Focaccia z gorgonzolą i gruszką na cieście z wędzoną papryką

przez Zuzanna
Focaccia z gorgonzolą i gruszką na cieście z wędzoną papryką

W ostatnią sobotę wybrałam się do Akademii Kulinarnej Whirpool na warsztaty z przygotowywania domowej pizzy i focacci prowadzone przez włoskiego szefa kuchni Marco Ghia. Zajęcia były bardzo inspirujące i na blogu na pewno pojawią się powarsztatowe przepisy na pizzę, zacząć jednak chciałam od receptury arcyciekawej na ciasto z dodatkiem wędzonej papryki, z którego powstaje focaccia o głębokim ceglanym kolorze i cudownym zapachu wędzonki. Musicie jej spróbować!

Marco Ghia swoje warsztaty zaczął od krótkiej części teoretycznej. Opowiedział nam o najważniejszych zasadach dotyczących przygotowania pizzy, wyborze odpowiednich składników i ich proporcjach. Jednak dla mnie najciekawsze było to, co powiedział na temat różnorodności rodzajów pizzy.

695a7 pizza2bfocaccia2bvol.22bmale2bpliki2b2528262529
Zaczynamy, humory dopisują :) fot. Akademia Kulinarna Whirpool

 

3dc87 pizza2bfocaccia2bvol.22bmale2bpliki2b2528362529
Marco Ghia pokazuje nam jak formować pizzę. fot. Akademia Kulinarna Whirpool

Włochy to młode państwo. Przez wieki w małych królestwach rozwijały się odrębne kuchnie. W nich wszystkich równolegle istniały i ewoluowały jakieś odmiany placka chlebowego, który teraz nazywamy pizzą. Pizza znana z Neapolu nie jest jedyną słuszną. W zależności od regionu Włoch ciasto na pizzę może być cienkie lub grubsze, w kształcie koła, prostokąta czy owalu. Ciasta różnią też składem.

Opowieść Marco bezpośrednio odnosi się to do tego, co zobaczyłam na warsztatach. Uczyliśmy się dwóch rodzajów ciasta – na pizzę neapolitańską i rzymską. Marco zaprezentował nam też nieznany mi wcześniej sposób pieczenia pizzy. Nie formowaliśmy okrągłych cienkich placków, nikt też nie podrzucał ich w powietrzu.

ac27a pizza2bfocaccia2bvol.22bmale2bpliki2b252812529
Ciasta nastawione poprzedniego dnia. Te zrobione na zajęciach wzięliśmy do domu. fot. Akademia Kulinarna Whirpool

 

f1720 pizza2bfocaccia2bvol.22bmale2bpliki2b2528552529
Ja formująca focaccię na warsztatach :) fot. Akademia Kulinarna Whirpool

 

5b972 pizza2bfocaccia2bvol.22bmale2bpliki2b2528632529
Marco Ghia wykańcza focaccię z gorgonzolą i gruszką. fot. Akademia Kulinarna Whirpool

Niezależnie czy przygotowywaliśmy pizzę czy focaccię, ciasto układaliśmy na blasze sowicie polanej oliwą. W czasie pieczenia pizza jakby częściowo się w niej smażyła, a częściowo ją wchłaniała. W rezultacie była chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku. Nie była okrągła, lecz miała rustykalny, nieregularny kształt osiągany przez rozciąganie opuszkami palców. Przypominała mi właśnie focaccię, którą Marco Ghia nazywa pizzą bez dodatku sosu pomidorowego.

Dzisiejszy przepis – ciasto z wędzoną papryką, przygotowywane jest na bazie ciasta na pizzę rzymską. Jest oryginalne w smaku, ma obłędny kolor, a gdy się piecze w całej kuchni czuć zapał wędzenia! Dla mnie jest bombowe i wprost idealne na jesienne nastroje. Cudownie komponuje się ze słodko-słonymi dodatkami – gorgonzolą, gruszką, orzechami i miodem.

Ostatnio zauważyłam, że gdy biorę na warsztaty aparat, to za bardzo skupiam się na robieniu zdjęć i niewiele wynoszę z zajęć. Dlatego tym razem zrobiłam tylko kilka ujęć telefonem na Facebooka. Zdjęcia z warsztatów pokazuję Wam dzięki uprzejmości Akademii Kulinarnej Whirpool.

Focaccia z gorgonzolą i gruszką na cieście z wędzoną papryką

 

Focaccia z gorgonzolą, gruszką i orzechami na cieście z wędzoną papryką

według przepisu Marco Ghia

Składniki /na 1 focaccię, dla 2 osób:

na ciasto z wędzoną papryką:

  • 250 g mąki do wypieku pizzy typ 00 (na warsztatach używaliśmy mąki firmy Basia, możesz zastąpić mąką bułeczkową typ 650)
  • 30 g wędzonej papryki w proszku
  • 2 g suszonych drożdży lub mała kuleczka świeżych
  • 200 g wody
  • 1 łyżka oliwy
  • pół łyżki soli morskiej
dodatki:
  • 80 g sera z niebieską pleśnią, np. gorgonzola lub lazur
  • 1 gruszka pokrojona wzdłuż na cienkie plasterki
  • garść orzechów włoskich, wyjętych z łupinek i grubo posiekanych
  • 1 łyżka miodu

 

Przygotowanie focacci:

  1. Do miski wsyp mąkę, paprykę w proszku oraz suszone drożdże i wymieszaj drewnianą łyżką do połączenia. Jeżeli używasz drożdży świeżych, nie dodawaj ich do mąki, tylko do kubka z wodą – wymieszaj drożdże z wodą aż się rozpuszczą.
  2. Do mąki dodaj wodę i wymieszaj nie zważając na ewentualne grudki. Na końcu do ciasta dodaj oliwę oraz sól i wymieszaj. Ciasto przełóż na blat podsypany mąką i wyrób, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (ok. 5-8 min.).
  3. Przełóż ciasto do miski posmarowanej olejem, przykryj folią i odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie wstaw je do lodówki na 24-72 godziny, niech rośnie powoli. Moje ciasto zrobione w sobotę na warsztatach upiekłam we wtorek i wyszło świetne. Nie trzeba czekać tak długo, ale 24-godzinne rośnięcie jest według Marco konieczne.
  4. Ciasto wyjmij z lodówki na 2 godziny przed planowanym pieczeniem. Piekarnik nagrzej do 230 stopni C. Blachę hojnie polej oliwą lub olejem i przełóż na nie wyrośnięte ciasto. Przewróć na drugą stronę, tak aby obie strony pokryły się oliwą. Delikatnie spłaszcz ciasto opuszkami palców, jednocześnie rozciągając je w formie do pożądanej wielkości i kształtu. Wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 20 min.
  5. Na upieczonej focacci ułóż kawałki sera z niebieską pleśnią oraz plasterki gruszki. Posyp posiekanymi orzechami i polej miodem i podawaj od razu. Focaccię oczywiście można jeść również na zimno.

Porady:

Zamiast wędzonej papryki możesz dodać do ciasta słodką paprykę w proszku lub posiekane kapary.

Focaccia z gorgonzolą i gruszką na cieście z wędzoną papryką

Podobne wpisy