Dzień dobry,
Dziś chciałam zaprezentować Wam bardzo ciekawy przepis na dip z pieczonych buraków. Wielu osobom buraki kojarzą się jedynie z tradycyjnym obiadem z mielonym i ziemniaczkami oraz z barszczem, a można z nich przygotować tyle pysznych dań. Choćby sałatkę z ugotowanych buraków, polanych octem balsamicznym i oliwą, posypanych natką i pokruszoną fetą… Jej przygotowanie zajmuje mi tylko 5 minut odkąd w sklepie odkryłam gotowane buraki pakowane próżniowo:)
Całkiem nowe kulinarne możliwości dają buraki pieczone. Pieczenie zmienia ich smak z ziemistego na słodki i przeobraża w rubinowe delicje. Z pieczonych buraków przygotowałam arabski dip, doprawiony czosnkiem, chilli i za\’atarem, posypany pokruszoną fetą, dymką i orzechami włoskimi, dla wzbogacenia jego smaku i tekstury. Dip zachwycił mnie swoim kolorem i okazał się przepyszny, szczególnie z dodatkiem arabskich chlebków.
Zapraszam:)
Bardzo lubię piec przeróżne warzywa – pieczenie ziemniaków razem z cebulą to już mój stały rytuał. Uwielbiam też pieczone bataty, marchewkę i brukselkę. Jeżeli jeszcze nie jedliście tak przygotowanych warzyw, koniecznie spróbujcie. Pieczenie potrafi wydobyć niesamowite słodkie nuty ze zwykłych ziemistych bulw i korzeni. Chipsy z pieczonych warzyw z solą morską to jest prawdziwa pycha! A pamiętacie sos z pieczonych pomidorów?
Podobnie jest w burakami – pieczenie usuwa ziemisty posmak tego warzywa i w takiej formie są słodsze i delikatniejsze niż ugotowane. Można pokroić je w cienkie plasterki i przygotować pyszne chipsy z dodatkiem grubej soli morskiej, dodać do burgerów, lub zrobić sałatkę. Ja szczególnie lubię połączenie buraków z serem feta.
Za\’atar do bliskowschodnia mieszanka przypraw zawierająca zazwyczaj suszony tymianek, oregano, majeranek, prażony sezam oraz sól, ale może zawierać także inne składniki. Mój za\’atar, który kupiłam w sklepie arabskie.pl, składał się z tymianku, kminu rzymskiego, sumaku oraz sezamu. Za\’atar w kuchni arabskiej wykorzystuje się do przyprawienia dań mięsnych i warzywnych, dodaję się go również do hummusu, posypuje nim chlebki manakish oraz doprawia labneh.
Kolejnym ciekawym składnikiem, który wykorzystałam do przygotowania dipu jest melasa z winogron. W krajach arabskich ma ona podobne zastosowanie do miodu, a melasa wymieszana z tahini to przysmak dzieci. Melasa ma delikatny karmelowo-winogronowy smak i konsystencję gęstego syropu. W przepisie dodałam ją zamiast syropu klonowego, Wy możecie równie dobrze użyć miodu.
Dip z pieczonych buraków przyprawiony za\’atarem
na podstawie przepisu z Food & Wine
na dużą porcję (możesz zmniejszyć ilości o połowę)
czas przygotowania: 15 min. plus czas pieczenia buraków 1-2 godz.
Składniki:
- 6 średnich buraków
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała papryczka chilli
- 250 ml jogurtu naturalnego
- 3 łyżki oliwy
- 1 1/2 łyżki syropu klonowego, u mnie melasa z winogron (możesz wykorzystać też np. miód)
- 2 łyżki za\’ataru
- sól
do przybrania:
- ok. 70 g orzechów włoskich uprażonych na suchej patelni i grubo posiekanych
- 2 łyżki pokruszonego sera feta lub sera koziego
- 2 łyżki posiekanej cebulki dymki
Przygotowanie:
- Buraki umieść na blasze, dodaj 1/4 szklanki wody, przykryj folią aluminiową i piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Ja piekłam buraki w całości i musiałam czekać aż 2 godziny, aby buraki zmiękły, dlatego polecam pokroić je na mniejsze kawałki.
- Upieczone buraki należy przestudzić, a następnie obrać. Pokrój buraki na kawałki, włóż do miski i dodaj czosnek, chilli oraz jogurt. Zmiksuj na pastę.
- Do pasty dodaj oliwę, syrop klonowy lub melasę oraz za\’atar. Wymieszaj całość i dopraw solą do smaku.
- Przełóż dip do miski i posyp po wierzchu orzechami, serem oraz dymką. Podawaj z chlebem, najlepiej typu flatbread.
Uwagi:
Z podanej powyżej ilości wychodzi duża miska dipu (mniej więcej ilość ze zdjęcia razy 3), tak więc weźcie to pod uwagę i ewentualnie zmniejszcie ilości składników o połowę.