Jak w prosty sposób stworzyć portfolio fotograficzne online? + Linkowe Party

przez Zuzanna
Jak w prosty sposób stworzyć portfolio fotograficzne online? + Linkowe Party

Kiedy fotografia kulinarna staje się dla Ciebie czymś więcej niż tylko hobby, a w Twojej głowie pojawia się chęć zarabiania na zdjęciach, przychodzi czas na stworzenie portfolio prezentującego Twoją twórczość potencjalnym klientom. Dostępnych jest oczywiście wiele opcji, jednak na początek zapewne szukasz czegoś prostego i najlepiej darmowego. 

W dzisiejszym wpisie pokażę Tobie, jak stworzyć portfolio fotograficzne online w dwóch przetestowanych przeze mnie serwisach:

  • Wix.com, gdzie zrobiłam swoje pierwsze darmowe portfolio,
  • Blogger, na którym znajduje się moje obecne portfolio stworzone za niewielkie pieniądze.

Opcja darmowa – Portfolio fotograficzne na Wix.com

Wix.com to popularny na całym świecie kreator stron internetowych. Kilku obserwowanych przeze mnie zagranicznych blogerów miało swoje strony w tym serwisie, dlatego zdecydowałam się założyć na nim swoje pierwsze portfolio, które nadal możecie oglądać w sieci pod adresem: http://zuzannaploch.wixsite.com/food-photography.

Jak stworzyć portfolio fotograficzne online? (na Wix.com oraz Bloggerze)

Wix.com ma dwie duże zalety. Po pierwsze jego podstawowa wersja jest całkowicie darmowa. Po drugie – stworzenie własnej strony jest niezwykle proste. Kreator stron w panelu Wix działa na zasadzie \”przeciągnij i upuść\”, dlatego prawie każdy element szablonu można w łatwy i szybki sposób dostosować do swoich potrzeb. Znajomość kodowania nie jest potrzebna.

Wix.com oferuje setki gotowych szablonów, w tym kilkadziesiąt to różnego rodzaju portfolio fotograficzne. Wystarczy się zarejestrować, wybrać szablon i już możecie tworzyć swoje portfolio. A dzięki prostej edycji zmienicie wybrany szablon w swoją własną unikalną stronę internetową.

0cbdc

 

Jak stworzyć portfolio na Wix.com?
1.Zarejestruj się w Wix.com >> strona rejestracji
2. Wybierz szablon – możesz wybierać spośród gotowych szablonów dedykowanych portfolio.
3. Edytuj szablon w kreatorze. Dodaj swoje zdjęcia, ofertę, stronę kontaktową.
4. Dodaj link do portfolio w zakładce współpraca na swoim blogu. Ja ponadto linkuję do portfolio bezpośrednio z menu bloga.

Choć darmowa wersja Wix.com ma wiele plusów, niestety ma też wady, które ostatecznie spowodowały moją rezygnację z tego serwisu. Przede wszystkim jest to brak własnej domeny. Portfolio zbudowane na Wix.com będzie wyświetlało się pod adresem z końcówką \”wixsite.com\”. Ponadto odwiedzający Wasze portfolio zobaczą reklamy Wixa zachęcające innych użytkowników do skorzystania z ich usług. Nie będziecie mieć też dostępu do statystyk strony i nie dowiecie się, kto, kiedy i czy w ogóle ktoś Wasze portfolio obejrzał.

Wspomniane opcje – własna domena, brak reklam, podłączenie Google Analytics do strony oraz wiele innych – udostępnione są oczywiście po wykupieniu Planu Premium, który wiąże się z comiesięcznymi opłatami. Może nie są one bardzo duże (od ok. 35 zł/miesiąc), jednak trzeba je ponosić stale. Za to opcja, o które opowiem za chwilę, wiąże się jedynie z niewielkim kosztem na samym początku, dlatego uznałam ją za bardziej opłacalną.

Jak stworzyć portfolio fotograficzne online? (na Wix.com oraz Bloggerze)

Opcja niedroga – Portfolio fotograficzne na Bloggerze

Moje aktualne portfolio – www.zuzannaploch.com – to tak naprawdę blog założony na Bloggerze. Podłączyłam go pod własną domenę wykupioną na OVH, zaś wygląd bloga odmieniłam dzięki szablonowi o układzie kafelkowym (tzw. masonry), który bardzo dobrze nadaje się do prezentacji fotografii czy innej twórczości.

Przeczytaj moją instrukcję: Jak przejść na własną domenę?

Szablonów na Bloggera odpowiednich do portfolio fotograficznego możecie znaleźć wiele w Internecie. Być może natraficie nawet na szablony darmowe. Ja skorzystałam z szablonu kupionego na stronie Pigdig o nazwie Sartorial. A z polskiego podwórka polecam Wam zajrzeć do Grafiterki i zerknąć np. na szablon Fotografia.

 

Jak stworzyć portfolio fotograficzne online? (na Wix.com oraz Bloggerze)

Dlaczego postawiłam na Bloggera? Przede wszystkim dlatego, że znam tę platformę i podoba mi się to, że mogę zarządzać obiema swoimi stronami w jednym miejscu. Moje portfolio dzięki odpowiedniemu szablonowi wygląda estetycznie i profesjonalnie. Kolejne zdjęcia dodaję jako nowe posty, a w razie potrzeby mogę do nich dodać opis, np. napisać dla jakiego klienta je przygotowałam. Mam też dostęp do statystyk przez Google Analytics.

Samo założenie nowego bloga na Bloggerze nie wiązało się z żadnymi wydatkami. Poniosłam niewielkie koszty na początku (12 zł własna domena + 200 zł. szablon), ale teraz nie muszę już więcej płacić (oprócz oczywiście przedłużenia domeny raz w roku).

Jak zrobiłam swoje portfolio na Bloggerze?
1. Założyłam nowego bloga na Bloggerze ->> Wejdź na www.blogger.com/home i obok listy Twoich obecnych blogów kliknij \”Nowy blog\”
2. Podpięłam blog pod własną domenę ->> Zobacz instrukcję jak podpiąć blog pod własną domenę
3. Zmieniłam szablon bloga na taki o układzie kafelkowym (masonry), ładnie prezentującym zdjęcia. Szablon kupiłam na Pigdig.
4. Wypełniłam bloga zdjęciami i informacjami o ofercie. Każde zdjęcie to u mnie osobny post.
5. Dodałam link do portfolio w zakładce Współpraca oraz w menu mojego bloga.

Jak stworzyć portfolio fotograficzne online? – Podsumowanie

Na podstawie mojego doświadczenia polecam Wam portfolio na Wix,com jako świetną opcję na początek. Nie musicie ponosić żadnych kosztów, a otrzymacie estetyczne portfolio, którym łatwo zarządzać i można dowolnie edytować. Jednak brak własnej domeny i reklamy na stronie nie tworzą profesjonalnego wrażenia, dlatego jeżeli chcecie pójść o krok dalej, zachęcam Was do zainwestowania w ładny szablon i założenia portfolio na Bloggerze.

Jak stworzyć portfolio fotograficzne online? (na Wix.com oraz Bloggerze)

Czy stworzyliście portfolio swoich prac? Jeżeli tak, to z jakiej platformy korzystacie? Jakie są Wasze doświadczenia czy rady dla innych?

*

Tradycyjnie przy niedzielnym wpisie zapraszam Was na Linkowe Party. Dajcie się poznać innym i zyskajcie link prowadzący do Waszej strony. Wstawiajcie linki do artykułów – zarówno przepisów, jak i innych ciekawych postów. Wystarczy nacisnąć button\”Add your link\”. W polu \”name\” wpisujemy tytuł posta, a nie swoje imię.

document.write(\’\’);

Podobne wpisy