Robimy marokańskie kiszone cytryny!

przez Zuzanna
2f01d pa131076

Dzień dobry,
Dziś chciałam Was zaprosić do przygotowania ze mną marokańskich kiszonych cytryn.

Kiszone cytryny to tradycyjny składnik kuchni marokańskiej, dodawany do tażinów, jagnięciny czy sałatek. Mają niepowtarzalny smak, którego nie da się niczym zastąpić. Są składnikiem wielu smakowitych przepisów znajdujących się w moich książkach kulinarnych (np. sławnego tajine z kurczakiem, oliwkami i kiszonymi cytrynami), które dotąd pozostawały dla mnie nieosiągalne. Kiszone cytryny można kupić w niektórych sklepach z orientalną żywnością, ale po co, skoro tak łatwo można je zrobić w domu :)

Na same przygotowanie kiszonych cytryn poświęcicie jedynie 15-20 minut (nie licząc wcześniejszego moczenia owoców). Reszta odbywać będzie się sama za sprawą połączenia wody, soli i czasu… nasze cytryny będą radośnie fermentować, a po 4 tygodniach będą gotowe:)

I nie bójcie się – ja też nigdy jeszcze niczego nie kisiłam, ale jestem dobrej myśli :)

Dlaczego warto przygotować marokańskie kiszone cytryny?

  • Bo przygotowanie własnych przetworów przynosi ogromną satysfakcję. Wyobraźcie sobie jak ekscytująco będzie codziennie zaglądać do Waszych cytryn i obserwować zmiany w ich wyglądzie. I jacy będziecie dumni, gdy przygotujecie marokański tagine na bazie własnych cytryn!
  • Bo to banalnie proste i dużo tańsze niż kiszone cytryny kupione w sklepie. Wystarczy kilka ładnych cytryn (najlepiej niepryskanych), sól i słoik. 
  • Wiadomo, domowe wyroby smakują o niebo lepiej niż cokolwiek kupionego w sklepie.
  • Kiszone cytryny to nieodzowny składnik potraw kuchni marokańskiej, ich niepowtarzalnego smaku nie da się niczym zastąpić, więc jeśli chcecie poznać autentyczną marokańską kuchnię lub przywołać wspomnienia z urlopu nie macie wyjścia…
  • może dorzucicie coś jeszcze? ;)
1c6f1 pa131078

Jak smakują kiszone cytryny?

Nigdy ich nie jadłam, więc będę posiłkować się przekazem innych osób. Ich smak opisywany jest jako: wyrazisty, złożony, niepowtarzalny, perfumowany i intensywnie cytrusowy. Do potraw wnoszą nutę słoną i kwaśną i sprawiają, że reszta składników wydaje się nieco słodsza. A najważniejsze jest to, że wielu autorów jest nimi wprost zachwycona i dodaje je prawie do wszystkiego. Ja już nie mogę się doczekać, aż ich spróbuje!

Do czego można wykorzystać kiszone cytryny?

Kiszone cytryny możemy wykorzystać we wszystkich przepisach, w których występuje sok lub skórka z cytryny – dodać do sałatkowego dressingu, dipu, kuskusu, warzywnego gulaszu, czy pieczonej ryby. Z ich pomocą możemy przygotować fantastyczne dania marokańskie i północno-afrykańskie, a nawet indyjskie.

Za 4 tygodnie, kiedy to pokaże Wam, jak wyglądają gotowe kiszone cytryny, podam Wam więcej informacji na temat ich wykorzystania w kuchni, szczególnie północno-afrykańskiej. Spodziewajcie się również kilku fantastycznych przepisów, które będę mogła wreszcie wypróbować:)

Jak przygotować kiszone cytryny?

Poniższy opis przygotowania stanowi połączenie wskazówek pochodzących z dwóch książek kulinarnych: Kulinarnych wypraw Jamiego Jamiego Olivera oraz Mediterranean Fresh Joyce Goldstein.

Wszystkie przepisy, na które się natknęłam, rekomendują wykorzystanie cytryn niewoskowanych, ekologicznych czy też niepryskanych, bo będziemy spożywać skórkę gotowych cytryn. Wiem, że w naszych realiach ciężko jest znaleźć takie cytryny, dlatego poszłam za radą Joyce Goldstein i swoje cytryny dokładnie wyszorowałam szczoteczką, a następnie namoczyłam w zimnej wodzie, aby pozbyć się szkodliwych substancji ze skórki.

Kolejna rada – szukajcie małych cytryn, gdyż łatwiej wejdą do słoika (i bardziej przypominają odmianę wykorzystywaną do kiszenia w Maroku).

Możecie przygotować dowolną ilość cytryn – ogólna zasada jest taka, aby połowę cytryn ponacinać i nafaszerować solą, a z drugiej połowy wycisnąć sok, którym zalewamy cytryny. Jeżeli soku cytrynowego będzie niewystarczająco, aby zakryć cytryny, można dopełnić słoik wrzącą wodą (albo wycisnąć więcej cytryn ;)). Najważniejsze jest to, aby cytryny były całkowicie zakryte przez zalewę.

Używamy słoików wysterylizowanych, np. według poniższego sposobu w piekarniku, lub umytych w zmywarce (czytałam, że takowe można uznać za wysterylizowane).

Kiszone cytryny – Przepis

1d95f pa131070

Składniki:

  • 20 małych cytryn (najlepiej niewoskowanych)
  • 200 g gruboziarnistej soli morskiej
  • 2 laski cynamonu
  • 2 listki laurowe
  • opcjonalnie można dodać inne przyprawy, np. ziarna czarnego pieprzu
dodatkowo:
  • 2 słoiki o pojemności 1 l.

Przygotowanie:
  1. Weź 10 cytryn i dokładnie oczyść je szczoteczką. Następnie włóż do miski, zalej zimną wodą i mocz je przez kilka godzin
  2. Wysterylizuj słoiki: umyj je, osusz, następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 100 stopni C na 20 minut. Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Nakrętki i gumowe obręcze wysterylizuj poprzez zalanie wrzątkiem. Po sterylizacji nie dotykaj wnętrza słoika!
  3. Cytryny odsącz z wody i przy pomocy ostrego noża natnij na krzyż od góry na 3/4 głębokości cytryny  – czyli nie rozcinamy ich do końca (mają wyglądać trochę jak tulipany ;) – wystarczy zerknąć na zdjęcia, aby zorientować się o co chodzi). Wsyp po łyżce soli pomiędzy nacięcia każdej cytryny, zaciśnij ćwiartki i odstaw na bok. Z pozostałych 10 cytryn wyciśnij sok.
  4. Na dno słoików wrzuć po łyżce soli, następnie układaj w nich cytryny, dodaj po lasce cynamonu i liściu laurowym na słoik, wsyp resztę soli i wlej sok wyciśnięty z cytryn. Jeżeli słoiki nie są pełne, dopełnij je wrzącą wodą. Szczelnie zakręć i odstaw w chłodne, ciemne miejsce. 
  5. Cytryny będą gotowe za 4 tygodnie. Do tego czasu zaglądaj do nich co kilka dni i wstrząsaj, aby rozprowadzić sól. Kiszone cytryny można przechowywać przez 9-12 miesięcy, a po otwarciu słoika należy wstawić je do lodówki.

Powodzenia! Mam nadzieję, że za miesiąc skosztujecie gotowych kiszonych cytryn razem ze mną :)

    Podobne wpisy