Ravani – greckie ciasto z semoliną nasączone słodkim syropem

przez Zuzanna
24ffe p9280949

Dzień dobry,

Pamiętacie, jak opowiadałam Wam o greckich ciastach, które zachwyciły mnie w czasie mojego urlopu na Kos? Jakiś czas temu przygotowałam jedno z nich na moje urodziny. Było to ravani – semolinowe ciasto nasączane słodkim syropem. Wyszło pyszne – cudownie wilgotne i słodkie (ale nie za słodkie). Jego przygotowanie było tak proste, że może poradzić sobie z nim każda początkująca gospodyni (czego nie mogę powiedzieć o popularnej baklavie). Zachęcam Was gorąco do wypróbowania tego przepisu w domu, szczególnie jeżeli nie lubicie suchych piaskowych ciast i bab – ravani pokochacie :)

Co to jest ravani?

Ravani to tradycyjne greckie ciasto przygotowywane na bazie mieszaniny mąki i semoliny lub kaszki manny. Ciasto jest bardzo słodkie i wilgotne, gdyż po upieczeniu nasącza się je syropem cukrowym. Podobno ravani było kiedyś przygotowywane na uroczyste okazje i święta.
Pochodzenie tego ciasta jest trudne do określenia, gdyż jego różne wariacje można odnaleźć w kuchniach wielu krajów położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nazwa ravani używana jest przez mieszkańców Grecji południowej, a na północy znane jest ono jako revani. Także w Turcji przygotowuje się takie ciasto pod nazwą revani, basbousa lub hareesa. Zresztą także inne jedzone przeze mnie na Kos ciasta – baklava, czy kataifi  – mają swoje korzenie czy też siostrzane wersje w Turcji, co nie jest dziwne ze względu na położenie Kos (przy wybrzeżu Turcji) a także od wieków splatające się losy tych dwóch krajów. Co ciekawe ravani jedzone jest nawet w Egipcie jako ma\’mounia. To pewnie prostota przepisu oraz zamiłowanie mieszkańców regionu wschodnio-śródziemnomorskiego do słodkości sprawia, że jest ono tam tak popularne.

Jak je przygotować?

Ravani przypomina mi nasze proste ciasta ucierane czy też piaskowe. Jego podstawowym składnikiem jest semolina, zastępowana czasem kaszką manną (farina). Semolinę miesza się z mąką, cukrem, jajkami i masłem lub oliwą z oliwek. Niektóre przepisy uwzględniają również wykorzystanie jogurtu naturalnego czy mąki migdałowej. Następnie ciasto wylewane jest do formy i pieczone.
I dopiero tu zaczyna się zabawa. Po upieczeniu ciasto nasączane jest aromatyzowanym syropem cukrowym, co decyduje o jego finalnej konsystencji i smaku. Ja przygotowałam syrop z dodatkiem kory cynamonu, goździków i skórki pomarańczowej. Pachniał nieziemsko! Jeżeli chcecie bardziej bliskowschodnią wersję możecie dodać do syropu wody różanej lub pomarańczowej.
Moje ciasto wyszło mniej słodkie niż to, które jadłam w Grecji – myślę, że to dobrze, bo prawdziwe greckie słodycze są dla Polaków nie do przełknięcia. Amatorzy słodkości mogą zawsze dodać więcej cukru do syropu. Gotowe ciasto smakowało migdałami i pomarańczą i miało teksturę grubego piasku (to dzięki semolinie i pokruszonym migdałom). Dzięki nasączeniu syropem wprost rozpływało się w ustach :)
Ravani posypujemy pokruszonymi pistacjami lub płatkami migdałowymi i podajemy z dodatkiem jogurtu greckiego, lodów lub śmietany, aby przełamać jego słodycz.

Ravani – przepis

49d45 p9280944

Wykorzystałam przepis z bloga Souvlakiforthesoul

Składniki:
na syrop:

  • 300 g drobnego cukru
  • 600 ml wody
  • 1 laska cynamonu
  • 5 goździków
  • skórka z jednej pomarańczy (ja obrałam ją obieraczką do warzyw, lepiej aby była w dużych kawałkach, gdyż trzeba ją z syropu usunąć)

na ciasto:

  • 200 g drobnego cukru
  • 225 g masła
  • 6 jajek
  • 120 g mąki pszennej
  • 175 g drobnej semoliny (o konsystencji mąki) lub kaszki manny
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 120 g obranych, posiekanych migdałów (ja rozdrobniłam płatki migdałowe)
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub 2 krople aromatu waniliowego)
okrągła forma do ciasta 26 cm średnicy wysmarowana masłem
Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. W rondlu wymieszaj wszystkie składniki syropu i postaw na małym ogniu. Mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Gotuj na małym ogniu przez 15 minut, następnie odstaw i pozwól syropowi całkowicie ostygnąć. Wyjmij skórkę pomarańczową, cynamon i goździki. 
  2. Ubij masło aż zbieleje przy pomocy miksera. Następnie powoli dodawaj cukier i kolejno jajka, czekając za każdym razem aż masa dobrze się rozmiesza przed dodaniem kolejnego jajka. 
  3. W osobnej misce wymieszaj mąkę, semolinę, proszek do pieczenia i migdały. Stopniowo dodawaj suche składniki do ciasta przy włączonym mikserze. Na koniec wlej ekstrakt waniliowy, wymieszaj i przelej ciasto do okrągłej formy i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz do suchego patyczka (mi zajęło to 45 minut, w oryginalnym przepisie podano 30 minut).
  4. Wyjmij ciasto z piekarnika i przy pomocy ostrego noża ostrożnie potnij ciasto w romby (patrz zdjęcia). Bardzo powoli, przy pomocy chochli lub łyżki, nasączaj ciasto zimnym syropem. Czekaj aż ciasto wchłonie porcję syropu, zanim nalejesz kolejną. Odstaw ciasto do ostygnięcia.
  5. Gotowe ciasto udekoruj płatkami migdałowymi lub posiekanymi pistacjami. Podawaj je w jogurtem naturalnym, lodami lub śmietaną. Dla amatorów, dobrze sprawdzi się również gorzka kawa po turecku. 

Podobne wpisy