Letnia zupa minestrone z młodych warzyw

przez Zuzanna
cfc0c p6260595

Dzień dobry,

Latem stragany i targowiska obfitują w kolorowe warzywa i owoce. To najlepsza pora, aby przygotować zupę z młodych warzyw. Dlatego dziś zapraszam was na przepis na włoską zupę jarzynową, czyli minestrone z młodych letnich warzyw. Ale najpierw, jak to u mnie, zacznę od historii i kilku ogólnych zasad przygotowania minestrone, bo jak się zaraz dowiecie, jest to zupa, która nie ma jednego konkretnego przepisu!
Trochę historii….
Minestrone to treściwa zupa jarzynowa, pochodząca z Włoch, przygotowywana zazwyczaj na bazie bulionu z dodatkiem cebuli, selera, marchewki, ziemniaków, pomidorów, fasoli, często z użyciem drobnego makaronu lub ryżu.
Podobno wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, od zupy zwanej pulte, będącej właściwie owsianką  z mąki gotowanej w osolonej wodzie, z dodatkiem jakichkolwiek dostępnych dla ówczesnego kucharza warzyw, takich jak soczewica, kapusta, cebula, czosnek, bób, marchewka, szparagi, rzepa czy grzyby. Ziemniaki i pomidory zaczęto dodawać do minestrone dopiero od połowy 16-tego wieku, kiedy Hiszpanie przywieźli je do Europy z Ameryki, stając się jednymi z podstawowych składników zupy.
We Włoszech minestrone znane jest jako danie należące do nurtu kuchni biedoty zwanej „la cucina povera”. La cucina povera to kuchnia prosta, wykorzystująca to co daje natura, bazująca na smacznych i pożywnych daniach z niedrogich składników i niemarnująca żywności. Dlatego też minestrone najprawdopodobniej początkowo była daniem przygotowywanym z resztek warzyw pozostających po innych potrawach i tanich warzyw sezonowych. Nie ma jednego konkretnego przepisu na minestrone, a jej skład może się różnić w zależności od regionu Włoch i pory roku.
Życie zgodnie z duchem „la cucina povera” może być drogą do długowieczności. W Internecie znalazłam artykuł na temat rodzeństwa prawie stulatków  z Sardynii, którego sekretem tak długiego życia jest w wolnym tłumaczeniu „Jedzenie prawdziwego jedzenia, oznaczające dużo minestrone i mało mięsa oraz dużo ciężkiej pracy”. 

Ogólne zasady przygotowania i wariacje
Lubię takie potrawy, które nie mają ścisłego przepisu, bo możemy je świetnie dopasować do swojego smaku i okoliczności:) Pomyśl na co masz ochotę, co zalega w twojej lodówce, jaka jest pora roku i przygotuj idealną minestrone. A oto kilka ogólnych zasad:

1. Podstawą zupy jest bulion i sezonowe warzywa.Bulion może być warzywny lub mięsny (np. z kurczaka, wołowiny), ale podobno najbardziej oryginalny jest na bazie wywaru z gotowania fasoli. Włosi używają tu fasoli borlotti, którą możemy zastąpić dowolnie inną: cannellini, pinto, białą, ciecierzycą itd. Aby przygotować minestrone na wywarze z fasoli, fasolę moczymy przez noc  i gotujemy w tej samej wodzie przez 30 minut. Następnie dodajemy warzywa, a po 20 minutach ugotowany makaron. Ja nie miałam akurat bulionu, więc zastąpiłam go ekologicznymi kostkami rosołowymi.

2. Warzywa stanowią podstawową masę zupy i decydują o jej ostatecznym smaku i wyglądzie. Można używać warzyw świeżych, mrożonych i z puszki. Najlepiej używać warzyw sezonowych, więc skład naszej zupy będzie się różnił w zależności od pory roku. Oto kilka luźnych sugestii:

wiosenna wersja – młode ziemniaczki*, młoda włoszczyzna, szparagi, karczochy, boćwina, rukola, szpinak
letnia wersja – zielony groszek, bób, cukinia, fasolka szparagowa, młoda kapusta, a nawet z owocami morza (na wywarze rybnym)
jesienna wersja – dynia, papryka, grzyby, brokuły, kalafior
zimowa wersja – jarmuż, pasternak, rzepa, kapusta
Warzywa można pokroić robotem kuchennym:)

*Może dziwić obecność w ziemniaków w zupie z makaronem, ale należy pamiętać, że Włosi traktują ziemniaki jak każde inne warzywo i do zupy dodajemy je w małej ilości. 

3. Zimą możemy zrobić zupę z mięsem (dodając pokrojony w kostkę boczek) i gęstszą, np. część warzyw i fasoli możemy zmiksować. Inna myśl – zupa na wywarze wołowym, z wołowiną, warzywami i czerwoną fasolą.

4. Zupa będzie miała bogatszy smak, jeżeli wcześniej warzywa upieczemy (np. dynię) lub poddusimy na oliwie.

5. Zamiast fasoli możemy użyć ciecierzycy lub soczewicy.

6. Na koniec do zupy dodajemy drobny makaron (dowolny kształt) i posypujemy parmezanem. Możemy też podać ryż lub grzanki z chleba. Ciekawym dodatkiem zwieńczającym zupę jest łyżeczka sosu pesto, jak we włoskiej Minestrone alla Genovese lub prowansalskiej zupie soupe au pistou
Letnia zupa minestrone z młodych warzyw – przepis
75bd0 p6260603

Składniki:

  • 1 młody seler
  • 1 młody por
  • pęczek młodych marchewek
  • 2 cebule
  • oliwa do smażenia
  • rozmaryn, tymianek, liść laurowy
  • sól, pieprz, płatki chilli (do smaku)
  • 8 szklanek wody lub wywar warzywny/mięsny
  • 2 kostki rosołowe warzywne ekologiczne  (jeżeli nie używasz bulionu)
  • 1 cukinia
  • 0,5 kg fasolki szparagowej
  • 4 ziemniaki
  • 1 puszka pomidorów
  • 1 puszka fasoli białej
  • 200 g drobnego makaronu – u mnie małe kolanka snabbmakaroner
  • parmezan do podania
  • opcjonalnie: poszarpane listki bazylii

Przygotowanie:

  1. Selera i marchewki obierz i pokrój na nieduże kawałki. Cebulę i pora posiekaj. 
  2. W dużym garnku rozgrzej oliwę i wrzuć do niego warzywa razem z płatkami chilli, solą, pieprzem i garścią ziół – u mnie był to kawałek świeżego rozmarynu, kilka gałązek świeżego tymianku i suszony liść laurowy.  Smaż na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez 5 minut.
  3. Do garnka wlej 8 szklanek wody lub bulionu, doprowadź do wrzenia i zmniejsz ogień, aby zupa lekko się gotowała. Jeżeli używasz wody, teraz jest czas na dodanie kostek rosołowych.
  4. Do zupy dodaj pomidory z puszki, oraz ziemniaki i cukinię pokrojone na półplasterki. Gotuj 10 minut.
  5. Teraz dorzuć fasolkę szparagową (z odciętymi końcami, np. pokrojoną na pół) i fasolę z puszki. Gotuj kolejne 10 minut. 
  6. Na koniec dodaj do zupy ugotowany drobny makaron. Możesz też wrzucić do niej surowy, ale dolej wtedy do zupy więcej wody/bulionu, aby zupa nie zamieniła się w gulasz.
  7. Spróbuj i dopraw zupę solą i pieprzem, jeżeli to konieczne. Podaj posypaną świeżo tartym parmezanem i ewentualnie bazylią. 

P.s. Co myślicie o tym przepisie? Jak zrobilibyście wasze minestrone?:)

Podobne wpisy