecam ją wszystkim, którzy dopiero poznają kuchnię śródziemnomorską, a także tym, którzy nie mają wprawy w gotowaniu – myślę, że poradzą sobie z polecanymi przez Caudię Roden recepturami.

Łatwa kuchnia śródziemnomorska, Claudia Roden
Oficyna IMBIR
Oprawa twarda, 128 stron
2006
Tłumaczenie: Monika Skowyra 
***
Podoba Ci się ten wpis? Śledź moją stronę na Facebooku lub Google +, aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami. 

Przepisy z książki:

65fdf img 5364
Pieczone pomidory z Prowansji
1b4af img 0253
Egipska zupa z soczewicy
56c74 p7140678
Kurczak z pomidorami i miodem

068fd img 1794
Tunezyjska pieczona sałatka
057c1 img 2760
Gazpacho andaluz
5191e p9110857
Libański ryż z soczewicą

817c9 img 1767
Tażin z klopsikami i jajkiem

Podobne wpisy