DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA

Witam w dziale poświęconym diecie śródziemnomorskiej. Dla Waszej wygody zebrałam w nim wszystkie posty dotyczące diety śródziemnomorskiej, które pojawiły się na moim blogu, a także (poniżej) przepisy na dania zgodne z zasadami diety. Życzę Wam przyjemnego czytania i owocnego gotowania :)


Podstawowe informacjeFakty i mity o diecie śródziemnomorskiej - klik

W tym poście rozwiewam częste wątpliwości związane z dietą śródziemnomorską. Dowiecie się m. in.: Co to jest dieta śródziemnomorska? Czy jest tylko jedna, czy może jest ich wiele? Czy można stosować dietę śródziemnomorską w Polsce? Czym dieta śródziemnomorska różni się od kuchni śródziemnomorskiej?
Zasady diety śródziemnomorskiej - klik

Przechodzimy do konkretów, czyli dowiadujemy się na czym dokładnie polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady. Poznajemy Piramidę Diety Śródziemnomorskiej.

Źródło piramidy: http://oldwayspt.orgJakie korzyści zdrowotne możemy uzyskać? - klik

Wiadomo, dietę zazwyczaj stosujemy po coś - aby schudnąć, obniżyć cholesterol, uniknąć cukrzycy. W tym poście odpowiemy sobie na pytanie, jakie korzyści zdrowotne możemy uzyskać dzięki stosowaniu diety śródziemnomorskiej.CiekawostkiO kreteńskim stylu życia czyli geneza diety śródziemnomorskiej - klik

W tym poście wyjaśniam, jakie znaczenie dla diety śródziemnomorskiej ma kuchnia grecka, a dokładniej tradycje kulinarne jednej z greckich wysp - Krety. Dowiecie się również, kim był oraz co jadł najbardziej wolny od chorób serca na świecie człowiek - mieszkaniec Krety.
Dzika zielenina (Horta) – nieznany skarb diety śródziemnomorskiej - klik

Spożywanie dzikich roślin, to obok warzyw, owoców i oliwy, ważna część tradycyjnej diety kreteńskiej, na podstawie której opracowano zasady diety śródziemnomorskiej. Z postu dowiecie się, które dzikie rośliny spożywane są w krajach śródziemnomorskich, co się z nich przygotowuje oraz jakie mają wartości odżywcze.
Zasady diety śródziemnomorskiej w pigułce - klik

W tym poście znajdziecie bardzo fajny plakat, który w kilku zdaniach oddaje to, o co chodzi w diecie śródziemnomorskiej. Plakat możecie sobie wydrukować i powiesić na lodówce
Dieta śródziemnomorska w Polsce. Jak ją stosować? - klik

Z tego posta dowiecie się, jak zaadaptować dietę śródziemnomorską do polskich realiów. Choć większość tradycyjnych śródziemnomorskich produktów jest obecnie w Polsce łatwo dostępnych, nasz jadłospis możemy komponować również z typowo polskich produktów zawierających składniki odżywcze charakterystyczne dla tej diety.Olej rzepakowy. Czy może zastąpić oliwę z oliwek w diecie śródziemnomorskiej ? - klik

Dziś na blogu o oleju rzepakowym. Zastanawiam się, czy jest on rzeczywiście takim dobrym zamiennikiem dla oliwy, jak przekonują nas eksperci. Temat wciągający bo niejednoznaczny.

Jak powstaje oliwa z oliwek? - klik

Relacja z mojego wyjazdu do Spoleto, gdzie uczestniczyłam w zbiorach oliwek i procesie produkcji oliwy. Krok po kroku pokazuję cały proces. Dużo ciekawostek i pięknych zdjęć :)


Przepisy zgodne z dietą śródziemnomorską

(po więcej przepisów zapraszam do działu "DIETA PRZEPISY")

Przystawki/przekąski:

Sałatki:

Zupy:

Dania warzywne:

Dania z warzywami strączkowymi:
gulasz z soczewicy (pomijamy dodatek kiełbasy)

Dania z ryb i owoców morza:

Dania z drobiu:

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za wizytę na moim blogu i pozostawione komentarze:) Jeżeli wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga, prześlij mi zdjęcie, a umieszczę je w galerii na Facebooku.