Elioti – cypryjski chleb z oliwkami i cebulą

przez Zuzanna
01bfe img 1828

Dzień dobry,

W ramach kolejnego wspólnego gotowania razem z Emilią, Kasią i Panną Malwinną upiekłam uroczy chlebek z oliwkami, cebulą i miętą. Ten wywodzący się z kuchni cypryjskiej wypiek o nazwie Elioti, jest popularny również w Grecji. Tradycyjnie piecze się go w okresie Wielkiego Postu, kiedy to wyznawcy religii prawosławnej nie spożywają mięsa oraz produktów mlecznych, ale podobno obecnie przygotowuje się go przez cały rok. Chlebek jest naprawdę smaczny – aromatyczny, dzięki dodatkom wilgotny i po prostu przepełniony smakami Grecji! Zapraszam:)

740f4 img 1843
Początkowo obawiałam się pieczenia Elioti, wydawało mi się to skomplikowane. Niepotrzebnie. Elioti to prosty, drożdżowy chlebek, bez żadnych bajerów w postaci zakwasów itd., do którego pod koniec wyrabiania dodaje się cebulę i oliwki. Składniki te nie tylko wzbogacają smak chleba, ale poprawiają też jego wilgotność – mój chlebek piekłam w sobotę, a w poniedziałek, gdy zjadaliśmy jego resztki, nadal był świeży. Jedyny minus to fakt, że po pokrojeniu trochę się rozpadał w miejscach, w których znajdowało się dużo dodatków. Zamiast zwijać chleb w roladę, tak jak ja, możecie go zagnieść z dodatkami, tak aby rozprowadziły się w cieście bardziej równomiernie. Mi się za to bardzo podoba spiralny wzór, jaki utworzyły składniki w moim wypieku. 
Jak jeść Elioti? Zwyczajnie polany dobrą oliwą jest znakomity, ale można też podać go z kawałkiem sera feta lub halloumi – wystarczy wstawić do piekarnika na kilka chwil, aby uzyskać smakowite grzanki. 
49642 img 1854
Elioti z serem feta posypanym suszoną miętą
Elioti – cypryjski chleb z oliwkami i cebulą
na podstawie tego przepisu, z moimi modyfikacjami
na 1 duży bochenek
czas przygotowania:  2 godz.
Składniki:
  • 400 g mąki pszennej typ 650
  • 260 g mąki pełnoziarnistej do wypieku chleba*
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1 czubata łyżeczka drożdży instant
  • 375 ml ciepłej wody
  • 5 łyżek oliwy
  • 130 g czarnych oliwek
  • 1 mała czerwona cebula, posiekana
  • 1 łyżka suszonej mięty (lub innych ziół)
* mąkę pełnoziarnistą możesz zamienić na mąkę pszenną typ 650
Przygotowanie:
  1. W misce wymieszaj obie mąki, sól, drożdże i suszoną miętę. Dodaj oliwę i 3/4 wody. Zagnieć ciasto – najpierw robię to łyżką, a potem zagniatam ręką. Jeżeli ciasto będzie za suche, dodaj resztę wody, jeżeli za mokre – podsyp je mąką. Dobrze wygniataj ciasto przez ok. 8 minut, aż stanie się gładkie, elastyczne i sprężyste. Możesz je też przygotować w robocie kuchennym, jak w oryginalnym przepisie. Uformuj z ciasta kulę i umieść w misce wysmarowanej oliwą. Przykryj folią i odstaw do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Powinno w tym czasie podwoić swoją objętość. 
  2. Cebulę drobno posiekaj i podduś na odrobinie oliwy. Oliwki również drobno pokrój.
  3. Po tym czasie lekko wygnieć ciasto na blacie podsypanym mąką i rozpłaszcz na placek. Posyp powierzchnię ciasta podduszoną cebulą oraz posiekanymi oliwkami. Zwiń ciasto jak roladę wzdłuż dłuższego boku, a następnie podwiń jego końce pod spód. Możesz też wygnieść ciasto, tak aby dodatki rozprowadziły się równomiernie po chlebie, ale tak jest prościej:) Przełóż chleb na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw na 45 min. do wyrośnięcia.
  4. Nagrzej piekarnik do 200 stopni C. Posyp bochenek odrobiną mąki i wstaw do piekarnika. Piecz przez ok. 40-45 min., aż skórka się zezłoci, a po uderzeniu bochenek wyda głuchy odgłos. Odstaw do ostygnięcia. Podawaj z oliwą i serem feta. 
Uwagi:
  • Suszoną miętę możesz zastąpić innymi ziołami suszonymi lub świeżymi, np. natką pietruszki, czy kolendrą. Jeżeli będziesz używać ziół świeżych, dodaj je w kroku 3. razem z oliwkami i cebulą.
  • Jeżeli macie ochotę przyozdobić bochenek warkoczem, oto jak to się robi: w etapie 3., po wygnieceniu ciasta, odetniecie od ciasta ok. 1/8 jego objętości. Rolujcie uzyskany kawałek ciasta, aż postanie długi, cienki sznurek. Przetnijcie go na pół i skręćcie dwa kawałki ze sobą. Rozciągnijcie powstałą linę, przetnijcie na pół i ułóżcie na krzyż na wierzchu uformowanego bochenka, podwijając końce pod spód.   
eb641 img 1831
323bc nowy2

Podobne wpisy