Jak zrobić passatę pomidorową (przecier)?

przez Zuzanna
226d6 img 5184

Dzień dobry,
Czy też macie takie produkty, bez których nie obejdą się Wasze zakupy? I nie mówię tu o chlebie (to oczywisty wybór;)), lecz o innych artykułach, które jecie nałogowo i pożeracie w każdych ilościach. 
Dla mnie takim produktem są pomidory, nie tylko świeże, ale często w postaci pulpy albo sosu, bo wiele moich potraw powstaje właśnie na ich bazie. Sosy do makaronów, gulasze lub choćby fasolka z sosie pomidorowym na śniadanie – nie wyobrażamy sobie z Mężem bez nich naszej codziennej kuchni. 
Zimą z oczywistych względów nie korzystam ze świeżych pomidorów, lecz zwracam się w kierunku przetworów pomidorowych, które kryją w sobie słodycz i aromat letnich owoców. Pod koniec lata, gdy pomidory są nie tylko pyszne, ale i bardzo tanie (u mnie 2 zł/kg), chciałam zachęcić Was do przygotowania passata di pomodoro, jak Włosi mówią na przecier pomidorowy. Pomyślcie, jak miło będzie otworzyć zimą taki pachnący latem słoiczek i poczuć w zupie pomidorowej czy sosie smak słońca?:)
P.s. Dzisiejszy post powstał w ramach akcji przygotowywania przetworów z pomidorów, papryki i bakłażanów. Zajrzyjcie do pozostałych uczestników akcji: Mopsa i Panny Malwinny

a3db7 img 5177

Dzisiejszy przepis jest pierwszym z nowej serii \”Śródziemnomorskie abc\”, w której będę zamieszczać przepisy krok po kroku na podstawowe potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Co myślicie o tym pomyśle?

Uwagi techniczne:

  • Do passaty najlepiej nadają się mięsiste pomidory, typu lima lub malinowe. Powinny być zdrowe, niepotłuczone, nieprzejrzałe. 
  • Dostosuj konsystencję passaty do swoich preferencji. Możesz ją przetrzeć w celu uzyskania gładkiego przecieru, lub zostawić pomidory w małych kawałkach. Pomidory możesz też zmiksować w robocie kuchennym. Ja z pomidorów zdejmuję skórkę, ale zostawiam pestki, nie przeszkadzają mi. Jeżeli przetrzesz pomidory przez sitko, nie tylko uzyskasz gładką konsystencję, ale również pozbędziesz się pestek z przecieru.
  • Trudno jest mi napisać, jak długo masz gotować pomidory, bo to zależy od tego, ile zawierały wody, oraz jaką gęstość przecieru preferujesz. Może to być 15 minut, może też być 1 godz.
  • Oprócz soli możesz dodać do passaty czosnek, zioła i inne przyprawy, uzyskując w ten sposób gotowy sos do makaronu. 

Do czego wykorzystać passatę pomidorową?

  • Passata posłuży Wam jako baza do szybkich sosów do makaronu, wystarczy dodać do niej czosnek, zioła, jakieś warzywa czy mielone mięso.
  • Nie ma lepszej pomidorówki, niż ta z własnoręcznie przygotowanego przecieru!
  • Jako sos do gulaszy warzywnych typu leczo.
  • Podsmaż na oliwie cebulę, selera naciowego i marchewkę, dodaj passatę, trochę wina i następnie mięso na gulasz, łyżkę mąki, duś przez 1,5 -3 godziny – mój niezawodny sposób na mięsny gulasz.
  • po odparowaniu i zgęstnieniu jako sos do pizzy
  • jako sos do gołąbków, jako baza do zapiekanek
  • biała fasola z sosem pomidorowym doprawionym solą, cukrem, czerwonym octem winnym i chilli to jedno z moich ulubionych śniadań.
af553 img 5189

Jak zrobić passatę pomidorową? – krok po kroku

Składniki:

  • 6 kg mięsistych pomidorów, np. malinowych lub lima (to te podłużne)
  • 2 łyżki soli
  • opcjonalnie: rozgniecione ząbki czosnku, posiekana papryczka chilli, suszone oregano itd.

Przygotowanie:
1. Pomidory dokładnie umyj. Zagotuj wodę w dużym garnku. Każdy pomidor ponacinaj na krzyż u podstawy. Następnie partiami wrzucaj pomidory do wrzątku i odławiaj po minucie łyżką cedzakową. Poczekaj chwilkę aż przestygną (moje czekały w misce), a następnie zdejmij z nich skórkę. 

85cb1 img 5162
2. Pomidory pokrój na ćwiartki, powycinaj z nich twardą szypułkę, a następnie pokrój na małe kawałki. Przełóż do dużego, czystego garnka.
b986a img 5164

3. Postaw pomidory na gazie i zagotuj. Jeżeli zależy Ci na gładkim przecierze, po ok. 5 minutach przetrzyj pomidory przez gęste sito i przełóż z powrotem do garnka. Alternatywnie można je zmiksować blenderem. Ja wolę pomidorowe kawałki zanurzone w sosie. Dopraw pomidory solą i opcjonalnie czosnkiem, chilli czy ziołami. Gotuj pomidory na średnim-dużym ogniu, aż passata uzyska pożądaną przez Ciebie konsystencję. Moje pomidory wyglądały tak:

c8895 img 5169
4. Gorący przecier przelej do umytych i wysterylizowanych słoików*. Słoiki dokładnie zakręć i podstaw do góry dnem. Przykryj ściereczką, następnie kocem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Alternatywnie możecie przecier pasteryzować przez 10 min. w garnku z gotującą się wodą lub w piekarniku. Przecier pomidorowy możecie przechowywać przez 6 miesięcy. 
* Słoiki należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie ułożyć otwarte na kratce piekarnika. Piekarnik nagrzej do 120 stopni C razem ze słoikami i następnie \”piecz\” je jeszcze przez 15 min. Od razu napełniaj przecierem. Nakrętki wyparzam zalewając je wrzątkiem. Jeżeli masz zmywarkę, to bardzo Ci zazdroszczę – wystarczy wygotować w niej słoiki, aby były gotowe do napełniania. 
Życzę Wam smacznego!
Zuzia z Chilli, Czosnek i Oliwa

Podoba Ci się ten przepis? Śledź moją stronę na Facebooku lub Google +, aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami. 

Warzywa psiankowate 2014 Pora na pomidora!

Podobne wpisy