Turecka pasta paprykowa – szybka wersja

przez Zuzanna
Turecka pasta paprykowa
Dzień dobry,
Biber salçası to popularna w tureckim regionie Anatolia pasta z czerwonych papryczek chilli lub długich słodkich czerwonych papryk oraz soli. Gęsta i aromatyczna, swoją konsystencją przypomina przecier pomidorowy. Dodaje aromatom wielu potrawom, takim jak pide czy börek. Można stosować ją również jako smarowidło do chleba.

Tradycyjna metoda przygotowania Biber salçası jest praco- i czasochłonna. Pozbawione pestek papryki miażdży się z solą, a powstałą pastę suszy przez 6-7 dni na słońcu, aż uzyska głęboką czerwoną barwę, gęstą konsystencję i bardzo intensywny aromat. Sięgnęłam więc po przepis Rebecci Seal na szybszą wersję tego paprykowego przecieru i polecam go również Wam, gdy nie możecie dostać biber salçası w sklepie.

Pastę możecie zrobić zarówno w wersji łagodnej jak i pikantnej, to zależy od proporcji papryk słodkich i chilli jakich użyjecie. Polecam Wam tę pastę na kanapki, ma wspaniały smak, nieco zbliżony do ajwaru. Można jej użyć także jako marynaty do ryby, czy mięsa, jako sosu do posmarowania pide czy pizzy lub jako dipu do świeżych warzyw czy paluszków chlebowych. 

Turecka pasta paprykowa

Turecka pasta paprykowa – Biber salçası

na podstawie przepisu z książki \”Istanbul\” Rebecca Seal
Składniki (na 200 g):
  • 3 czerwone papryki
  • 2 czerwone papryczki chilli (lub do smaku)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka białego octu winnego
  • 1 łyżeczka oliwy, np. Monini Gran Fruttato
  • 1/2 łyżeczki soli
  • oliwa do polania wierzchu
Przygotowanie:
  1. Zacznij od sterylizacji słoika. Umyj go, wysusz, umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (w celu zabezpieczenia przed potłuczeniem) i wstaw do zimnego piekarnika. Następnie nastaw piekarnik na 140 stopni C i wypiekaj słoik przez 30 minut o do momentu nagrzania się piekarnika. Jeżeli używasz słoika z gumową uszczelką, pamiętaj aby zdjąć ją przed wstawieniem słoika do piekarnika.
  2. Z papryk usuń ogonki i pestki. Miąższ pokrój na kawałki i umieść w robocie kuchennym razem z pozostałymi składnikami pasty. Zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie przełóż pastę do garnka z grubym dnem i gotuj na średnim ogniu przez 30-40 minut, aż pasta zgęstnieje. 
  3. Przełóż pastę do wysterylizowanego słoika, wierzch zalej oliwą w celu zabezpieczenia przed pleśnią. Zamknięty słoik przechowuj w lodówce i w miarę zużycia pasty zawsze zalewaj wierzch świeżą porcją oliwy. 

Podobne wpisy