Od wczoraj mamy jesień, a ja zamykam w słoikach ostatnie smaki lata i do tego zachęcam również Was!
Zapas ajwaru spokojnie czeka sobie w szafce kuchennej, dlatego postanowiłam zmajstrować coś innego, no wiecie, tak dla miłej odmiany ;) Tak więc do pieczonej papryki dodałam więcej bakłażanów i pomidorów uzyskując pastę o bardziej warzywnym smaku (trochę jak tzw. leczo). Warzyw nie miksowałam tylko posiekałam je drobno, dzięki czemu konsystencja pasty jest dużo ciekawsza.
Taką pastę możecie podać do mięsa, do chleba, a nawet zmieszać z ugotowanym makaronem i zjeść na obiad. Ja z lubością zjadam ją na kanapkach razem z serem Pecorino przywiezionym z Toskanii. Pasować będzie zresztą do wielu serów, np. fety, sera bałkańskiego, czy koziego. Pastę możecie wykorzystać także jako dodatek do krakersów czy paluszków grissini – ja mam takie ciasteczka z oliwą z tygodnia hiszpańskiego w Lidlu – smakują z pastą wybornie!
przepis własny
czas przygotowania: 2 godz.
Składniki:
- 1 kg czerwonej papryki
- 1 kg bakłażana
- 1,5 kg pomidorów lima*
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 papryczki chilli
- 2 łyżki octu z czerwonej wina
- szczypta cukru
- sól
- oliwa
- Papryki i bakłażany przekrój na połówki, usuń ogonki i gniazda nasienne, ułóż na blasze i wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C (górna grzałka). Piecz ok. 30 min, aż skórka warzyw zrobi się miejscami czarna. Wyjmij z piekarnika, przełóż do miski i przykryj szczelnie folią plastikową. Po ok. 10 min. zdejmij folię, poczekaj aż warzywa przestygną, następnie obierz je ze skórki. Pokrój je w drobną kostkę.
- Pomidory ponacinaj na krzyż, wrzuć na minutę do wrzątku, po czym obierz ze skórki. Następnie zmiksuj na gładki sos. Przełóż do garnka i gotuj ok. 20 min, aż pomidory nieco zgęstnieją.*
- Cebulę, czosnek i chilli posiekaj i podduś na oliwie. Przełóż do sosu pomidorowego, dodaj posiekane papryki i bakłażana. Dopraw octem, cukrem i solą do smaku i gotuj ok. 30-40 min., aż pasta przegryzie się i zgęstnieje.
- Gotową pastę przełóż do wysterylizowanych słoików, dobrze zakręć i odstaw go góry dnem. Przykryj ściereczką, następnie kocem i zostaw do całkowitego ostygnięcia. Alternatywnie, pasteryzuj pastę przez 10 min. w garnku z gotującą się wodą lub piekarniku nagrzanym do 120 stopni C.