By SriMesh (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons |
Dzikie szparagi
W krajach śródziemnomorskich bardzo popularne są dzikie szparagi – cieniutkie, zielone, o większych główkach, silnym aromacie i ostrym smaku, zbierane i jedzone w Hiszpanii, południowych Włoszech, Grecji i Turcji. Dzikie szparagi rosną od marca do czerwca w piaszczystych miejscach, na łąkach, wulkanicznych zboczach, w lasach, wzdłuż brzegów rzek oraz na wapiennych skałach. Na Wikipedii podają, że również w Polsce można znaleźć dzikie szparagi, szczególnie na zachód od linii Wrocław – Płock – Gdańsk. Czy może komuś z was udało się kiedyś na nie natknąć? Jak pokazuje zabawny film znaleziony przeze mnie na YouTube, nie tak łatwo wypatrzyć jest dzikiego szparaga w leśnym gąszczu, ale na pewno warto spróbować. Może kiedyś będę miała możliwość wybrania się na szparagobranie?
Jak kupować, jak przygotować?
Uważam, że szparagi powinny być przede wszystkim jędrne, co świadczy o ich świeżości, i mieć ładny, żywy kolor. Ja zawsze wybieram jak najcieńsze, gdyż uważam je za bardziej delikatne i lubię, jak przypominają dzikie szparagi;) W domu przechowuję je w lodówce owinięte w zwilżony wodą ręcznik papierowy. Podobno z każdym dniem aromat szparagów słabnie, dlatego najlepiej jeść je wkrótce po kupieniu. Ze szparagów odłamuje tylko zdrewniałe końcówki, nie odczuwam potrzeby obierania (mówimy o zielonych). Następnie gotuję we wrzątku przez 2-3 minuty, dzięki czemu pozostają jędrne i chrupiące.
Szukasz szybkiego i prostego przepisu na szparagi? Owiń ugotowane szparagi szynką parmeńską (szwarcwaldzką, hamon..) i opiekaj w piekarniku przez 10 minut. Posyp parmezanem. A voila!
Źródła:
W czasie pisania posta korzystałam z Wikipedii oraz książki Mediterranean Vegetables, Clifforda A. Wright.