Francuska sałatka z liści mlecza (mniszka lekarskiego)

przez Zuzanna
salatka z lisci mlecza

Dzień dobry,
Nadal majowo i zielono, kontynuujemy dziś na blogu poznawanie możliwości dzikich roślin nazywanych przez Greków horta. Postanowiłam zgłębić temat nie tylko teoretycznie, ale także coś z tych roślin przygotować i zobaczyć jak smakują. 
Rośliną cenioną w krajach śródziemnomorskich jest nasz pospolity mlecz (mniszek lekarski), uznawany przez nas za chwast. Je się go w Grecji, Włoszech, a Francuzi wprost go uwielbiają – zamiast tępić uprawiają go w przydomowych ogródkach i najchętniej robią z niego sałatki. 
Dlatego w ramach praktycznego poznawania dzikich roślin przygotowałam francuską sałatkę z liści mlecza – z musztardowym winegretem, parmezanem i smażonym boczkiem dla chętnych. Liście mlecza możecie zastąpić innymi zielonymi liśćmi, np. rukolą – dlatego warto przyjrzeć się przepisowi nawet jak nie macie zamiaru jeść liści mniszka – bo sałatka jest naprawdę smaczna.
Poza tym w poście znajdziecie garść informacji, jak zbierać liście mlecza i jakie mają właściwości zdrowotne. Zapraszam:)
P.s. Jeżeli interesujecie się dzikimi roślinami lub dietą śródziemnomorską, na pewno zainteresuje Was mój post: Dzika zielenina (Horta) – nieznany skarb diety śródziemnomorskiej.

Mlecz (mniszek lekarski) – jak go zbierać?

Dlaczego postanowiłam przygotować coś właśnie z liści mlecza?
Prawda jest taka, że kiepska ze mnie zielarka, nie znam się na botanice i dlatego wybrałam roślinę, którą na pewno znajdę i na pewno rozpoznam. Mniszek lekarski to roślinka bardzo rozpowszechniona w Polsce – każdy kojarzy te żółte kwiatki, wszyscy dmuchaliśmy dmuchawce jako dzieci. Nie trzeba iść daleko, aby nazbierać cały kosz liści mlecza. Ale wybierając się po mlecze, trzeba pamiętać o kilku sprawach:
  • Ponieważ liście będziemy jeść musimy zadbać o to, aby nie zawierały szkodliwych związków. Mlecze rosną masowo w miastach – porastają prawie każdy trawnik i zieleń wzdłuż drogi, ale stamtąd ich nie zbieramy, bo będą zanieczyszczone spalinami. Ja po liście mlecza wybrałam się do rodziców na wieś – rosną obficie na polach i łąkach.
Mlecze rosnące w ogródku moich Rodziców.
mlecz mniszek lekarski jak zbierac
  • Mlecze zbieramy wiosną. Interesują nas jak najmłodsze liście, z roślinek które nie mają jeszcze kwiatów. Najlepsza pora w danym roku zależy od pogody. Tegoroczna wiosna przyszła wcześnie, dlatego już pod koniec kwietnia miałam problem ze znalezieniem mleczy bez kwiatów. Większość wydzielała już niestety białe mleczko, które oznacza, że liście będą gorzkie. Reasumując – optymalna pora do zbiorów liści to kwiecień, ewentualnie maj, jeżeli wiosna przyszła późno.
  • Przy tej okazji przypominam o najważniejszej zasadzie zbierania dzikich roślin – jeżeli nie jesteście pewni, czy to dobra roślina – wyrzućcie!
Wspaniała rozeta liści mlecza bez kwiatów. Rozglądajcie się za takimi w czasie Waszych zbiorów.
mniszek lekarski wlasciwosci
  • Weźcie ze sobą mały nożyk, którym wygodnie odetniecie listki mlecza. Nie ma potrzeby wyrywania roślinki z korzeniami. Poza tym, gdy pozostawicie korzeń, mniszek będzie miał szansę odrosnąć.
  • Jeżeli chcecie przechować zebrane liście do następnego dnia, skorzystajcie z rady Marii Verivaki, greczynki, która dobrze zna się na postępowaniu z dzikimi roślinami. Rośliny należy umyć dopiero bezpośrednio przed zastosowaniem, gdyż z warstwą ziemi będą lepiej się przechowywać. Wystarczy, że owiniecie je w gazetę i włożycie do plastikowej torby i poczekają w lodówce, aż będą potrzebne. Ja tak zrobiłam i wyszło dobrze:)
  • Liście mlecza należy przed spożyciem bardzo dobrze wypłukać. Ja moczyłam je dwa razy w misce z zimną wodą, tak aby piasek opadł na dno i na koniec umyłam pod bieżącą wodą na sitku. Następnie przebrałam liście, aby pozbyć się wszelkich przypadkowych gości, np. źdźbeł trawy. 
  • Jeżeli trafiły nam się nieco starsze liście, które mogą być gorzkie, możemy spróbować pozbyć się goryczki poprzez blanszowanie ich we wrzątku przez ok. minutę i następnie przełożycie do zimnej wody, w celu zachowania koloru. 
A oto moje zbiory:
mniszek lekarski opis

Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego

Najcenniejszą częścią mniszka lekarskiego jest korzeń, jednak w liściach również można znaleźć sporo dobroczynnych substancji. Obfitują one w witaminy A, B oraz C oraz składniki mineralne – potas, magnez i krzem. 
Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne mlecza, to zalicza się go do roślin o działaniu oczyszczającym i moczopędnym. Nie powoduje przy tym dużego wypłukania potasu z organizmu. Stosuje się go ponadto jako lek zwiększający wydzielanie żółci w chorobach wątroby i woreczka żółciowego. Po więcej informacji możecie zajrzeć do Klaudyny z Ziołowego Zakątka

Czym zastąpić liście mlecza w sałatce?

Zdaję sobie sprawę, że możecie mieć problem ze znalezieniem w tym roku młodych liści mlecza, ale możecie go zastąpić innymi listkami, bo jak Wam pisałam poprzednio, warto jeść zieleninę. Młode liście mlecza mają pikantny smak, przypominają więc rukolę. Dobrze w dzisiejszej sałatce sprawdzi się też roszponka, rukiew wodna, albo liście rzodkiewki. Mamy sezon rzodkiewkowy, piękne pęczki pysznią się do nas na straganach, czemu by więc nie wykorzystać również tych zielonych listków? Dobrym wyborem przy tej sałatce może być również szpinak baby
mniszek lekarski salatka

Francuska sałatka z liści mlecza z musztardowym winegretem

dla ok. 4 osób
czas przygotowania: 15 min.
Składniki:
  • ok. 300 g liści mlecza (lub rukoli, liści rzodkiewki, roszponki, szpinaku), ja wykorzystałam mieszankę różnych liści
  • rzodkiewki z jednego pęczka
  • ok. 30 g parmezanu w kawałku
  • na sos: 1 łyżeczka posiekanej szalotki, 1 łyżeczka francuskiej musztardy, 1 łyżka octu z czerwonego wina, 1 filet anchois, posiekany, 3 łyżki oliwy, np. Monini Delicato, sól i pieprz
  • opcjonalnie: wędzony boczek pokrojony w kostkę
Przygotowanie:
  1. W miseczce umieść szalotkę, musztardę, ocet i posiekany filet anchois. Dopraw solą i pieprzem i dobrze wymieszaj. Wlewaj oliwę cienkim strumieniem, cały czas mieszając, aż otrzymasz emulsję. 
  2. Dobrze umyte liście mlecza (patrz uwagi powyżej) lub inną zielenię należy porządnie wysuszyć przed połączeniem z sosem. Możecie wykorzystać wirówkę do sałaty lub osuszyć je papierowymi ręcznikiem. 
  3. Wrzuć liście do miski, dodaj rzodkiewki pokrojone na ćwiartki i wlej sos. Dobrze wymieszaj. Udekoruj sałatkę wiórkami parmezanu, ścieranymi przy pomocy obieraczki do warzyw. Jeżeli masz ochotę, podsmaż na patelni boczek pokrojony w kostkę i dodaj do sałatki. 
To kto ma ochotę spróbować?:)

Podobne wpisy