W dzisiejszym wpisie skupię się konkretnie na fotografii zupy zielone minestrone. Jeżeli macie ogólne pytania, zastanawiacie się np. jakim sprzętem fotografuję, jak wygląda moje miejsce pracy, jak planuję swoje ujęcia, koniecznie zajrzyjcie do pierwszego wpisu z cyklu Kulisy fotografii kulinarnej:
Koncepcja zdjęcia
Dobór tła i propsów
Stylizacja dania
Rada dla Ciebie: Pamiętaj, aby nie rozgotować składników zupy. Do miski nalej mało płynu i ręcznie (czy za pomocą pęsety) poukładaj składniki, tak aby widz mógł bez problemu je rozróżnić.
Oświetlenie
Kompozycja
Ujęcia krok po kroku
Poniższe zdjęcia zostały wywołane wprost z plików RAW – bez żadnej obróbki na komputerze.
Rozstawiam wszystkie elementy i robię próbne zdjęcie. Podoba mi się światło i nastrój zdjęcia. Przestawiam garnek, aby jego ucha prowadziły oko widza w kierunku miseczki z pesto, a nie poza kadr. Przearanżowuję pieczywo, a w powstałym wolnym miejscu układam solniczkę.
Uznaję, że drewniana solniczka jest zbyt ciężka i nie pasuje do całości. Wymieniam ją więc na biało-szarą. Zauważam, że kawałek cukinii w garnuszku z zupą nadmiernie zwraca na siebie uwagę, dlatego trochę inaczej układam elementy z zupie.
Zastanawiam się, jak włączyć w ujęcie łyżki. Próbuję ułożyć je z boku, jednak nie wygląda to dobrze i powoduje nadmierny tłok na zdjęciu.
Zamiast tego wkładam jedną łyżkę do talerza z zupą, starając się, aby wyglądała jak najbardziej naturalnie. Rezygnuję także z kawałków warzyw znajdujących się w chochli.
Ponieważ pesto zrobiłam dzień wcześniej, jego powierzchnia trochę się utleniła i straciła żywy zielony kolor. Mieszam więc zawartość miseczki – pesto od razu wygląda dużo lepiej.
Rada dla Ciebie: Zanim zaczniesz swoją potrawę \”niszczyć\”- polewać sosem, odkrajać kawałki, posypywać okruszkami itd. – zrób zdjęcie, które w razie porażki, będziesz mogła wstawić na bloga. Jeżeli sos skapnie Ci nie w to miejsce, lub ciasto rozwali w czasie krojenia, straty mogą być nie do odratowania.