DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej z tkaniny oraz ze starej gazety?

przez Zuzanna
DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej z tkaniny oraz ze starej gazety?

Być może zastanawialiście się, skąd biorę tła do moich zdjęć kulinarnych. Niektóre znalazłam przy śmietnikach (naprawdę!), ale większość robię sama. Na pewno wiecie jak zrobić tło z drewnianych desek, o tym jak przygotować tanie tło marmurowe pisałam ostatnio na Fotografii Coolinarnej. A czy słyszeliście o tle zrobionym z niepotrzebnej tkaniny pomalowanej farbą? Albo o tle ze starej gazety? Dziś pokaże Wam, jak je zrobić!

Tło do fotografii kulinarnej z tkaniny pomalowanej farbą – Inspiracje

 

Idea jest bardzo prosta. Bierzemy niepotrzebny kawałek materiału, przyklejamy go do jakiegoś twardego podłoża i malujemy farbami, tworząc niebanalne tło dla naszych pysznych potraw.

Możliwości jest bardzo dużo. Możemy wykorzystać tkaninę o grubym, widocznym splocie, który uwydatni się po pomalowaniu farbą. Nada się len, płótno, a nawet jeans. W czasie wiosennych porządków znalazłam niepotrzebny kawałek surowego lnu i postanowiłam go wykorzystać.

Interesujące efekty dadzą nam też cienkie bawełny. – można na nich malować różnymi farbami, niczym malarz na obrazie, przed przyklejeniem pognieść, a nawet sięgnąć po tkaninę w delikatne wzorki.

O tym jak zrobić tło z kawałka materiału opowiedziała mi kiedyś nasza wschodząca gwiazda fotografii, Olimpia Davis. Niestety nie pamiętam już, o którym dokładnie zdjęciu wtedy rozmawiałyśmy. Wydaje mi się jednak, że choćby tło ze zdjęcia szpinakowego smoothie było zrobione w taki sposób. W ramach inspiracji zajrzyjcie również do Tartelette i spójrzcie na wspaniałe malarskie tło na zdjęciu rabarbarowej tarty.

 

Tło z tkaniny pomalowanej farbą – Wykonanie krok po kroku

 

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

 

Potrzebne materiały:

1. Niepotrzebny kawałek tkaniny. Ja wybrałam surową, lnianą tkaninę o widocznej strukturze. Optymalne wymiary to 50 na 70 cm.

2. Płaska, sztywna powierzchnia, do której przykleisz tkaninę. Bardzo tania opcja to tzw. plecówka, czyli płyta wykończeniowa HDF o grubości 3,2 mm, której m2 kosztuje ok. 8 zł. Do kupienia w marketach budowlanych. Możesz też wykorzystać niepotrzebne kawałki drewnianej sklejki, płyty wiórowej czy wykończeniowej, które zalegają u Ciebie w domu. Gruby karton będzie według mnie za mało trwały.

3. Klej przeznaczony do klejenia tkanin. Ja użyłam kleju Wikol, który kosztuje 1-2 zł (zużyłam całą tubkę). Może być też klej na gorąco.

4. Pędzel do nałożenia kleju

5. Papier ścierny

6. Farba/farby w wybranym kolorze. Ja do malowania teł używam testerów farb do ścian sprzedawanych w saszetkach za ok. 2,50 zł/sztukę. Wybór nie jest duży, ale można zmieszać dwa kolory uzyskując oczekiwany odcień.

7. Pędzel do farby

8. Rękawice robocze

9. Pojemniczek do wymieszania farb, np. plastikowy pojemniczek po jogurcie czy serku.

 

Wykonanie:

1. Moja lniana tkanina miała widoczne zagniecenia od złożenia, dlatego zaczęłam od wyprasowania jej przez wilgotną ściereczkę. Ale prasowanie nie zawsze będzie potrzebne. Cienki materiał nieregularnie pognieciony i tak przyklejony do tła może wyglądać bardzo dobrze.

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

2. Tło, do którego będziesz przyklejać tkaninę, np. plecówka, powinno być czyste i odkurzone, inaczej klej może nie trzymać. Jeżeli wyciągnąłeś je np. z piwnicy, koniecznie umyj je płynem do mycia naczyń. Następnie przetrzyj tło papierem ściernym.

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

3. Załóż rękawice robocze. Podłogę zabezpiecz np. starymi gazetami. Przy pomocy pędzla nanieś na tło warstwę kleju i odczekaj 4 minuty (postępuj oczywiście zgodnie z instrukcją na opakowaniu Twojego kleju ). Przyklej tkaninę do tła, układając ją płasko lub tworząc zagniecenia. Tło obciąż np. ciężkimi książkami i pozostaw na godzinę, aż klej zwiąże materiał. Następnie odstaw je na 24 godziny, po których klej w pełni zwiąże materiał z plecówką.

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

4. Za malowanie zabrałam się następnego dnia. Zabezpiecz podłogę gazetami, załóż rękawice ochronne. Ja malowałam na balkonie, a tło ułożyłam na drewnianej skrzyni. Nalej farby do pojemniczka i wymieszaj do uzyskania pożądanego koloru. Farbę możesz też rozcieńczyć wodą.

Choć na zdjęciu z potrzebnymi materiałami widzicie saszetkę z farbą niebieską, to ostatecznie zdecydowałam się na odcienie szarości, mieszając ze sobą farbę białą i odrobinę czarnej w różnych proporcjach. Farbę nakładałam w kilku warstwach, czekając aż poprzednia wyschnie. Po wyschnięciu farba zazwyczaj jest mniej widoczna niż tuż po nałożeniu.

Tak wygląda gotowe tło. Zauważcie, że widoczna jest faktura materiału.

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

A oto zdjęcia, które zrobiłam na szybko. Myślę, że na moim nowym tle ładnie prezentują się owoce, warzywa, kwiaty i ogólnie przedmioty w żywych kolorach.

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku
DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

Tło do fotografii kulinarnej ze starej gazety pomalowanej farbą

Tło ze starej gazety robi się analogicznie jak to z tkaniny. Niestety nie mam dla Was zdjęć krok po kroku, ponieważ robiłam je kilka miesięcy temu.

Należy wybrać gazetę z jak najmniejszą ilością zdjęć. Najlepiej, żeby był to po prostu tekst na białym tle. Ja wykorzystałam starą gazetę z 1978 roku znalezioną u rodziców. Jednak wierzę, że wśród współczesnych gazet też znajdziecie odpowiednie strony, np. w dodatku prawnym :)

Moją gazetę przykleiłam do grubego kawałka kartonu, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie idealne. Pamiętajcie, że potem będziecie malować gazetę farbą i karton może trochę namoknąć. Ponieważ kleiłam papier do papieru, wystarczył mi zwykły klej introligatorski.

Gdy gazeta była już przyklejona, pomalowałam ją rozwodnioną białą farbą, tak aby tekst nadal tu i ówdzie był widoczny. Aczkolwiek musiałam uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem wody, żeby gazeta mi nie rozmiękła.

A oto tło z gazety pomalowanej farbą w akcji:

DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku
DIY Jak zrobić tło do fotografii kulinarnej instrukcja krok po kroku

 

*

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was tym wpisem do przygotowania nowych teł, które urozmaicą Wasze kulinarne zdjęcia. Jeżeli uważacie go za przydatny, udostępnijcie w Waszych kanałach społecznościowych.

A w komentarzach napiszcie, czy robicie sami tła do fotografii kulinarnej i z jakich technik korzystacie? Chętnie nauczę się czegoś nowego :)

Odbierz prezent i zapisz się do newslettera:

Bezpłatny kurs fotografii kulinarnej - Magia światła w fotografii kulinarnej

Podobne wpisy