Dzień dobry,
Dziś zapraszam Was na podostrzoną wersję greckiej marmelada ntomatas, czyli dżemu z pomidorów. Pisałam Wam o nim w poście na temat greckich pamiątek kulinarnych – dżem z pomidorów to tradycyjny produkt wytwarzany na wyspie Kos. Nie przywiozłam słoiczka z wyjazdu, ale postanowiłam przygotować swój własny dżem w domu. Pomyślałam, że będzie fajną alternatywą dla ketchupu czy też pomidorowej salsy.
Podstawowa, tradycyjna receptura, która znalazłam na stronie GreekTastes, składa się jedynie z pomidorów, cukru i soku z cytryny. Ja słodkie smaki lubię wtedy, gdy zostały zrównoważone przez nuty pikantne – stąd zdecydowałam się na zaostrzenie dżemu poprzez dodanie chilli, czosnku i imbiru i przełamanie smaku octem winnym. Dżem wyszedł słodko-pikantny, kwaśny i bardzo aromatyczny (trochę jak chutney z pomidorów). Myślę, że dzięki temu będzie miał więcej zastosowań, no bo kto by zjadł chipsa z czysto słodkim dżemem? Na pewno nie ja!
Z czym jeść dżem z pomidorów?
- na kanapce (np. z jakimś serem – żółtym, czy feta, lub z jajkiem sadzonym)
- z greckim jogurtem, jako to się robi na Kos
- można go używać zamiast ketchupu, np. do frytek, burgerów
- jako dip do chipsów, nachosów
- jako salsa do mięs ciepłych i zimnych, np. do grillowanego kurczaka
- grzanka z dżemem i serem feta może być fajną przekąską na przyjęcie
- w fikuśnych daniach inspirowanych Grecją, ja wymyśliłam ser feta pieczony w cieście filo z dżemem pomidorowym
- a Wy jak byście zjedli taki dżem?
Dżem z pomidorów i chilli
na 4 słoiczki ok. 200 ml
przepis własny, trochę inspirowany tą recepturą
Składniki:
- 1 kg pomidorów np. śliwkowych, pokrojonych w kostkę (możesz je również wcześniej obrać, ja tego nie robiłam)
- 1 duża cebula, drobno pokrojona
- 2 ząbki czosnku, pokrojone na plasterki
- 1 i 1/2 łyżki oliwy
- 140 ml octu z czerwonego wina
- 150 g drobnego cukru
- 1 papryczka chilli drobno pokrojona
- 1 łyżeczka soli
- 2,5 cm. świeżego imbiru, obranego i startego na tarce
Przygotowanie:
- Na patelni lub w średnim garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę i wrzuć na nią cebulę i czosnek. Smaż kilka minut, aż się zeszklą (5-7 min).
- Dodaj pomidory, ocet, cukier, papryczki chilli, imbir i sól. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień do małego i gotuj dżem, mieszając od czasu do czasu, uważając aby się nie przypalił, do czasu aż uzyska konsystencję dżemu (mi to zajęło 2 godziny, ale może trwać krócej, lub dłużej, zależnie od pomidorów).
- Gorący dżem nałóż do wysterylizowanych słoików. Przechowuj w suchym, chłodnym miejscu. Po otwarciu słoika przechowuj w lodówce przez 2-3 tygodnie.
Uwagi:
Proporcje składników, szczególnie ilość cukru, chilli i octu, możecie dostosowywać do własnych preferencji. Warto nie dodawać całej ilości cukru od razu, tylko spróbować i w razie potrzeby dodać więcej.
Sterylizacja słoików: słoiki umyj, osusz, następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 100 stopni C na 20 minut. Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Nakrętki i gumowe obręcze wysterylizuj poprzez zalanie wrzątkiem. Po sterylizacji nie dotykaj wnętrza słoika.