Panettone to bardzo sławna drożdżowa baba pochodząca z Mediolanu. Wielka, ciężka od bakalii, naprawdę imponująca i pyszna. Tradycyjnie spożywa się ją w okresie Bożego Narodzenia, lecz raczej kupuje w sklepie niż piecze. I nic dziwnego, bo proces przygotowania oryginalnej baby jest długi, skomplikowany, a nawet nieco szalony (jak nabicie ciasta na wykałaczki i studzenie do góry nogami!). Dlatego proponuję Wam dużo prostszą, a także smaczną alternatywę – mini panettone upieczone w foremkach na muffinki.
Do babeczek możecie dać mieszankę Waszych ulubionych bakalii. Dość popularnym dodatkiem do tradycyjnego panettone jest kandyzowana skórka pomarańczowa, którą ją omijam szerokim łukiem i wymieniłam na rzecz rodzynek, żurawiny, suszonej moreli, a także kwaskowych w smaku suszonych owoców berberysu, które kupiłam do irańskiego kuku sabzi fotografowanego dla Klienta. Babeczki są niewielkich rozmiarów i stanowią świetną lekko słodką przekąskę. Możecie je podarować przyjaciołom jako jadalny prezent, czy zabrać na gwiazdkowa imprezę. My zajadaliśmy się nimi w czasie tegorocznych Mikołajek.
P.s. Babeczki przygotowałam w ramach wspólnego pieczenia mikołajkowych słodkości razem z Anią, Gin, Chantel i Malwiną. Koniecznie zajrzyjcie do dziewczyn po więcej pysznych inspiracji :)
Muffinki panettone
Składniki / na 12-16 sztuk:
- 4 jajka (ostatnie jajko podzielone na białko i żółtko)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 500 g mąki pszennej ( najlepiej manitoba lub \’00\”, ewentualnie typ 550)
- 2 saszetki po 7 g drożdży instant
- 100 g cukru (zastąpiłam mannitolem)
- 200 ml ciepłego mleka
- 200 g masła w temperaturze pokojowej
- 200 g mieszanych suszonych owoców, np. rodzynek, żurawiny, moreli
- skórka otarta 1 cytryny oraz 1 pomarańczy
- 35 g płatków migdałowych
Przygotowanie muffinek panettone:
- W pierwszej misce ubij 3 jajka oraz 1 żółtko z wanilią (białko zachowaj). W drugiej misce wymieszaj mąkę, drożdże, cukier i sól. Dodaj do nich ciepłe mleko i mieszankę jajeczną i wszystko wymieszaj. Następnie wyrabiaj przez kilka minut do uzyskania gładkiego ciasta. Możesz wyrabiać ciasto ręcznie, a możesz wszystko mieszać w robocie kuchennym z hakiem czy przy pomocy miksera – tak na pewno będzie prościej. Przykryj miskę z ciastem folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, czyli przez 1-2 godziny. Zimą wstawiam ciasto do łazienki, tam jest najcieplej ;)
- Poklep ciasto, aby usunąć z niego powietrze. Teraz wgnieć w ciasto bardzo miękkie masło – najlepiej jest to robić mikserem, choć ręcznie też można się za to zabrać. Wyrabiaj ciasto, aż wchłonie masło i stanie się gładkie i elastyczne. Teraz partiami dodaj do ciasta wszystkie bakalie oraz skórki z owoców i miksuj lub wyrabiaj, aż połączą się z ciastem. Przykryj miskę folią spożywczą i wstaw ciasto do lodówki, aby wyrosło przez noc.
- Wyjmij ciasto na 30-60 minut przed dalszymi krokami, aby nabrało temperatury pokojowej. Podziel ciasto na 12-16 kulek (zależnie od wielkości foremek) i umieść je w foremkach na muffinki lub papilotkach. Odstaw na 20-30 minut do wyrośnięcia.
- Posmaruj wierzch muffinek pozostałym białkiem przy pomocy pędzelka i posyp płatkami migdałowymi. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C i piecz przez 25-30 minut, aż wyrosną i się zezłocą.
➤ Rada: Możesz przygotować muffinki z polowy przepisu. Muffinki zjedz w ciągu 2-3 dni. Jeżeli obeschną, możesz przygotować na ich bazie tosty francuskie.