Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku oraz jesienna surówka

przez Zuzanna
Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku

Już niedługo, bo 16 października obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji zostałam zaproszona do udziału we wspaniałej Kampanii „Moc Polskich Warzyw” promującej spożywanie lokalnych, sezonowych warzyw uprawianych w polskich gospodarstwach. Takim szczególnym produktem, który chciałabym Wam przybliżyć w dzisiejszym wpisie jest nasz polski Czosnek Galicyjski. Zapraszam więc na garść informacji na temat właściwości zdrowotnych czosnku oraz jego zastosowań w kuchni oraz na wyjątkowy przepis na francuskiego kurczaka z 40 ząbkami czosnku. Spróbujcie go tylko, a stanie się Waszym ulubionym daniem na rodzinny obiad! 

Kampania „Moc Polskich Warzyw”

\”Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, biorą udział w niej także inne zrzeszenia: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Wiecie, że uwielbiam dania kuchni śródziemnomorskiej, które obfitują w warzywa oraz owoce. Jedną z zasad diety śródziemnomorskiej jest spożywanie produktów sezonowych, wszak mieszkańcy Krety, na których stylu życia oparto ten sposób odżywiania, nie sprowadzali produktów z daleka, tylko jedli to, co akurat urosło im w ogródku lub sprzedawano na lokalnym targu. Dlatego ja również chciałabym Was zachęcić do urozmaicenia Waszej diety i dostosowania jej do zmieniających się pór roku. To ważne, aby nie jeść cały czas tego samego, np. ogórków i pomidorów. Latem kocham kupować nasze polskie pomidory malinowe i ogórki gruntowe i przygotowywać z nich sałatkę grecką, ale gdy tylko nadchodzi jesień przestawiam się na surówki na bazie kapusty czy marchewki lub z pieczonych warzyw korzeniowych. Bardzo chętnie sięgam też teraz po naszą polską paprykę, na którą sezon trwa jeszcze do listopada. Wybierając polskie produkty macie pewność, że otrzymujecie najwyższą jakość w przystępnej cenie, dodatkowo wspierając rolników i producentów.

Czosnek Galicyjski

Takim wyjątkowym, polskim warzywem, o których chciałam Wam teraz opowiedzieć, jest Czosnek Galicyjski. Nazwa ta może być używana dla odmian czosnku Harnaś i Arkus spełniających wymagane kryteria, produkowanych zgodnie z ustaloną metodyką oraz pochodzących z odpowiedniego obszaru. Czosnek Galicyjski produkowany jest na terenie trzech podkrakowskich gmin: Koniusza, Radziemice i Słomniki. Ze względu na specyficzne warunki glebowe i mikroklimat, jest to wyjątkowe miejsce na glebowej mapie Polski. Nie ma mojej kuchni bez czosnku, jest on elementem większości moich przepisów. Gdy idę do sklepu po czosnek, to zawsze wybieram ten od polskich producentów, a nie importowany.

 

Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku oraz jesienna surówka

 

Właściwości zdrowotne czosnku

Czosnek jest niesamowicie pożywny, zawiera wiele witamin oraz składników mineralnych, m.in. mangan, selen, wapń, miedź, potas, fosfor, żelazo, witaminę B1, B6 oraz C. Jednak najwięcej korzyści zdrowotnych czosnku wynika ze związków siarki, które powstają w czasie siekania, miażdżenia czy żucia czosnku. Najbardziej znanym z nich jest allicyna.

Chyba każdy z nas wie, że czosnek wzmacnia działanie układu odpornościowego, dlatego warto dodawać go do potraw, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Działanie przeciwpasożytnicze świeżego czosnku było znane już w Starożytności. Ponadto hamuje on rozwój grzybów i bakterii.

Ceni się go z uwagi także na inne prozdrowotne właściwości:

  • regularne spożywanie czosnku pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi i przeciwdziałaniu nadciśnienia tętniczego
  • czosnek zawiera przeciwutleniacze, które wspierają mechanizmy obronne organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, czosnek może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera i demencji
  • jedzenie czosnku pomaga w detoksykacji metali ciężkich w organizmie
  • jest także podawany sportowcom w celu poprawy wydolności i zmniejszenia zmęczenia wywołanego wysiłkiem fizycznym.

Do czego wykorzystać czosnek w kuchni?

Sami widzicie, że warto jest włączyć czosnek do swojej diety. Wiem, że wiele osób go unika, z uwagi na nieświeży oddech, który może pozostawić, ale jeśli będzie jednym z wielu składników potrawy, to taki problem nie powinien nastąpić. Ja uwielbiam aromat czosnku, według mnie sprawia, że dania nie są mdłe i mają głębszy smak.

Oto kilka przykładowych przepisów, w których wykorzystałam czosnek:

Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku oraz jesienna surówka

Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku

W dzisiejszym wpisie mam dla Was kolejny, bardzo smakowity przepis z czosnkiem w roli głównej. Jest to klasyczna, francuska potrawa – Sauté de poulet aux quarante gousses d\’ail, czyli kurczak z 40 ząbkami czosnku. Nie przestraszcie się jednak tą ilością, ponieważ długie gotowanie ząbków czosnku w bulionie z winem łagodzi ich ostry smak, tworząc przepyszny, maślano-czosnkowy w smaku sos.

Istnieje wiele wersji tego dania, w oryginalnym przepisie wykorzystuje się całego kurczaka pokrojonego na części. Ja jednak lubię upraszczać sobie życie, dlatego postanowiłam przygotować go na bazie udek z kurczaka, a że nie dostałam ich w sklepie, to ostatecznie wykorzystałam ćwiartki, które samodzielnie podzieliłam na udo i pałkę. Mięso z kurczaka najpierw obsmażone na maśle z oliwą, a potem duszone w sosie, jest soczyste i delikatne.

Część ząbków czosnku rozpada się w czasie gotowania, zagęszczając sos i dodając mu swojego aromatu, a niektóre pozostają w całości. Można je potem rozgnieść na kawałku kurczaka lub na kromce bagietki, z którą polecam podać to danie.

Nie wyobrażam sobie obiadu bez warzyw, a zgodnie z zaleceniami dietetyków powinny stanowić ponad połowę objętości każdego posiłku, zgodnie z zasadą „pól talerza”. Dlatego do kurczaka przygotowałam pyszną, jesienną surówkę z naszych polskich warzyw – białej kapusty, marchewki oraz kolorowej papryki.

Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku oraz jesienna surówka

 

Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku – Przepis

czas przygotowania: 50 minut 

Składniki / na 8 porcji:

  • 40 ząbków Czosnku Galicyjskiego (mniej więcej 3 główki czosnku)
  • 4 ćwiartki z kurczaka lub 8 udek z kurczaka z kością i skórą
  • sól i świeżo zmielony pieprz
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka oliwy
  • 3-4 gałązki świeżego tymianku (lub 1/2 łyżki suszonego tymianku)
  • 2 liście laurowe
  • 1/2 kieliszka białego wytrawnego wina
  • 400 ml bulionu drobiowego lub rosołu
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej do zagęszczenia sosu (można też dać zwykłą, pszenną)

Przygotowanie francuskiego kurczaka z 40 ząbkami czosnku:

  1. Obierz czosnek z łupinek. Możecie spróbować wykorzystać sposoby na ułatwienie sobie tego zadania, które podałam poniżej. Przyznam jednak, że mi one się nie sprawdziły, ponieważ łuski Czosnku Galicyjskiego mocno przylegają do ząbków, więc obrałam go tradycyjnie, czyli ręcznie.
  2. Jeżeli używasz ćwiartek z kurczaka, to podziel je najpierw na udka i pałki. Mięso osusz ręcznikiem papierowym, następnie dopraw z obu stron solą oraz pieprzem.
  3. W dużym garnku z grubym dnem lub w brytfannie rozgrzej masło z oliwą. Ułóż w nim mięso z kurczaka skóra do dołu i obsmaż na złoto, przez 3-4 minuty. Następnie odwróć je na druga stronę i smaż jeszcze przez 3 minuty. Przełóż je na talerz. Jeżeli garnek nie jest dość duży, możesz obsmażać kurczaka w dwóch turach.
  4. Zmniejsz ogień pod garnkiem do średniego-małego i wrzuć obrane ząbki czosnku i obsmaż je delikatnie przez 4 minuty. Na patelnię wlej białe wino i gotuj chwilę, aż część płynu odparuje. Następnie umieść w garnku z powrotem kurczaka, dodaj gałązki tymianku i listki laurowe. Zalej bulionem drobiowym. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu, aż kurczak będzie cały ugotowany, czyli przez ok. 30 minut.
  5. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w odrobinie zimnej wody. Wlej do garnka z kurczakiem i wymieszaj z sosem. Gotuj, aż sos zgęstnieje, czyli przez 2-3 minuty. W razie potrzeby dopraw sos solą oraz pieprzem.
  6. Gotowe danie podaj z surówką oraz świeżym pieczywem do maczania w sosie. Część ząbków czosnku się rozpadnie, a część zostanie w całości – możesz je rozsmarowywać na pieczywie – pyszności :)

 

Jak szybko obrać dużą ilość czosnku?
Ząbki czosnku możecie włożyć do dużego słoika z nakrętką (na 2-3 razy) lub miski przykrytej pokrywką. Następnie energicznie potrząsajcie wybranym naczyniem przez 20-30 sekund. Łupinki powinny spaść z ząbków czosnku. Drugi sposób to wstawienie ząbków czosnku do mikrofalówki na 10 sekund. Spowoduje to, że będzie się on łatwiej obierał.
Francuski kurczak z 40 ząbkami czosnku oraz jesienna surówka

Surówka z kapusty, marchewki oraz papryki – Przepis

czas przygotowania: 15 minut

Składniki:

  • 1/4 główki białej kapusty
  • 2 marchewki
  • 1 jabłko
  • 1 czerwona papryka
  • 1 żółta papryka
  • 1/2 małej cebuli
  • kilka gałązek natki pietruszki
  • sok z 1 cytryny
  • 4 łyżki oliwy lub oleju lnianego
  • sól, pieprz

Przygotowanie surówki:

  1. Kapustę poszatkuj ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego. Marchewkę i jabłko zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebule drobno posiekaj. Papryki pokrój w kostkę lub na paseczki.
  2. Kapustę umieść w misce, posyp solą i trochę wygnieć dłońmi, aby stała się delikatniejsza. Dodaj pozostałe warzywa oraz posiekaną natkę pietruszki. Dopraw oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Wszytko wymieszaj.

Kampania Moc Polskich Warzyw jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

7486f 2020 10 belka

Podobne wpisy